Předvánoční dny jsem si zpříjemnila v Divadle ABC, kde měla premiéru hudební hra V+W Revue, jež zábavnou formou mapuje zásadní okamžiky Osvobozeného divadla. Starší potěší nostalgickou vzpomínkou, mladé obohatí o kus kulturní minulosti našeho národa, na který bychom neměli zapomenout.

A pokud vás následující text bude inspirovat k návštěvě proslulého divadla, budu ráda. Navíc vám prozradím dobrý tip na vánoční dárek - a to předplatné do divadel ABC a Rokoko, které mě osobně by udělalo velkou radost. A tak nějak jsem si jistá, že nejsem sama.

Ale zpět k představení V+W Revue. U jeho zrodu stáli režisér Petr Svojtka, dramaturg Jiří Janků, hudebník Jiří Janouch a herci Lucie Pernetová a Roman Říčař.

Vycházíme z období deseti let, kdy Voskovec a Werich působili v divadelním sálu Paláce U Nováků, to nám bylo impulsem pro hru s tématem V+W, pro hru s písněmi Jaroslava Ježka. Právě skrze hravost, která byla v jejich tvorbě, bychom jim rádi vzdali hold,“ říká o projektu režisér Petr Svojtka.

V+W Revue v divadle ABC

Prvotním podnětem k napsání hry bylo prý blížící se 110. výročí narození Jiřího Voskovce a Jana Wericha (1905), kteří se stali prvními pronajímateli divadelního sálu U Nováků (scéna dnešního Divadla ABC). A zde také začíná děj vtipně postaveného představení, které zároveň velmi nenásilnou a názornou formou představuje to nejdůležitější, co bychom měli o Osvobozeném divadle znát.

  • Věděli jste například, jaká NÁHODA stála za vznikem obchodního paláce, v kterém se legendární divadlo nacházelo?

V+W Revue v divadle ABC

Já to nevěděla, a to jsem vyrostla na písničkách V+W, protože moje babička si je pouštěla na starém gramofonu, když mě jako dítě hlídala. A samozřejmě přidala sem tam nějakou zajímavou historku, protože v té úžasné době prožila svoje mládí. A znala i řadu herců.

  • S ní jsem také jednoho sychravého podvečera čekala v sedmdesátých letech několik hodin na Kampě, až se pan Werich bude vracet domů, aby mi podepsal knížku Bleška a veška.

Ale zpět do divadla. Máte doma puberťáka, který bude co nevidět šprtat na maturitu? Vezměte ho na V+W Revue. Během jednoho představení se mu do hlavy dostanou všechny důležité hry a známé melodie, kterými se Osvobozené divadlo proslavilo.

Navíc na vlastní oči pochopí osobnost dvou velikánů českého divadla, klaunů, kteří se stali nesmrtelnými - Jana Wericha a Jiřího Voskovce.

A bez problémů u maturity vysvětlí, co je například forbína...

V+W Revue v divadle ABC

Inscenace V+W Revue vzdává hold nespoutané hravosti legendární dvojice, která byla svou otevřeností samozřejmě některým trnem v oku. To vše se dovíte formou revue, žánru, který byl dvojici V+W tolik vlastní.

Nechybí specifický inteligentní humor, řada písní Jaroslava Ježka ve zcela nových aranžích a taneční výstupy, které ke každé revui neodmyslitelně patří.

Na jevišti se představuje jedenáct herců (V. Fridrich, V. Gajerová, R. Říčař, L. Pernetová, R. Kalvoda, Z. Kalina, H. Bor, V. Janků, P. Juřica, B. Janatková, V. Svojtková) a profesionální kapela.

Herci zpívají, hrají na hudební nástroje, tancují a stepují. Vše krásně plyne a vy si ještě cestou domů budete pobrukovat chytlavé skladby, například onu úžasnou Svítá...

A na závěr malá osobní vzpomínka na Divadlo ABC a hru Těžká Barbora. Měla jsem to štěstí, že jsem ji v osmdesátých letech viděla v podání dvou skvělých herců - Martina Stropnického a Borise Rösnera. Také oni zůstali věrni odkazu forbíny a vtipně a aktuálně reagovali na tehdejší politickou situaci. Program mám ještě schovaný... ale to by zase byla už jiná kapitola...

Těžká Barbora

Čtenářský a kulturní deník autorky z let 1984 - 88

P.S.: A ve Foyer Divadla ABC pak můžete zamáčknout nostalgickou slzu u fotek velikánů, kteří na jeho scéně zanechali nesmazatelnou stopu...

Přečtěte si také:

Reklama