Rodina

Předporodní příprava

Dnes již v České republice snad neexistuje těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela. Porodnictví v posledních letech u nás prošlo velkou změnou. Odborná stránka zůstává standardně na vysoké úrovni, ale nastal vysoký nárůst budoucích maminek, které se o své těhotenství více zajímají již předem, starají se o vše okolo porodu, šestinedělí. Informují se o péči o miminko, o přítomnosti partnera u porodu, a v neposlední řadě i o aktivity určené přímo těhotným. Hlavním zdrojem informací je vybudovaný vzdělávací systém, v němž obvykle přednášejí porodní asistentky a který se nazývá předporodní příprava.

Základem této přípravy je připravit maminku na duševní a tělesné změny, které k těhotenství a pozdějšímu mateřství neodmyslitelně patří. Navíc má za úkol zmírnit, nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, snížit strach z porodních bolestí a minimalizovat obavy o dítě. V neposlední řadě má i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Předporodní příprava bývá rozdělena na dvě části, na část teoretickou a praktickou.

Teoretická část

Vedou zkušené porodní asistentky. Bývá zpravidla rozdělena na několik lekcí. Dozvíte se o výživě v těhotenství a v šestinedělí. Budou vám poskytnuty praktické rady pro budoucí maminky, jako je výbava na miminko, věci, které jsou potřeba do porodnice, co je nutné zařídit ještě v těhotenství, proškolení partnera k porodu a kdy máte jet do porodnice. Porodní asistentky Vám vysvětlí průběh porodu, možnosti v tišení porodních bolestí, průběh kojení a šestinedělí, a to včetně základů péče o miminko.

Praktická část

Obsahuje cvičení, které je pro budoucí maminku velice důležité. Jakoukoliv aktivitu v průběhu těhotenství je nutné vždy konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Intenzitu pohybu zvolte podle toho, zda jste již před otěhotněním cvičila, či nikoliv. Pokud ano, pak lze v aktivitách pokračovat. Pokud ne, pak není těhotenství dobou vhodnou na to, abyste vše dohonila, ale vyberte si takové cvičení, které je vhodné a pro těhotné doporučené. Pokud budete během těhotenství aktivní, věřte, že fyzickou námahu během porodu budete lépe snášet, dokonce některé studie ukázaly, že u maminek, které cvičily, se porody zkracovaly, snížil se výskyt komplikací, které mohly vést k císařským řezům, a ženy se po porodu rychleji zotavovaly. Součástí předporodní přípravy je také nácvik správného dýchání během porodu, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh, a v neposlední řadě i relaxace.

Připravené maminky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně ulehčují.

Připravila Lucie Marková, porodní asistentka

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
29.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ladia [*]

  Vivian, máš recht

  superkarma: 0 29.09.2004, 21:56:28
 2. avatar
  [13] Vivian [*]

  Já jsem od celkem hodně kamarádek slyšela, že praktická předporodní příprava je na dvě věci Že je tam bůhvíproč učí jaké zaujímat polohy a jak správně dýchat, a když pak na maminu přijde "těžká hodinka", tak sama nejlíp vycítí jak se nejlíp uložit a jak dýchat... a mnohdy prý to jsou stejně polohy, které se v kursech neučí

  superkarma: 0 29.09.2004, 21:16:46
 3. avatar
  [10] Denča [*]

  Já jsem "zatím"16.tt porodu se moc nebojím, jen mě všichni straší, že půjdu na "císaře" ale ještě nezkoumám, co je vlastně lepší... Na kurz chci chodit,ale asi od toho 20.tt ale moc se těším a myslím, že je to výborná věc!!!

  superkarma: 0 29.09.2004, 13:49:02
 4. avatar
  [9] Efča [*]

  Já absolvovala kursy a myslím že to bylo moc fajn . Na sále mi to myslím vyplatilo, porod probíhal naštěstí učebnicově , prodýchávání mi moc pomohlo a snad i díky cvičení a plavání byl můj 4kg drobek za tři hoďky na světě. Tak další porod chci jednou taky takovýhle bez komplikací. To že vím do čeho jdu mě osobně neděsí Byl to sice porod ale to zlatíčko za to rozhodně stojí

  superkarma: 0 29.09.2004, 12:50:44
 5. avatar
  [5] Gabi [*]

  Wiera: nesmysl, nemá smysl se bát. A MMCH každý porod je jiný, takže nikdy nevíš do čeho jdeš.

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:26:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme