Rodina

Předčasný porod

Porod dítěte před 38. týdnem gestace se nazývá předčasným porodem. Plody předčasně narozené jsou nezralé, s nízkou porodní hmotností a s nedokonale vyvinutými adaptačními mechanismy. Jejich životaschopnost je tím nižší, čím dříve se narodily. Mnoho jich po porodu umírá: 50 až 60 % celkové perinatální úmrtnosti má příčinu v nezralosti novorozenců.

Nedonošené plody, které přežijí novorozenecké období, jsou po celý kojenecký věk ohroženy větší nemocností a některé i tělesnou a psychickou retardací – opožděním. Příčiny předčasných porodů se podaří zjistit asi v polovině případů.
Bývají to vývojové anomálie dělohy, nedostatečnost děložního hrdla, nadměrné rozepnutí dělohy při mnohočetném těhotenství a zmnožení plodové vody, pozdní gestóza, cukrovka, tělesné a psychické trauma, poruchy vývoje placenty, vývojové anomálie plodů, nepravidelné polohy plodů, zánět plodových obalů.

Příznaky hrozícího předčasného porodu jsou děložní stahy a zkracující se děložní hrdlo, někdy odchod hlenové zátky uzavírající kanál děložního hrdla. Častěji odteče plodová voda bez předchozích děložních stahů.
Děložní stahy začnou po odtoku plodové vody někdy ihned, někdy s různě dlouhým odstupem a porod plodu pak rychle následuje.

Léčení hrozícího předčasného porodu předpokládá neodkladný převoz nejraději do perinatologického centra (tzv. “transport plodu v děloze”). Před převozem je vhodné podat těhotné léky tlumící děložní stahy (tokolytika) a hormon nadledvinové kůry.

Při ústavní léčbě je nezbytný klid na lůžku, podávají se dále tokolytika, zklidňující léky a sleduje se stav plodu. Perinatologická centra při větších porodnicko-gynekologických odděleních jsou vybavena jak pro léčbu, tak pro případný porod a ošetření nezralých novorozenců.
Úmrtnost nezralých novorozenců se podstatně snížila poté, kdy byly těhotné s hrozícím nebo probíhajícím předčasným porodem soustřeďovány ve zmíněných centrech.

I předčasné porody se opakují, proto je třeba ženy vyšetřovat prekoncepčně. V prenatální péči se porodník zaměřuje na depistáž – vyhledávání těhotenství ohrožených předčasným porodem.

Jsou však porodnické situace, kdy je nutno těhotenství v posledních měsících jeho trvání ukončit, kdy je nutno indukovat předčasný porod, buď v zájmu matky (těžké formy pozdní gestózy, cukrovka), nebo plodu (Rh- nebo AB0-izoimunizace při stoupajícím titru protilátek, odumírání plodů v děloze před termínem apod.).  

    
   
05.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [55] denkas [*]

  onohlo — #53 a četla si ho?

  superkarma: 0 20.03.2013, 22:18:24
 2. avatar
  [54] denkas [*]

  onohlo — #53 Všechny články sou zajímavý!Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 20.03.2013, 22:17:54
 3. [53] onohlo [*]

  zajímavý článek

  1. na komentář reaguje denkas — #54
  2. na komentář reaguje denkas — #55
  superkarma: 0 20.03.2013, 11:47:10
 4. avatar
  [51] Fifinka [*]

  SENTINEL: no nevím jestli jsem vztahovačná, možná jsem to napsala špatně..tak ještě jednou:..moje dítě narozené z prvního těhotenství:byla jsem na riziku celou dobu, nechodila do práce, psychicky byla v pohodě, těšila se na miminko a přesto všechno se mimi narodilo dříve a má LMD. Druhé dítě: psychicky jsem na tom byla hůře, pracovala jsem prvních pár měsíců docela dost, starala se ještě (celodenně)o starší dítě, 2.dítě bylo rozené téměř v termínu..které z těch dětí má větší dispozice k LMD ? Proč první dítě má LMD a druhé ne, když podle toho, co jsi napsal, by ta procenta měla být zřejmě stejná? A dala bych za pravdu boubince: u mne se příčina předčasného porodu podařila najít, takže druhé těhotenství probíhalo bez hospitalizace a bez předčasného porodu...

  superkarma: 0 09.01.2004, 23:05:54
 5. avatar
  [50] Andula [*]

  SENTINEL: já myslím, že Fifinka pravdu píše a že je možné, že se i po těhotenství s problémy, teď jedno jakými, může narodit dítě bez jakýchkoli potíží a naopak.
  Mmch, moje druhé dítě žádné problémy s hyperaktivitou a vnímáním nemá, přičemž druhé těhotenství také provázely větší stresy než to první.

  superkarma: 0 09.01.2004, 23:01:49
 6. avatar
  [48] bouba [*]

  Řekla bych, že není možné řešit konkrétní případy od monitoru... a stejně tak na základě konkrétního případu zavrhovat teoretické možnosti... :o) ...tolik na úvod...
  příčin předčasného poradu je celá řada a obvykle se vedou v patrnosti ty, které se vyskytují nejčastěji, to ovšem neznamená, že další nejsou . Samozřejmě je nejlepší předčasnému porodu předcházet a to znamená i poučení se z komplikací, které nastávají ... Důsledky předčasných porodů jsou také různá... nemusí se stát nic, může dojít k vážným poruchám... Záruku vám nedá NIKDO! ... Čím dříve se děťátko narodí, tím více je ohroženo (mýty o vhodnosti porodu v 7. než v 8. měsíci, jsou snad už překonány ... Čím více komplikací před, při a po porodu, tím vyšší riziko... Ale problémy mohou potkat i děti narozené ve správném termínu... Nalézt příčinu potíží se ve většině případů nepodaří, je až příliš mnoho možností... pokud se to podaří, buďte rádi, je pak možno opakování předejít...

  ... mám dvě nedonošené děti (32. a 31. týden), první porod byl indikován pro hypoxii a nyní už pubertální synek je zcela v pořádku, druhý porod se spustil spontánně a přinesl s sebou nesčetnou řadu komplikací a jak asi víte, skřítek patří mezi děti s těžkou poruchou CNS (konkrétnějšími daty nebudu zatěžovat, většina víte, o čem píšu)...

  superkarma: 0 09.01.2004, 09:52:26
 7. avatar
  [47] Fifinka [*]

  SENTINEL: no teda..to je vážně bomba , co tu píšeš. V příspěvku č. 42 píšeš o roku (tj. o době 12 měsíců!!) před těhotenstvím a v příspěvku č. 44 Ti jaksi doba PRĚD těhotenstvím vypadla??
  SENTINEL: to s těmi cigaretami a pitím je opravdu nesmysl..to by jsi mne musel znát..můj táta měl CHOPN a já sakra práce vím doooost dobře, co cigára dělaj. Pokud si pamatuji dobře, tak jsem v prvním těhotenství vypila 1 skleničku střiku a to jen proto, že měl tchán 55.narozeniny. Moje děti jsou o pět let od sebe, tudíž při mém druhém těhotenství měl 60.tiny - no pravda, to jsem tehdy při oslavě nepila vůbec, bylo pivo a to jsem tehdy vážně vůbec nemusela.

  Andromeda:
  Psychickou zátěž jsem rozhodně měla v druhém těhotenství větší než v prvním a dítě narozené v prvním těhotenství LMD má a dítě narozené v druhém těhotenství je bez problémů...jak je toto možné ?? Já jsem při prvním těhotenství nechodila do práce, byla jsem na riziku (a to od začátku, starala se jen o sobe a svoje bříško)..u druhého těhotenství jsem docela dost pracovala, navíc tu měla syna s LMD, ze začátku těhotenství mi bylo dost zle od žaludku..jak je tedy možné, že dcera LMD příznaky nemá?

  superkarma: 0 08.01.2004, 21:51:35
 8. avatar
  [45] Andula [*]

  SENTINEL: tedy jen poznámečku :)))
  Nějak z toho vypadly ty rizika ve výživě těhotné...
  Pokud jde o níže zmiňovaný stres v těhotenství, moje obě těhotenství byla fajn, přesto máme jedno dítko hyperaktivní a nesoustředěné.
  A nekouřila jsem nikdy, pravda, alkohol jsem rok před početím jistě tu a tam pila, nicméně odmítám tomu přikládat takovou váhu, abych se z té hyperaktivity vinila.
  Neboť já i můj muž už jsme zažili v tomhle směru dost sebeobviňování, mimo jiné proto, že třeba "citliví" příbuzní měli tisíce poznámek o tom, že máme narozdíl od nich nevychované dítě a cože to jakod ěláme, dkyž ani neumíme zvládnout jeho výchovu a já nevím co ještě všechno.

  superkarma: 0 08.01.2004, 19:53:03
 9. avatar
  [43] pajda [*]

  Vlivy na LMD jsou: dědičnost, poruchy při porodu (nejpodstatnější vliv má přístup dítěte ke kyslíku během porodu - přechod z dýchání plodové vody na kyslík se děje podle jakéhosi vzorce, jehož narušení má důsledky, takže problémový je např. i císařský řez), úrazy hlavy - zejména ve velmi ranném kojeneckém věku. Bohužel se dá říct, že dietou matka nic z toho neovlivní...leda by polykala kyslík v tabletkách To jsou prokázané vlivy. Mezi velmi sporné patří např. možnost ovlivňovat LMD dietou - neexistuje jedíná lékařská studie, dokazující, že by něco takového pomohlo.

  Léthé: dosplí jsou k sobě rovným mnohem tolerantnější, než jsme k dětem - když si zapomene klíče pan profesor, tak je "roztržitý, protože je zamyšlený", když si zapomene klíče dítě, je nepořádné - přitom u obou to může být znak právě té LMD...

  superkarma: 0 08.01.2004, 19:06:02
 10. avatar
  [41] Fifinka [*]

  SENTINEL: já v těhotenství cigarety a alkohol ? hm..řekni Ti důvěrně..ještě si vynechal drogy

  superkarma: 0 08.01.2004, 18:20:32
 11. avatar
  [39] Andula [*]

  SENTINEL: nemám pocit, že by Fifinka házela všechny své problémy se synem na brzký porod, ale naznačuje, že by to mohla být jedna z možností. Ostatně, co kdyby se její syn sám od sebe narodil až ve 43. týdnu třeba? pak je pro něj 37. týden dost velký rozdíl.
  Navíc, hyperaktivita a podobné potíže, myslím ty skutečné, ne takovou hyperaktivitu, o níž se mluví u každého druhého dítěte, de facto úplně jasnou příčinu nemívají, takže ani není dobré, aby se dotyční rodiče nějak hroutili v představě, že kdyby matka ve druhém měsíci těhotenství nesnědla to a naopak ono, dítě mohlo být úplně v pořádku.

  superkarma: 0 08.01.2004, 16:09:26
 12. avatar
  [37] Léthé [*]

  Nemám předčasně narozené dítě,syna jsem kdysi dokonce přenášela.Ale mám předčasně narozeného vnoučka a podle mého laického názoru se chová úplně stejně jako kdysi můj syn. Je to prostě živé dítě a je kopie svého otce.Říkáme mu Duracel.Nemyslím si,že by se nedovedl na něco soustředit,pouze momentálně,kdy ještě není dost stabilní,dá zabrat hlídání,aby těch modřin až tolik nebylo.
  Dnes je to samé LDM,hyperaktivita,nerovnoměrný vývoj ,přiznám se tomu rozumím,ale znám několik dospěláků předčasně narozených a jeví se mi naprosto dokonalí ...co je to naprosto dokonalí,že jo? ,naopak znám v termínu narozené idioty takže maminy,buďte v klidu,oni ty prťata se z toho spěchu na svět určitě vylížou a budou takový,jaký si to na lístečku u přidělování osudu šikovnosti,nešikovnosti vyfasovali.

  superkarma: 0 08.01.2004, 10:50:53
 13. avatar
  [36] Andula [*]

  A ještě něco, naše dítě se narodilo pěkně po termínu, přenošené nebylo a hyperaktivitu má jako vyšitou.

  superkarma: 0 07.01.2004, 22:45:37
 14. avatar
  [35] Andula [*]

  Pegy a Andromeda: souhlasim s vami, že se catso zminuje LMD nebo hyperaktivita v souvislsti s detmi, ktere ji ani nemaji.
  Casto to rikaji i rodice.
  Ale rikat, ze se to napravi s nastupem do skoly nebo snad par cvicenimi...
  Nasemu snyovi je sest a ma diagnostikovou hyperaktivitu a poruchy soustredeni a nemuze proto nastoupit jen tak treba na zs, pricemz na odklad to zase neni kvuli intelektu a znalostem.
  A ted babo rad.

  superkarma: 0 07.01.2004, 22:27:55
 15. avatar
  [34] pajda [*]

  Ještě se přidám k té debatě o železu - vím, že sestra měla tytéž potíže jako Fifinka a dodávali jí jiné přípravyk - myslím, že před otěhotněním brala nějaké extrakty z vojtěšky kvůli harmonizaci trávení a pak měla extra léky. Ferronat nebrala nikdy - já jej brala asi 14 dní a pak mi ho gynekolog zakázal, i když netuším, proč.

  superkarma: 0 07.01.2004, 22:08:00
 16. avatar
  [33] pajda [*]

  Předchozí anonym jsem byla já - nějak mi nedobrnklo, že tady se registruje zvlášť - dítě už mít nebudu, takže je to trošku passé.

  superkarma: 0 07.01.2004, 22:05:04
 17. avatar
  [31] Fifinka [*]

  Andromeda: nám psycholožka řekla, že nyní se používá termín nerovnoměrný vývoj místo LMD..ono to věnování je asi dost specifické u každého dítěte..opravdu mne nebaví už 4 roky chodit po logopediích..navíc jsme na malém městě a sehnat kvalitní péči byl problém, nakonec jsme stejně skončili až na foniatrické klinice ..třeba kurz grafomotoriky tu není žádný, hledala jsem rok, než jsem něco našla a našla jsem jen díky příspěvkům zde na ženě-in atd.. pokud budu mít kvalitní péči o předčasně narozené dítě ihned, tak vím co a jak a věnuji se tomu, ovšem my jsme tu péči (kvalitní) jaksi neměli a to si vážně myslím, že jsem hledala jak to šlo všude..sama jsem si musela najít logopedickou poradnu na netu atd.. možná to je tím, že jsme nebyli až tak moc předčasně narození. A samozřejmě jsem klasicky roztěkaní apod.. to už sem ani nepíšu :)

  superkarma: 0 07.01.2004, 21:55:36
 18. avatar
  [29] Fifinka [*]

  karin: no auditko ..je vlastně zastaralý název pro diskuzi..klikni na Diskuze (zelené políčko nahoře v liště třetí zleva)..pokud však na ženě-in nemáš udělanou registraci, tak se Ti zobrazí jen redakční auditka (=redakční diskuze)..např. to Danielly neuvidíš, je zde: http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=140 ale uvidíš ho jen po přihlášení

  superkarma: 0 07.01.2004, 00:13:47
 19. avatar
  [27] Fifinka [*]

  Milá dámy, takže ještě jednou, snad už naposledy:
  Miky: Ferrnat se dává na anemii a já jsem nikdy netvrdila, že všem lidem, všem těhulkám vyvolává zácpu..pokud jsi četla ten jeho příbalový leták (odkazy na něj viz. můj příspěvek číslo 14), tak tam jasně píší, že někomu může vyvolávat naopak průjem...ano, a někomu nevyvolá NIC ..já jsem ten případ se zácpou a lékaři to samozřejmě měli poznat .

  2. Pegy, chodíme na logopedii od 4 a 1/4 roku a za tu dobu jsme měli několik přestávek (např. změny logopedky, narození dcery, nemoci apod) a žádná přestávka nám nepomohla. Dítě se zlepšilo tím, že dostalo ten odklad, šel do školy a bylo mu bez 4 měísců 8 let ...pokud Tě zajímá, co jsme všechno dělali, jak jsme cvičili logo., grafomotoriku, jak jsme řešili ten odklad (vážně jsme ho nechtěli) atd..tak se klidně podívej na auditko k Danielle, píšu tam už asi přes rok, co všechno děláme. Syn stále neřekne ani L a to je ke zvládnutí hlásky R potřebné..

  3. Anonym č. 24:
  Ty jsi snad byla u mého udržovaného těhotenství před 8 lety? Ty jsi lékař? Já jsem samozřejmě věděla, že je třeba železo brát a taky jsem ho brala. Opravdu to u mne pokročilo tak daleko, že mne hospitalizovali ne kvůli zácpě, ale kvůli otvírání se a to otvírání bylo způsobené Ferronatem. Posléze to potvrdilo několik lékařů! Já jsem nikde nenapsala, že železo není třeba v těhotenství brát, pokud testy vyjdou tak, že má těhulka anémii...JÁ jsem jen jasně napsala, že mi přípravek Ferronat nesedl, lékaři to nezjistili a můj syn se kvůli tomu narodil dříve (a to opravdu 100%-ně). JÁ jsem jasně napsala, že při druhém těhotenství mi gynekoložka jasně řekla, že pokud bude železo třeba (budu anemická), tak mi dá jiný přípravek než Ferronat, neboť jsou již modernější přípravky (jmenovala jich tehdy několik, tuším i ten Aktiferrin, který tu zmiňovala Pegy). JÁ jsem jasně napsala, že jsem tu zácpu vůbec neřešila, protože, jak jsi sama napsala, JE zácpa v těhotenství běžná a tak jsem myslela, že to je prostě normální!! Budeš se asi divit, ale já na specielní cvičení i plavání pro těhulky tehdy chodila a když mi bylo řečeno, že tahle zácpa normální není, tak jsem se snažila jíst tak, abych zácpě přecházela...ovšem v zápětí jsem byla hospitalizovaná a tam se ta strava jaksi dodržovat nedala..navíc jsem ten lék stále brala, měla ležet s nohama nahoře atd..viz níže, zatímco u druhého těhotenství jsem na žádné cvičení nechodila(neměla jsem hlídání), léky nebrala, stravovala se normálně a dcera se narodila téměř na termín!!

  4. Andromeda: samozřejmě že magnezium jsem na riziku brala též. Hyperaktivitu rozhodně za mínus považuji, ono se teď přesněji již používá výrazu nerovnoměrný vývoj. Zda Pegy píše o Vojtovce si tedy vůbec nejsem jistá, třeba píše jen o cvičení např. na grafomotoriku, na cvičení pozornosti apod.. Já v tom samozřejmě katastrofu nehledám, jsem s nerovnoměrným vývojem svého syna dávno smířená. Pokud mám popsat některé příznaky jeho nerovnoměrného vývoje:
  - patlavost (dosud nemá L R Ř) - jemná motorika mluvidel
  - jemná motorika ruky (do 4,5 roku nevzal tužku do ruky) - jeho kresby dosud zaostávají - vybrali jsme paní učitelku, která to neřeší
  - teď naposledy mluvila logopedka o možné dysortografii (např. neslyší rozdíly mezi di ti ni versus dy ty ny)- nemá propojené ucho, zrak a sluch. Ale musím říct, že nám ukázala jak na to, a syn to už zvládl, nacvičili jsme to tak rychle, že se docela divila (když např. L cvičíme již tolik let). Když srovnám dceru a syna - jejich dovednosti jsou zcela odlišné, dcera kreslila od dvou let, zvládá snad už i Ř (jsou jí tři roky). Hodně jsem toho napsala k Danielle na auditko, já to vážně dost řeším a dost se tomu věnuji. Ano a myslím si, že jedním z důvodů proč syn tu LMD má, JE jeho předčasný porod.

  5. Konečně jsem pochopila, jak se tady na Porodnici přihlašuje, takže mne tu nyní máte i s ikonkou.

  superkarma: 0 06.01.2004, 21:43:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme