Zdraví

Předvánoční stres? To se zvládne...


Že jsou ještě daleko? Že máme dost času na jejich přípravu i na nákup dárků?

O tom, že Vánoce už zdaleka nejsou v nedohlednu, nás dnes a denně přesvědčuje televizní reklama a všudypřítomná vánoční výzdoba.

V obchoďácích, v restauracích, v neposlední řadě i na ulicích a náměstích.

 

Někdo se těší víc, jiného nezajímají, pro dalšího je zas předvánoční shon nepříjemnou noční můrou. Ale nenechte se zaskočit.

Psychická zátěž, která rok co rok přelom letopočtu provází, nám může způsobit i vážné zdravotní problémy.
Vyčerpání. Nespavost a nechutenství. Zbytečná podrážděnost. Neodůvodněná úzkost. Nechuť k práci...

Brzy se dostaví žaludeční obtíže, které se stávají chronickými a mohou vyvolat gastritidu či dokonce vznik žaludečního vředu!

 

Psychická tíseň způsobuje zdravotní problémy

 

„Stres skutečně může přinášet závažné zdravotní problémy,“ tvrdí psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková. „Pociťuje-li člověk tíseň či přílišné napětí vyvolané nějakými vnějšími podněty, organizmus na situaci okamžitě reaguje.

Zvýší se vylučování některých hormonů, především adrenalinu a kortizolu. Tím se zrychlí krevní oběh a srdeční činnost, zvýší se krevní tlak, vyplaví se cukr a tuky patřící k energetickým zásobám, zvýší se svalová síla a psychické schopnosti. To vše pomáhá tělu se se stresem vyrovnat.

 

Pokud je však člověk podobné zátěži vystavován delší dobu, nemoc na sebe nenechá dlouho čekat. Nejčastěji to bývá vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, infarkt, žaludeční vředy...“

 

 

Nebezpečné je i to, když je stres krátkodobý, ale nepřiměřeně silný. I on pak může způsobit řadu zdravotních problémů. Proto je důležité umět nejen stresu předcházet, ale také na něj okamžitě reagovat. Tím se zabývá obor kineziologie, jenž zjistil, že stres zablokuje člověku tu část mozku, která mu umožňuje logicky myslet.

Zablokovanou část pak naštěstí stačí jen znovu nastartovat:

Položte dlaň jedné ruky na čelo a druhou na zátylek.
Zhluboka dýchejte do doby, kdy ucítíte, že napětí začíná polevovat – v tuto chvíli
   byste měli začít znovu „normálně“ myslet.


Stresem jsme si zvykli označovat vše, co se nám nějakým způsobem nelíbí, co nám vadí. Měli byste však vědět, že existují dva druhy stresu – eustres a distres.

Eustres – označuje napětí, jež je pro člověka pozitivní. Dokáže člověka motivovat ke skvělým výkonům a pomáhá mu uskutečňovat věci, na něž by si v klidném stavu netroufl.

Distres – je název pro pocit způsobující právě známé svírání žaludku, třes rukou a v konečné fázi depresi. Pokud se mu poddáte, zcela vás ochromí.

 

První pomoc proti stresu

Ve chvíli, kdy máte pocit, že se pod náporem stresu zhroutíte, zkuste:

 

 • Zhluboka se nadechněte, chvilku zadržte dech a pozvolna vydechujte
 • Kineziologický hmat, který umožní mozku vrátit se k logickému myšlení
 • Myslete na něco příjemného
 • Pohrajte si se svým domácím mazlíčkem
  – kontakt se srstí přináší uvolnění
 • Uvědomte si, že sebelítost k ničemu nevede, naopak škodí. Buďte na sebe tvrdí
 • Zacvičte si (zvýší se vylučování endorfinů hormonů dobré nálady) nebo jděte na procházku (nejlépe do lesa či parku)

 

„Zátěžovým situacím se samozřejmě nedokáže vyhnout nikdo z nás,“ vysvětluje Zdeňka Sládečková. „Rozdíl je však v tom, jak se v podobné chvíli zachováme. Pokud se stáhneme do sebe v očekávání dalšího životního »kopance«, stres napáchá na našem organizmu nedozírné škody. Jestliže se však psychickému náporu postavíme čelem, máme vyhráno.“

 

Naučte se pozitivně myslet, zlepšíte si náladu

 

Jak vyzrát na stres? Nepoddávejte se mu. Základem je pozitivní myšlení. Budete-li každý večer usínat s myšlenkou, že vás následující den čekají jen nepříjemnosti a uspěchaný kolotoč, a už předem se budete bát, špatná nálada vás hned po ránu nemine.

 

Místo toho si před spaním vzpomeňte třeba i na maličkost, na kterou se budete těšit.

 

Neméně důležité je i umění zapomínat. Budete-li stále dokola znovu a znovu probírat nějakou nepříjemnou situaci a říkat si, co jste měli udělat jinak, v sebelítosti se brzy utopíte. Když si řeknete „příště to udělám jinak“ a začnete myslet na něco jiného, s problémem se vyrovnáte v pohodě.

 

„V praxi jsem se nejednou setkala s lidmi, kteří tvrdí, že když slyší nebo čtou o nějaké katastrofě či neštěstí, pomáhá jim to. Uvědomí si totiž, jak je jejich problém nicotný,“ říká psycholožka Sládečková. I to je účinné řešení. V okamžiku, kdy vám problém začne přerůstat přes hlavu, vzpomeňte si na lidi, kteří jsou na tom daleko hůř.

 

Nezapomeňte na to, že pustit se do řešení problému s vědomím, že ho nezvládnete, nemůžete zdárně uspět. Naopak vám ale velice prospěje, když budete mít připravený scénář pro případ, že něco přece jen nevyjde. Určitě vás to posílí.

   
26.11.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [52] wich [*]

  vendyna: Kanařané? Nejsou to náhodou Španělé?

  superkarma: 0 28.11.2008, 23:38:03
 2. avatar
  [51] vendyna [*]

  7kráska: Souhlasím, u moře, daleko odsud je to super.Loni jsme vyrazili na vánoce a silvestra na Kanáry, už jsem byla těhotná, tak to byla na nějakou dobu poslední delší dovča. A bylo to super!!! Akorát Kanařané jsou při těch oslavách děsný cvoci, lidi, co tam se dělo, to jsme čuměli. To byl bengál . No ale dalo se to přežít, když to člověk všechno nemusel připravovat a na Boží hod pak uklízet.

  superkarma: 0 27.11.2008, 19:05:45
 3. avatar
  [50] vendyna [*]

  Kvůli průběhu vánoc v mé rodině se stresuje akorát moje matka. Ale ta se snaží do všeho kecat průběžně celý rok, takže to pro ni není zas taková změna. Sadisticky se těším, až to nevydrží a zeptá se, kdy budu mýt ta okna a pak jí s ledovým klidem oznámím, že je mýt letos už nebudu. A pak koupím obrovský živý předražený vánoční stromek a zdobení bude jediná vánoční činnost moje .Ona mi už pět let vnucuje umělohmotnou ošuntělou hnusku,takže se pod něj skácí, až ho uvidí. To bude zase celý Vánoce psina -

  superkarma: 0 27.11.2008, 19:01:03
 4. avatar
  [49] Klim [*]

  Stres o Vánocích? Ani náhodou!! Co jsem se vdala, nastavila jsem pravidla tak, aby u nás byla pohoda. Málo dárků (čili žádné shánění po obchodech), málo cukroví (ale každému podle přání), uklizeno, ale nemusím kvůli tomu převracet dům vzhůru nohama - copak mám doma takový binec, abych musela gruntovat od základu? Velký gruntovní úklid dělám na jaře, to je ten správný čas.
  A jsme na sebe všichni hodní (ale to jsme i jindy ) A to jsou pak VÁNOCE

  superkarma: 0 26.11.2008, 18:54:53
 5. avatar
  [48] Petunie [*]

  7kraska: a proč se musíš přizpůsobovat TY manželově rodině, a ne ONI tobě a tvé rodině? Nedej se.

  superkarma: 0 26.11.2008, 17:10:39
 6. avatar
  [47] Ajiiiii13 [*]

  jsem asi divná, ale netušim, proč mi kvůli Vánocům stres.. já se na ně prostě těšim a věřim, že budou i když bude nahoře na skříni prach a na koberci psí chlupy.....

  superkarma: 0 26.11.2008, 15:57:40
 7. avatar
  [46] Julča [*]

  7kraska: Vypakuj manžela s dcerou, ať jedou k příbuzným sami.

  superkarma: 0 26.11.2008, 15:52:43
 8. avatar
  [45] femme [*]

  nemám předvánoční stres

  superkarma: 0 26.11.2008, 15:19:33
 9. avatar
  [44] wich [*]

  7kraska: Třeba konkrétně Žábina má, pokud vím, děti dvě

  superkarma: 0 26.11.2008, 15:04:29
 10. [43] 7kraska [*]

  jo, bezdetnym se to radi - ale nic ve zlem

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:57:38
 11. [42] 7kraska [*]

  u mne je to dycky balancovani na hrane, kdy to moje NE bude mit horsi/lepsi nasledky nez kdyz reknu ANO....protoze sice NE bude v tom okamziku osvobozujici, ale pak toho NE budu litovat, kdyz nasledne po akci uslysim milion kecu od partnera, kterym jsem se mohla vyhnout

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:57:10
 12. avatar
  [41] MEK [*]

  nestresuji se,stresují mně lidi kolem

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:43:04
 13. avatar
  [40] wich [*]

  Žábina: Slovo NE s úsměvem je velice osvobozující.

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:42:33
 14. avatar
  [39] wich [*]

  7kraska: Dokážu si to představit Rodina partnera taky slaví každou blbost tetičky z desátého kolene Nezúčastňuji se. Kup pár dárků dceři, manželovi, pár kousků cukroví, obchody jsou otevřený pořád (a Vánoce nejsou o žrádle, jak nás přesvědčují média), rodině pošli pohledy. Jsi taky jen člověk, navíc pracující

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:41:11
 15. avatar
  [38] Žábina [*]

  7kraska: člověk se musí naučit říkat NE
  já se taky snažila pořád někomu přizpůsobovat, aby se neřeklo a tak, poslední 2 roky se ale chovám podle toho jak chci já....samozřejmě tím nemyslím sobecky jen to co chci já, to vůbec ne, ale naučila jsem se slušně odmítnout nabídku, která mne neláká a je to

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:38:29
 16. [37] 7kraska [*]

  ostatne pro mne by idealni Vanoce byly u more, bez stromecku a bez darku, proste jen nabrat sily...ale to nejde, partner musi mezi svatky do prace a samotne nas nepusti

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:01:32
 17. [36] 7kraska [*]

  wich, pro mne bohuzel samotny fakt dospelosti neznamena, ze si muzu delat, co mne napadne (bejvavalo, pred ditetem)...mam dite a partnera a mela bych fungovat tak, aby nevznikaly trenice - v rodine partnera se vsechno okazale slavi, vsechny narozeniny a svatky a Vanoce, i kdyz jinak jsou spis neformalni rodina...tak to jeste musim vydrzet, nez dcera vyroste a budu to delat zase po svem

  superkarma: 0 26.11.2008, 14:00:08
 18. avatar
  [35] Meander [*]

  karamelka: Jsem člověk.

  superkarma: 0 26.11.2008, 13:40:56
 19. [34] Anai [*]

  Taky mám ráda Vánoce a miluju Advent a nastoluju si ráda klídek a pohodu. Ovšem stres bych si ráda tak nějak naordinovala uměle, neboť tento předvánoční byl vždy jediný, díky kterému jsem hubla, což se o svátcích pak hodilo a letos bych ho tedy extrémně potřebovala, neb jsem hrozně moc přibrala stresem úplně jiným (neustálé čenže zaměstnání)

  superkarma: 0 26.11.2008, 13:39:46
 20. avatar
  [33] wich [*]

  7kraska: A co ti brání trávit Vánoce podle Tvých představ? Jsi přeci dospělá ženská.

  superkarma: 0 26.11.2008, 13:02:33
 21. avatar
  [32] Amálie [*]

  Stresuje se ten, kdo se stresovat nechá

  O vánocích chcem být na Šumavě a drandit na běžkách, pít grog a svařák a svorně nadávat, až bude foukat vítr na pláních


  PS: zdravím všechny

  superkarma: 0 26.11.2008, 12:51:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] 7kraska [*]

  jo, je to stres, protoze ke vsem tem prubeznym povinnostem, ktery mam a na ktery jsem fakticky sama (dite, cim dal narocnejsi prace), musim jeste "resit": darky pro vsechny, nakupovani jidla a vareni, peceni cukrovi s ditetem, uklid a zdobeni bytu, zdobeni stromku...a "za odmenu" budu smet jezdit po cely republice po pribuznych, ktery nam budou cpat zbytecny darky, kterymi si zakramuji byt...a kdyz toto odmitnu delat, tak budou nekonecny reci o tom, jak jsem nemozna....

  ...idealne bych to pojednala velice lehce, par darku, zadny pribuzny, vecere jen symbolicky, malicky stromek s maslickama, hlavne chodit cely svatky do prirody a do bazenu a uzivat si...

  superkarma: 0 26.11.2008, 12:46:15
 2. avatar
  [30] ToraToraTora [*]

  Vánoce necítím jako stres, ale jako radost, krásné období, kouzelný advent a balzám na duši i nervy.

  superkarma: 0 26.11.2008, 12:35:34
 3. avatar
  [29] prece ja [*]

  no ta moje první věta je teda kouzelná- že by přeci jen stres?

  superkarma: 0 26.11.2008, 11:49:42
 4. avatar
  [28] prece ja [*]

  cokroví koupím, uděláme jen nepečené, okna jseumyla mámě a ta neše to vydrží do jara, uklízím pořád...
  krámy procházet mě baví neustále, jen to přemýšlení, jaký dárek koupit..ale stres v tom nevidím, salát uděláme den předem, řízky(ryby nejíme) a radostí a hlavně pyšně udělá sváteční den dcera.
  a pak se budeme těšit jen na pohádky a každoroční procházku vánoční Prahou. no možná že letos půjdu sama

  superkarma: 0 26.11.2008, 11:48:34
 5. avatar
  [27] Lilinka [*]

  Neznám ve svém okolí jediného člověka, který by se Vánocemi stresoval. To akorát Žena-in, obchoďáky a média se nám neustále tento pocit snaží vnucovat.

  superkarma: 0 26.11.2008, 11:16:04
 6. avatar
  [26] Žábina [*]

  taky mám ráda Vánoce a rozhodně si je nekazím nějakým stresem...upeču perníčky a linecké, zbytek dokoupím, neboť mě k smrti nebaví se s tím piplat...s úklidem to rozhodně nepřeženu, jestli se udělá tepleji, umyje mi manžel okna a já trochu nazdobím byt
  salát dělám moc ráda - stejně jako Meander - na to se už těším, kapra obstará, zabije a naporcuje můj manžel, rybí polívku udělá taktéž on - tu já nejím, dám si jen symbolicky
  na Štědrý den strávíme dopoledne u pohádek, po obědě vyrazíme do kostela pro světýlko, po příchodu domů si uděláme něco dobrého a teplého a těšíme se na večer

  superkarma: 0 26.11.2008, 11:02:04
 7. avatar
  [25] Solei [*]

  Vánoce mně nestresují, stresuje mně ochlazování, kdyby bylo na mně může být celou zimu stejné počasí jako je dneska. Unosím svetry a přitom přežiju bez úhony.

  superkarma: 0 26.11.2008, 11:01:57
 8. avatar
  [24] KatherineDickinson [*]

  proč bych se proboha měla stresovat z tak krásného období?

  superkarma: 0 26.11.2008, 09:38:42
 9. [23] Lindaa [*]

  Já jsem vcera zjistila, ze nemusím Stedrý den a ani jiný den o svátcích nebo dokonce Silvestra slavit s tchánovými, protoze jako cerná ovce rodiny, nejsem k nim zvaná...HURRRAAAA!!!! Ted zkazit mi svátky a nebo vystresovat me nedokáze absolutne nic

  superkarma: 0 26.11.2008, 09:29:28
 10. avatar
  [22] wich [*]

  V prvé řadě bych chtěla opravit nadpis. Předvánoční stres neexistuje, protože stres vzniká z neočekávaných situací, na které se nelze předem připravit. A Vánoce už tady nějakou řádku staletí jsou

  O předvánočním konzumním šílenství jsem se vyjadřovala pod podobným článkem:
  "Vánoční šílenství nesnáším Letos je práce hodně, navíc naši rekonstruují, takže pomáháme, čili pečeme jen něco maličko, dárky jsme se rozhodli, že nebudeme přehánět. Stanovili jsme si limit na osobu, který nepřekročíme. Dárečky většinou kupuji do konce listopadu, neb špatně snáším přecpané obchody a vedro v nich. Co z toho lidi mají, že se celý advent nervují, pak leží pod stromkem hromada zbytečných dárků, kvůli kterým se vycinkali z peněz, svátky proleží u TV s horama jídla a celý leden brečí, jak se vytřískali z peněz a kolik nabrali "

  superkarma: 0 26.11.2008, 09:21:39
 11. avatar
  [21] Aja [*]

  Já mám stres jen z toho, že se tu o Vánocích mele už měsíc a měsíc ještě bude
  Jinak nechápu proč se kvůli Vánocům stresovat? Svátky klidu a míru, ne? Hehe...

  superkarma: 0 26.11.2008, 09:17:08
 12. avatar
  [19] Dimsy [*]

  Vánoce mě nechávají v klidu.Uklízím celý rok a tak nevidím důvod,proč běsnit právě před vánocema.Mýt okna v mrazu a když na ně stejně hned naprší mi nepřijde jako nejlepší nápad.Cukroví kupuju,salát dělám 23. a řízek je obalaný za deset minut.A dárky? Ty zatím nemám,ale ono to nějak dopadne.Hlavně když se ve zdraví sejdeme.

  superkarma: 0 26.11.2008, 08:48:52
 13. avatar
  [18] Andula [*]

  Mám MOC práce a ŹÁDNÉ dárky Pomoc

  superkarma: 0 26.11.2008, 07:35:59
 14. avatar
  [17] karamelka [*]

  Meander: ze si ty kozorozec?

  superkarma: 0 26.11.2008, 04:05:55
 15. avatar
  [16] Landriel [*]

  Popravdě vánoce moc nemusím, ale stresovat se kvůli nim nehodlám. Dárky mám koupené, objednané nebo aspoň vymyšlené, cukroví upeče cukrárna a s úklidem se zalamovat nehodlám. Daleko víc mě stresuje práce, mám jí tam MOC

  superkarma: 0 26.11.2008, 03:11:24
 16. avatar
  [15] Meander [*]

  tyrkys: Ta naše taky

  superkarma: 0 26.11.2008, 01:10:48
 17. avatar
  [14] tyrkys [*]

  Meander: umřela.

  superkarma: 0 26.11.2008, 01:04:23
 18. avatar
  [13] Meander [*]

  tyrkys: Starou bezprizorní sousedku

  superkarma: 0 26.11.2008, 01:02:52
 19. avatar
  [12] tyrkys [*]

  Meander: já nemám koho zvát a stejně budu u mámy.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:54:15
 20. avatar
  [11] Meander [*]

  tyrkys: Na ten kalendář jsem koukala. Jenomže moje sviňuchy by to nežraly

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:51:28
 21. avatar
  [10] Meander [*]

  tyrkys: Já pekla, dokud jsme nežila s celiakem, co stejně nerad sladké. Ono to voní Kapra a salát jsem dělala i v dobách totální osamělosti. Zvala jsem starou sousedku, kamaráda, co mu to nějak nevyšlo a tak podobně. Mám ty Vánoce pojatý tak nějak křesťansky, no.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:50:46
 22. avatar
  [9] tyrkys [*]

  Ale kočkám bych mohla koupit tohle http://www.nasezahrady.cz/index.php?idzbozi=%7B11AD4673-DFF7-417F-85BC-00ABE1863D4E%7D&page=detailzb

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:50:18
 23. avatar
  [8] tyrkys [*]

  Meander: jo a hezká tradice pro mě je, jít tu večeři pak někam zapít.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:48:04
 24. avatar
  [7] tyrkys [*]

  Meander: no, když na to přijde, tak salát taky dělám super a i kapra jsem s jedním kdysimilým zvládla. Dokonce jsme i pekli a to i perníčky. Ale samotné mi to nic neříká.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:47:24
 25. avatar
  [6] Meander [*]

  tyrkys: Já Vánoce miluju. Miluju advent. Všechny ty věci mi dělají děsně dobře Dárky pro ty, kteří jsou mi drazí, už mám, cukrovím se netrápím, uklízí můj milý, strom si nějaký ulovíme, salát dělám s radostí a umím ho výborný, kapra přepereme společnými silami a na Štědrý den máme dveře otevřené pro každého, kdo by se chtěl stavit. Co chtít víc

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:33:12
 26. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Meander: já to vidím dvakrát denně - u práce máme vánoční trhy a mega strom.
  Jinak je mi to volný . Kočky strom mají a ozdoby na něm taky. Nádobí jsem dneska umyla, přes žaluzie na okna už naštěstí nevidím a salát a kapra dostanu u mámy. Cukroví nejím. A pár dárků pro své nejdražší koupím s chutí a láskou. O co jde?

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:24:56
 27. avatar
  [4] Meander [*]

  Rikina: Není. Já si toho dosud nevšimla, neb nechodím do hypersuper a přes den jsou i výzdoby po městě zhasnuté.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:21:50
 28. [3] Rikina [*]

  Ale no jo furt... jo, mám stres, z neustálého omílání, že se blíží vánoce, že je třeba vánočně uklízet, vánočně péct, vánočně nakupovat, těšit se na vánoce, a všeobecně se radostně veselit, neb na vánoce se musí. Koledy, výzdoba, trhy, jesličky... a není kam utéct, je to všude. Škoda, že nejsem medvěd, a nemůžu spát zimním spánkem. Chci neprodleně 21.březen, jaro, a pozitivní myšlení pak dorazí samo.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:17:19
 29. avatar
  [2] Meander [*]

  Suzanne: Tak nějak. Když je někdo mamlas a konec roku si takto pohnojí, tak jeho boj.

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:07:09
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Kdo má stres? A proč, probůh?

  superkarma: 0 26.11.2008, 00:05:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme