Zdraví

Předkové a péče o tělo

Svoji kůži si lidé natírali už v pravěku. Především tukem se chránili proti větru, slunečnímu záření, ale i hmyzu. Primitivní člověk si obličej i tělo líčil barevnými hlinkami nebo šťávami z rostlin. Ornamenty na kůži ho jednak měly chránit před duchy, vyjadřovaly ale rovněž jeho společenské postavení a příslušnost ke kmeni.

Ve staré Indii používali přípravky k pěstění krásy ženy i muži. Oblíbené byly obklady z různých bylinných šťáv, masti a oleje. Za elixír života bylo považováno kravské mléko, ještě více se ale cenilo mléko mateřské. Velkou pozornost tělesné hygieně a kosmetice věnovali Egypťané. Ti se myli několikrát denně, vždy ráno a večer, a také před každým jídlem. K mytí patřilo očišťování olejem, pískem a sodou. Mýdlo tak jak existuje dnes Egypťané neznali. Tamní krasavice používaly také pleťové masky. Ty byly zhotovené z medu, který byl v Egyptě jako zkrášlovací přípravek velmi populární. Žádná kniha o Egyptě se neobejde bez informace, že se královna Kleopatra koupala v oslím mléce. Na cestách ji prý za tímto účelem doprovázelo celé stádo oslic.

Jak na tom byly s péčí o tělo některé známé starověké národy?
Tak třeba Židé používali hojně nardovou mast, přípravky z myrhy a skořice a do mastí přidávali i víno. Na zjemnění pleti a na zlepšení trudoviny mladistvých používali růžový olej. Féničané si oblíbili obklady ze lnu a křenu, Babylóňané si pro zkrášlení pleti přikládali masky z medu, vosku a obklady z mouky. Peršané odstraňovali skvrny v obličeji mastí z páchnoucího potu ovčí vlny, který byl smíšený s medem. Velkými milovníky lázní a koupelí byli Řekové. Po lázni následovala masáž různými oleji, například z mandlí, datlí, ořechů, sezamu, myrhy, růže, kosatců, narcisů, granátových jablíček nebo šafránu. Masti se připravovaly z loje, vosku, terpetýnu, vepřového i husího sádla. Lázeňství bylo populární i v Římě, kde se stavěly lázně veřejné. Návštěva takových lázní byla i společenská událost – kromě očisty zde lidé nalezli také příležitost k diskusi a filozofování. Lázně měly rovněž léčebný efekt. Lékaři často doporučovali pacientům střídavé koupele v horké a studené vodě, masáže a vtírání olejů do kůže. Žádná vznešená Římanka nemohla ulehnout ke spánku bez pleťové masky na obličeji a krku. Mezi oblíbené přísady masek patřilo chlebové těsto a mléko. Ráno se maska omývala taktéž mlékem – buď kozím, a nebo po vzoru Kleopatry, mlékem z oslice.

Ve středověku už koupání tak oblíbené nebylo, nicméně různé balzámy, parfémy a vonné oleje byly u šlechty velmi populární. Urození lidé nosili u pasu takzvaná voňadla, tedy lahvičky s vůní dováženou většinou z Arábie. Jejich úkolem bylo zakrýt zápach, který se kolem nich při nedostatečné hygieně mohl šířit.

Jen malé zlepšení přinesla renesance. Tehdejší krásky o svoji kůži pečovaly podle staré receptury, v níž hrál důležitou roli lněný olej, voňavá koupel a kosmetické masky. Ty se vyráběly třeba z vaječných bílků a myrty. V baroku se o všeobecnou hygienu mnoho nedbalo. Proto také tady bylo na denním pořádku používání voňavek, vonných bylin, koření, květů a pižmových kuliček. V období rokoka se péče o tělo propadla hluboko dolů. Francouzská královna Marie Antoinetta vyčítala dokonce jednomu svému šlechtici, že si čistí zuby a koupe se. Časté mytí se totiž považovalo za známku kožní choroby.

Historickou procházku po starobylých receptech zakončíme návštěvou u našich předků – Slovanů. Původně se mělo za to, že Slované na hygienu příliš nedbali. Natírali se máslem, které snadno žluklo, takže se jim například Germáni smáli, že se nemyjí a že zapáchají. S nečistotou u Slovanů to ale není tak docela pravda. Například lázně, zvláště parní, byly velmi rozšířené, a to jak mezi šlechtou, tak i mezi prostým lidem. Je ale pravda, že kosmetických prostředků staří Slované mnoho neměli.

   
15.04.2003 - Zdraví - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [17] monca13 [*]

  přece jen jsem ráda, že žiji v dnešních hygienických podmínkách

  superkarma: 0 06.09.2006, 10:27:53
 2. avatar
  [16] Ťapina [*]

  zeva: Líbí se mi to, ale četla jsem reakce na článek o takovém testování a měla jsem chuť někoho zabít. Samé negativní ohlasy, jak to ti lidi můžou dělat, takhle hazardovat se svým tělem, pro peníze všechno, a tak dál. Neskutečné sobectví.

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:33:27
 3. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Takový článek už tu jednou byl, ne?

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:32:31
 4. avatar
  [14] zeva [*]

  Omlouvám se, nevím proč je to tu dvakrát za sebou

  superkarma: 0 16.04.2003, 18:39:08
 5. avatar
  [13] zeva [*]

  Slyšela jsem, že jsou firmy, které platí dobrovolníkům za otestování výrobků. To mi přijde moc fér, že z toho vypouštějí zvířata. Že je netýrají. Nakonec ta kosmetika je pro lidi, ne pro zvířata. Co myslíte?


  http://pes.eunet.cz/zviretnik/clanky/6719_63_0_0.html

  superkarma: 0 16.04.2003, 18:34:05
 6. avatar
  [12] zeva [*]

  Slyšela jsem, že jsou firmy, které platí dobrovolníkům za otestování výrobků. To mi přijde moc fér, že z toho vypouštějí zvířata. Že je netýrají. Nakonec ta kosmetika je pro lidi, ne pro zvířata. Co myslíte?


  http://pes.eunet.cz/zviretnik/clanky/6719_63_0_0.html

  superkarma: 0 16.04.2003, 18:32:10
 7. avatar
  [11] Exupery [*]

  A taky prý třeba v zemi, kde se to vyrábí to netestujou a mají tam dokonce toho králíčka, ale u nás je pak povinost všechno dovezený přezkoušet. Ale snad už to neplatí, nebo aspoň u těch věhlasných značek jako Clarins a tak...

  superkarma: 0 16.04.2003, 12:41:20
 8. avatar
  [10] -Lucinecka- [*]

  Používám Niveu tělové mléko a jsem s ní velice spokojená

  superkarma: 0 15.04.2003, 18:41:11
 9. avatar
  [9] zeva [*]

  Taky se přidám....Vichy ne!!!Dostala jsem vzorek v lékárně, použila ho a skončila jsem na kožním. Na krku se mi udělaly fleky a svědilo to jako blázen.
  A to jsem ještě nevěděla, že testují na zvířátkách, barbaři. Nemá někdo z vás ten seznam firem? I když v televizi jsem nedavno slyšela, že výrobce řekne, že krém není na zvířatech testovaný, ale tím myslí ten finální výrobek. Ne jednu z jeho fází výroby, nebo složek. Takže takhle lidem vědomě lžou. Taky bych chtěla znát pravdu

  superkarma: 0 15.04.2003, 18:15:56
 10. avatar
  [8] *daisy* [*]

  Exupery, mas recht, Vichy testuje na zviratech, mam pocit, jestli tu nahodou nektera holcina nedavala odkaz na seznam firem v cesku, ktery testuji a netestuji na zviratech. A Vichy tam byla

  superkarma: 0 15.04.2003, 15:06:15
 11. avatar
  [7] Exupery [*]

  Ja zase koukam aby to nebylo testovaný na zvířátcích, čímž si např. u Vichy nejsem jistá. A taky mám radši bylinky. Dřív jsem byla bohatší, takže jsem klidně dala za krém 1200,- (mimochodem je spousta mnohem dražší kosmetiky než Vichy), teď mám dost malo peněz, takže zvítězil Ryor. A co nevidim.... je to mnohem lepší

  superkarma: 0 15.04.2003, 14:38:37
 12. avatar
  [6] Mandle [*]

  Jee Vichy nee. To jsem zkusila...ovlivnena reklamou a hotovo, fleky, svedeni, podrazdena plet. Chvili jsem pouzivala LOreál, docela to uslo,ale neni nad prirodni kosmetiku. Welede davam za 1.

  superkarma: 0 15.04.2003, 14:13:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme