.

Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY se vrací do Prahy

Novinky

Předpremiéra unikátního dokumentárního cyklu KMENY se vrací do Prahy

Kmeny, unikátní koprodukční dokumentární cyklus mapující současné městské subkultury, běží od 4. března 2015 ve vysílání druhého programu České televize. Uvedení jednotlivých dílů na televizní obrazovku předcházejí předpremiéry dokumentů v několika českých a moravských městech. Ve středu 8. dubna proběhne na smíchovské Náplavce poslední veřejná předpremiéra dílů Tuning (režie: JQr) a Meatheads (režie: Petr Hátle).

predpremiera

Příznivci tuningu si budou moci na místě také prohlédnout unikátní vozy, které se přímo v dokumentu objevily. Vstup na projekci je zdarma. Veřejnou projekci dílů Tuning a Meatheads za přítomnosti Vladimíra 518 a režisérů JQr a Petra Hátleho doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů.

tuning

Tuning (režie: JQr)

V tuzemských končinách jde o početný kmen těch, kteří se zkrátka nespokojí s klasickým vzezřením svých vozů. Od šachovnicových samolepek, liščích ocasů na anténách přes zatmavení skel, výfukové koncovky či doplňky upevňované na karoserii, až po výkonnostní tuning, jež zařídí co nejnižší váhu a co nejvyšší výkon. Kategorií je celá řada a této snaze o odlišení se na silnici se již přizpůsobují i samotné automobilky.

 meatheads

Meatheads (režie: Petr Hátle)

I když se u nás s termínem Meatheads setkáte spíš zřídka, angličtina takhle krásně pojmenovala kmen těch, kteří to s činkami myslí skutečně vážně. Ať už jde o kulturisty, liftery či silovkáře a nebo u nás zatím nejméně rozšířené vyznavače tzv. funkčních tréninků. Všechny spojuje touha se pořád vyvíjet a dávat na obdiv svou identitu závisející na rostoucích svalech i zkušenostech.

Co jsou Kmeny?

Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, trashmetalisty, hipstery - do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize. Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště.

Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.

Zdroj: tisková zpráva

   
03.04.2015 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme