Do stavu, který by se dal srovnat s požitím stimulačních drog, se můžete dostat i pomocí běžně dostupných prostředků, které vás dokážou nabudit. Energetické nápoje jsou jasná volba. Přečtěte si, jakou zkušenost má redaktorka Eva Soukupová.

drink

„Čistě teoreticky,“ filosofoval nedávno můj kamarád pyšnící se lékařským titulem „se můžeš opít nebo zfetovat i bez toho, aniž bys použila alkohol, nelegální drogy nebo léky. Výsledek bude podobný, ne-li stejný, ale testy budeš mít negativní. Je to hodně oblíbená věc třeba u mladých lidí, kterým v hospodě alkohol ještě nenalejou,“ Na tohle přišla řeč, když jsme probírali alkohol za volantem.

Nejdřív jsem to přešla, ale červíček hlodal a za pár dnů jsem se ho zeptala na podrobnosti. Měla jsem v úmyslu ověřit si to.

„Bylinky Ti asi neporadím, protože to není úplně můj obor. Vím, že pokud špatně zkombinuješ několik druhů bylinných čajů, že by tě to mohlo i položit. Stav jako po vykouření jointa můžeš poznat, když to fakt hodně přeženeš se šalvějí lékařskou, ale to by tě dřív přestalo bavit to pořád pít. Hodně známá náhražka trávy je šalvěj divotvorná, to přece víš, ale u nás se shání špatně. V podstatě, pokud máš v plánu přivodit si tenhle stav, jde hlavně o to nahnat do mozku trochu víc krve. Jak známo, když se ti překrví, můžeš čekat i halucinace. A jaké jsou tvoje možnosti? Extrémní fyzický výkon, to nedáš. Extrémní stres, to bych ti neradil, a pak ještě jedna, docela nevinně tvářící se věc – energetické nápoje. Ono docela driják je třeba Redbull s vodkou, který dokáže nabudit opravdu dost. Ale ty chceš nealko, tak si dej jen ten energeťák a dej si jich víc. Doufám, že máš srdce v pořádku, jinak ti to budu muset rozmluvit.“

Říkala jsem si, že až se jednou budu chtít opít a přitom zůstat střízlivá, určitě to vyzkouším. Příležitost přišla nečekaně rychle.

Je sobota, pozdní večer, a já sedím s kamarádem v kavárně u nádraží. Čekám na noční vlak a před sebou mám ještě víc než dvě hodiny času. Popíjím to, co mi nejvíc chutná, a o čem vím, že mě donutí ve vlaku neusnout a nepřejet stanici – energetický nápoj. Jeden, druhý, třetí... „Vážně chcete ještě jeden?“ ptá se servírka a diví se „Jojo, se mnou to nic nedělá,“ povídám s úsměvem. „To není možné,“ divila se. Měla pravdu. Někdo mě měl varovat, že účinek těchto věcí nastupuje se zpožděním až hodinovým. 

Jako puberťák jsem měla tu čest vyzkoušet na vlastní kůži marihuanu, ale tohle, to byla teprve jízda. Probudila se ve mně skrytá hyperaktivita a o něco později už chodíme po městě svižným tempem. Je mi zle, motá se mi hlava. Ale chodím rovně a pořád se směju. Hlavně tomu, že vypadám jako blbec, což nepopírám. A taky je mi horko. Právě teď je venku -4 °C a já tu chodím v tričku a potím se. Záhy zjišťuju, že chůze nestačí. A tak zjišťuju, že pokud si v jedenáct v noci budete v odlehlé části města chtít hrát na babu, těžko budete hledat parťáka. Vybít naakumulovanou energii mi pomohla hodinka tance na nejbližší diskotéce.

Stačilo to alespoň k tomu, abych vydržela sedět na zadku, než dojedu domů. Jenže tam přichází další vlna. Víte, když to přeženete s alkoholem, jdete spát. Ale z přebytku energie se rozhodně nevyspíte. Takhle uklizený byt jsem dlouho neměla.

Jsou dvě ráno a já se na internetu potkávám se svým přítelem lékařem. Děkuju mu za dobrou radu a ujišťuju ho, že to vážně funguje. Vysmál se mi. „Chtěl bych teď vidět tvůj tlak. Dej si studenou sprchu a najez se.“
„Dík, už jsem se vyválela ve sněhu, moc to nepomohlo. JÍDLO! Jdu jíst.“

Jestli jsem někdy měla větší hlad, bylo to tehdy, když horský obchod ve vsi, kde jsem kdysi žila, zůstal na několik dnů odříznut od zásobování a také zel prázdnotou. Během dvou hodin likviduju obsah lednice a v hlavě mi zní: „Jsi hloupá, je to jen další energie navíc, kterou budeš muset zpracovat.“ „Ale po jídle se mi vždycky chce spát, třeba to zabere,“ oponuje mé druhé já.

Nezabralo. Sice jsem se donutila vlézt do postele a vydržet v klidu, ale usnout, to už bylo nad moje síly. Čekám na ráno. A ráno lituju, že jsem se ho dočkala. Tohle je nejhorší kocovina ze všech!

Reklama