Vakcína používaná při očkování dívek a mladých žen od 9 do 26 let poskytuje účinnou ochranu proti rakovině děložního čípku i starším ženám. Prozatím se to prokázalo i u zkoumaných žen do 45 let. Podle serveru Novinky.cz to na lékařském kongresu v Pekingu oznámil výrobce vakcíny, farmaceutická firma Merck. Opírá se o výsledky studie, která zkoumala zdravotní účinky vakcíny Gardasil na 3800 ženách ve věku 24 až 45 let.

Studie ukázala, že vakcína zabránila vzniku rakoviny v devíti případech z každých sledovaných deseti. Současně bránila vzniku genitálních bradavic i chronickým infekcím v ženských pohlavních orgánech.

Zhoubné bujení v oblasti děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny. V České republice na ni denně umírá minimálně jedna žena a každý rok jím onemocní tisíc Češek. Onkologové rozšíření vakcinace proti rakovině děložního čípku i na starší ženy vítají. Podle nich to může zachránit mnoho životů. I nadále však platí, že nejúčinnější je očkování proti rakovině děložního čípku u dívek, před prvním pohlavním stykem. Čím přijde žena později, tím už účinek nemusí být stoprocentní.

Kdo to zaplatí?
Stát zatím neuvažuje o plošném očkování dívek proti rakovině děložního čípku, jež vyjde zhruba na 10 tisíc korun. Ale některé zdravotní pojišťovny, například Všeobecná zdravotní pojišťovna nebo Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v rámci svých preventivních programů již na vakcinaci pro dívky od 13 do 15 let přispívají až dva tisíce korun a od příštího roku chtějí věkové rozmezí rozšířit až na 18 let a částku zvýšit.

Gardasil a vakcína Cervarix od konkurenční firmy GlaxoSmithKline se uplatňují v celé Evropské unii včetně Česka. Používají se proti infekcím působeným lidskými papillomaviry HPV, které rakovinu děložního čípku způsobují. Gardasil vynalezli vědci z australské University of Queensland.

Víte o možnosti vakcinace proti rakovině děložního čípku? Nechala byste svou dceru očkovat ať to stojí, co to stojí? Uvažujete i vy sama, že se necháte vakcinovat? Myslíte si, že i ve vyšším věku má očkování smysl?

Reklama