Do revoluce jsem pracovala, po revoluci jsem byla asi 6x na podpoře. Zkoušela jsem podnikat, zkrachovala jsem. Nakonec jsem si musela zažádat o předčasný důchod, abych měla z čeho žít," vzpomíná čtenářka Vlastka v příspěvku k dnešnímu tématu.

Jak vzpomíná čtenářka Vlastka na období před sametovou revolucí? Ve svém příspěvku k dnešnímu tématu tvrdí, že jí bylo lépe než dnes. Souhlasíte s jejím názorem, milé čtenářky?


Původně jsem nechtěla na toto téma reagovat, ale přeci mě to nedá.

Před revolucí nikdo z naší rodiny nikdy nebyl ve straně. Rodiče, ale hlavně prarodiče mě vždy varovali... Věděla jsem od nich a z jejich vyprávění, že je něco špatně. Uvědomovala jsem si to hlavně, když moje mamka, silná astmatička, prosila známého „Tiráka", který jezdil do „západního Německa", aby jí přivezl léky. Taktéž jsem žasla, když moje spolupracovnice vyprávěla, jak na západě (rodiče ji tam odešli v r.1968) mají celý rok v obchodech čerstvou zeleninu a ovoce, jsou tam nezaměstnaní, kteří si z podpory jezdí na výlety po celé Evropě.

No a pak to bylo u nás. Nová doba. Mysleli jsme si, jak bude dobře. Jenže kdo se má dobře? Nechci to komentovat, vidíme to kolem sebe. K čemu je mi, že mohu cestovat po světě, když na to nemám. To jsem dříve mohla jet alespoň na dovolenou na Balaton, jet si nakoupit do „východniho Německa". Nyní sedim doma na zadku.

Do revoluce jsem pracovala, po revoluci jsem byla asi 6x na podpoře. Zkoušela jsem podnikat, zkrachovala jsem. Nakonec jsem si musela zažádat o předčasný důchod, abych měla z čeho žít.

Takže shrnuto: před revolucí mě bylo lépe. Byla jistá omezení, která se mi nelíbila, ale byla sociální jistota. Dnešní uvolněná morálka, směšné tresty za zločiny, se my vůbec, ale vůbec nelíbí

Vlastka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

Reklama