Domácnost

Předpovědi se nesplnily, pevná linka nabírá na oblibě

Gigaset

Před lety, na počátku boomu mobilních telefonů, mnozí předpovídali rychlý konec telefonování přes pevnou linku. Chybné proroctví. Například německý Gigaset, evropský lídr ve výrobě domácích telefonů, překonává prodejní rekordy. Lidé z domova telefonují více než kdy předtím, nejčastěji pomocí domácích bezdrátových telefonů. Podle šéfa inovací Gigaset Nicholase Keith Ordta pro to existují dvě vysvětlení: rychlý technologický pokrok v domácí hlasové telefonii a lidská potřeba po pohodlí a komunikaci.

Uvědomme si to: existují věci, o kterých byste raději nemluvili na veřejnosti. Zároveň však naše komunikační chování prošlo zásadní změnou. Každodenní život je rychlý a většinu času pohlcuje práce, volného času není nazbyt. Telefonáty jsou proto mnohdy jediným způsobem, jak všední den zorganizovat a jak zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Když cestujeme, používáme mobilní telefony, většinou k předání běžných informací. Naproti tomu doma většinou lidé vedou hovory jiného druhu a při nich dávají přednost maximálnímu pohodlí, snadnému ovládání a samozřejmě vynikajícímu zvuku. V dnešní době nemusíte hovory z domova krátit. Paušály a telefonování přes internet učinily nekonečné konverzace po celém světě cenově dostupné.

Domácí telefonování vs. mobilní

GigasetTelefonáty z domova podléhají zcela jiným pravidlům než telefonáty mimo domov. Doma mnoho lidí nosí pyžamo nebo pohodlné oblečení. Přece jen jsou ve svém vlastním „teritoriu“, a proto relativně nezávislí na společenských omezeních. Takové oblečení často nemá kapsy a nošení telefonu po bytě může být obtížné. Lidé proto stále častěji volí sluchátko v každé místnosti, aby byli k dosažení, ať dělají cokoli. Telefon v chodbě je již minulostí. Na rozdíl od mobilního telefonu, domácí telefon je přístupný všem členům rodiny. Používají jej rodiče, děti i prarodiče a všichni si do něj ukládají adresy a telefonní čísla bez pocitu narušování privátní sféry. Na druhou stranu mobilní telefon je téměř tak osobní jako kartáček na zuby. Nikdo jiný jej nemůže používat, ani v rámci rodiny.

Přítomnost a budoucnost telefonování

Odborníci z oblasti mobilních telefonů prostě některé věci přehlédli, když v roce 2000 předpovídali konec telefonování přes pevnou linku. Měděné dráty mohou být pomalé, ale existuje budoucí svět telefonování, který mobilní telefon přesahuje. Je bezšňůrový a může být brzy i „bez telefonu“. Nabídne lidem doma více svobody a daleko větší pohodlí v porovnání s mobilní telefonií, bude snadněji ovladatelný a tvárnější. Domácí telefony budou autonomní co se týče smluv a tarifů. Přes Skype či Google Voice bude možné z domova bezplatně telefonovat do světa a to i bez telefonního čísla, bezšňůrově a s neustálou dostupností. Lidé by upřednostňovali i to, kdyby si telefonu při hovoru vůbec nevšimli. Ve vývojovém centru Gigaset již prý odborníci pracují na tom, aby lidem tuto novou svobodu poskytli. Se svým výzkumem skončí tehdy, až lidé začnou telefonovat téměř telepaticky. Opravdová hlasová komunikace doma by měla být soukromá, bezpečná, autonomní a snadná - lidé chtějí volat svým nejbližším přátelům a rodině ze svého nejdůležitějšího místa tak dlouho, jak budou chtít, v co nejlepší kvalitě, ihned, bez rušení a se svobodou pohybu. Sami, nebo společně.

Gigaset

Zapojte se do naší soutěže! Co můžete vyhrát?

GigasetNový Gigaset A400 obdržel za svůj přímočarý a ergonomický design ocenění Red Dot Design Award. Jeho charakteristickými znaky jsou harmonické linky a černo-stříbrný povrch. Ke snadnému ovládání slouží kvalitní klávesnice a čtyřsměrná navigační klávesa.
Gigaset A400 disponuje hlasovým záznamníkem, na který je možné nahrát až 25 minut záznamu. Vzkazy lze pak snadno přehrát přes sluchátku, přes základní stanici i vzdáleně.
Baterie v režimu stand-by vydrží úctyhodných 220 hodin, při hovoru až 20 hodin.

   
31.05.2011 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Barbucháč [*]

  dwolfova — #1 tak si ho kup sama a "Telefonice" budeš platit pouze za její služby, nikoliv za pronájem přístroje, jako to obvykle dělají ostatní normální lidiSml33

  superkarma: 0 31.05.2011, 11:59:55
 2. avatar
  [2] tortora [*]

  dwolfova — #1 my máme doma pevnou přes netSml67volání za pár korun a měsíční poplatek 1KčSml57nebránila bych se novému aparátku

  superkarma: 0 31.05.2011, 11:58:55
 3. [1] dwolfova [*]

  No vypadá lákavě, jen u nás v ČR by "Telefonika" nevěděla, kolik by za tento přístroj chtěla platit měsíčně - takže asi nic dostupného pro normální lidi

  1. na komentář reaguje tortora — #2
  2. na komentář reaguje Barbucháč — #3
  superkarma: 0 31.05.2011, 11:15:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme