Blíží se Vánoce – a co si budeme namlouvat – i doba nezřízeného obžerství. Jednou za rok si takové rozmazlování dobrůtkami a laskominkami můžeme s přimhouřeným okem dovolit. Ale před tím bychom měli organismu alespoň trochu ulevit. Při slově detoxikace nás zamrazí. Jde však jen o způsob, jak žít zdravěji. Zbavit tělo jedů se však vyplatí i častěji do roka.

Detoxikace znamená zbavit tělo škodlivých látek, například chemikálií, karcinogenů, pesticidů a těžkých kovů. A jak na to? Očistné kúry trvají obyčejně měsíc, ale na nohy vás postaví i týdenní či třídenní cyklus. Vždy by měl zahrnovat zvýšený příjem i vylučování tekutin, dietu nebo dokonce půst, větší podíl bylinné stravy a relaxaci.

Na úvod je dobré organismus prohřát například koupelemi. Urychlí se tím látková výměna. Zvýšeným pitným režimem si propláchněte ledviny a močové cesty. Trávicí trakt od žaludku a jater až po tlusté střevo pročistí bylinky. Potom půst a opět prohřátí a pohyb.

Co na co
- Kůže – prokrvení saunou, střídáním horké a studené sprchy či masážemi.

- Plíce – choďte na procházky, běhejte, ale jen v čistém prostředí. Pokud budete klusat rušnou dopravní tepnou, ještě víc se přiotrávíte.

- Játra – jezte občas artyčoky, pomáhají játrům v detoxikaci, podobně dezinfekčně působí česnek, zázvor, křen, zelený čaj. Zvyšte příjem vitaminů.

- Střeva – dopřejte si vlákninu a hodně čerstvé zeleniny. Sekaná petrželka, řeřicha i obyčejná pažitka vám upraví zažívání. Případně si kupte v lékárně detoxikační potravní doplňky. Neměli byste zapomenout na půst. Stačí jednodenní, nejlépe ke konci celé kúry. Ale i při něm dodržujte pitný režim.

- Ledviny – pijte 2–2,5 litru tekutin denně, nejlépe čistou vodu nebo čaj (zelený, maté, lapacho, kopřivový, březový). Práci ledvin podporuje i chřest a petržel. Dobré je i mango, meloun a citrusy.

- Duše – nepleťte se – i duševní očista patří k detoxikaci. Tělo a mysl jedno jsou, často proto máte právě v hlavě nejvíc „jedů“. Pořádně se prospěte (dožeňte spánkový deficit), zavzpomínejte si nad rodinným albem fotografií, zabilancujte si. Vymaňte se ze stereotypů. Čtěte si, poslouchejte relaxační nebo klasickou hudbu. A třeba si i zkuste nějakou relaxační techniku na bázi jógy nebo autogenního tréninku. Naučte se bojovat se stresem.

A proč vlastně tohle všechno? Vaše tělo i mysl se pročistí, posílí, budete si připadat svěží, lehčí a pohotovější. Získáte novou chuť do života. A to je v depresivních zimních měsících skutečně k nezaplacení.

Provádíte čas od času očistnou kúru? Jak často a jakým způsobem? Kolik tekutiny denně vypijete? Který orgán je podle vás v těle nejvíce namáhaný?

Reklama