Bulvár

Před 41 lety skončil sen o socialismu s lidskou tváří

21. srpen 1968Okupace Československa odstartovala vlastně už v úterý 20. srpna 1968 kolem 23. hodiny. V té době spřátelená vojska Varšavské smlouvy překročila naše státní hranice coby internacionální „bratrská“ pomoc proti rostoucí kontrarevoluci.

Kromě sovětských jednotek se na invazi podílela také polská, východoněmecká, maďarská a bulharská armáda. Stalo se tak bez vědomí nejvyšších představitelů země. Skončilo „Pražské jaro“!

„Zachovejte klid a pořádek! Nedejte se vyprovokovat k činům, na které čekají nepřátelé našeho lidu! Naše síla je v jednotě, v klidu a v rozvaze! V našem spravedlivém zanícení pro pravdu a právo nejsme sami!“ Takto k obyvatelům promlouvala zvláštní vydání deníků rámo 21. srpna, krátce po vstupu vojsk.

Nicméně Západ se invazí příliš nezabýval. Spojené státy se jasně vyjádřily již před invazí. „Je to věc samotných Čechů. Navíc – je to věc Čechů  a ostatních států Varšavské smlouvy,“ charakterizoval postoj hlavní západní mocnosti tehdejší americký ministr zahraničí Dean Rusk.

Skutečným důvodem k okupaci byla obava vedoucích představitelů zemí sovětského bloku z postupné liberalizace socialismu v tehdejším Československu. Pozvolné uvolňování poměrů nabralo tempo právě po zvolení Alexandra Dubčeka do čela KSČ v lednu 1968.

O osudu Československa se rozhodovalo v Moskvě

Ve snaze o očištění socialismu od deformací a o nápravu křivd přijala KSČ v dubnu Akční program. Strana v něm deklarovala, že nadále nemá lidem „vládnout“, nýbrž „sloužit“. Neoficiálním heslem Pražského jara se tak po zvolení Ludvíka Svobody prezidentem stalo „Se Svobodou za svobodu“. Tehdejší místopředseda vlády Ota Šik se tehdy dokonce pustil do ekonomické reformy s využitím tržních principů.

Představitelé komunistických zemí, stále více znepokojeni vývojem v Československu, připomněli počátkem srpna 1968 v Čierné nad Tisou vedení československých komunistů odpovědnost za osud socialismu. Antonín Kapek při jednání údajně předal sovětské delegaci jeden ze zvacích dopisů. S dalším dopisem se na „spojence“ obrátilo dalších pět vedoucích funkcionářů KSČ v čele s Vasilem Biĺakem. V dopise, jejž měli předat 3. srpna na bratislavské schůzce, žádali o pomoc „všemi prostředky“ proti nebezpečí kontrarevoluce.

O intervenci rozhodli 18. srpna v Moskvě

Okupační vojska začala ihned 21. srpna obsazovat nejdůležitější místa v zemi. Ještě v noci vyzvalo vedení země prostřednictvím rozhlasu občany ke klidu s tím, aby „nekladli postupujícím vojskům odpor, neboť obrana našich státních hranic je v této chvíli nemožná.“ Podle historiků se v té chvíli na československém území pohybovalo 600 tisíc okupačních vojáků. Československá armáda čítala 200 tisíc mužů. I tak si bratrská invaze vyžádala pravděpodobně 72 obětí a skoro 700 lidí bylo zraněno.

Invaze byla mimořádně úspěšná. Velitelé při ní využili zkušenosti nabyté při vojenském cvičení Šumava, kterého se zúčastnila vojska Varšavské smlouvy dva měsíce před invazí. Hlavní dopravní uzly, vojenské objekty a centra všech větších měst tak vojáci obsadili velmi rychle. Před devátou hodinou ranní získala armáda pod kontrolu sídlo pražského rozhlasu a posléze i pražské studio televize. Velitel spojeneckých vojsk v Praze vydal ještě týž den zákaz nočního vycházení a veřejných shromáždění.

Praha, 21. srpen 1968

Nezlomná naděje ve zdárné dokončení reforem zahájených na jaře 1968 semkla národ dohromady a ten se jako jeden muž postavil za nejvyšší vedení státu, jehož významní členové Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, František Kriegel a Josef Špaček byli ihned 21. srpna zatčeni a později převezeni na sovětské území.

Odpověď českých komunistů na sebe nenechala dlouho čekat. Hned 22. srpna se v pražských Vysočanech konal mimořádný sjezd komunistické strany, který odmítl porušení suverenity země a žádal okamžité stažení cizích vojsk. Závěry toho sjezdu nakonec zrušilo jednání nejvyšších komunistických představitelů v Moskvě, které vyústilo v tzv. moskevský protokol.

Okupace Československa pak trvala dlouhých 21 let.

   
21.08.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] Marie Šrámková [*]

  libuno — #31 Kdo to tenkrát tušil, bylo mi deset a Dubček byl Bůh... A že o rok později podepsal "pendrekový zákon" proti vlastním lidem jsem ani náhodou netušila. Ještě v roce 1989 jsem si ho přála za prezidenta víc, než Havla...

  superkarma: 0 23.08.2009, 09:49:20
 2. [31] libuno [*]

  Třebaže jsem nečetla níže uvedené články, přesto DUBČEK, který byl tenkrát u moci, posléze oslavován, byl obyčejný srab. Po létech ho nějaká silná moc zlikvidovala. Nikdy nikdo nezjistil, kdo to byl. To je v dnešní době normální. Už jsem tu jednou psala, že se nikdo nechtěl dozvědět, kdo byl iniciátorem spiknutí vůči jiným.Z doslechu se dovíme, že žháři ve Vítkově byli vypátráni (to je super), Pitr  a Kejčíř nikdy nebudou. Mají tak dokonale zpacifikované lidi kolem sebe. A ti, kteří byli kolem nich, těm se nestane nic. Teď je volte. Já už k volbám nejdu, naslibují,ale ve sněmovné to stejně neprojde. STÁLE STEJNÉ TVÁŔE. Hlavně, aby měla  plná koryta.

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #32
  superkarma: 0 23.08.2009, 01:37:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] draja [*]

  Eva_Fl — #29 ...... Cech muze udelat neco pro svoji vlast KDEKOLIV......neni dukaz vlastenectvi, kdyz clovek drepi cely zivot v tom miste ,odkud vzesel

  ( nemohu si ted vzpomenou  kdo pronesl toto....)

  superkarma: 0 22.08.2009, 22:02:52
 2. avatar
  [29] Eva_CZ [*]

  draja — #28

  Domov je misto, kam se vracime. Abych se mohl vracet, tak musim mit svobodu odejit. Jestlize ziju v miste, ze ktereho nemuzu odejit, pak to neni domov, ale vezeni....   

                                     Jan Werich

  Sml29

  To byl uzasnej borec, ten pan.

  Vis, Marusko, ja to mam tak nejak podobne s mym exem. Ja ho miluju. Vzdycky jsem ho milovala. Znam ho od svych 20ti let a prestoze jsme se rozvedli, byl mi nablizku po celou dobu meho zivota v Cesku.

  Jenze pil. A ja jsem se mu fakt snazila pomoct, jenze misto pomoci jsem sama padala tam, odkud jsem se pak pracne vyhrabavala.

  Nemohla jsem s nim zit. Nechtela jsem s nim zit. Nechtela jsem, at ma syn takovyho tatu. Tak ziju s nekym, koho mozna zdaleka tak nemiluju, ale kdo je na me hodnej, kdo me ma rad, kdo se o me stara, kdo pri me stoji.

  Ver mi, ze zustat tam bylo to nejjednodussi, co jsem mohla udelat. Ale ja nedelam jednoduchy veci. Ja se rada peru. Se zivotem. Jo jo, mohla jsem bejt stale vdana za alkoholika a mohla jsem zit TAM. Nasrana, ze jsem nedokazala udelat ale vubec nic. A historii nasi zeme muzu milovat i odsud. Sml57

  1. na komentář reaguje draja — #30
  superkarma: 0 22.08.2009, 14:54:29
 3. avatar
  [28] draja [*]

  Eva_Fl — #26 Sml67

  ....Nikoliv ten, kdo emigruje se provinil,ale ten, ktery k emigraci svadi a nuti je vinikem.

  Je hrich vytlacit lidi z jejich hnizd stejne jako ptacky z teplych hnizd a posadit se tam sam nebo tam nasadit kukacku.

  Za lidske pravo, aby clovek povstal, kdyz se mu zachce, obul topanky a vysel ze dveri sveho domova do sveta. Tam kam chce. A aby se kdykoliv mohl zase vratit.

  Protoze, co je domov?

  Domov je misto, kam se vracime. Abych se mohl vracet, tak musim mit svobodu odejit. Jestlize ziju v miste, ze ktereho nemuzu odejit, pak to neni domov, ale vezeni....   

                                     Jan Werich

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #29
  superkarma: 0 22.08.2009, 13:44:01
 4. avatar
  [27] miss [*]

  Sml57včera to bylo 41let co moje maminka a táta pěkně v noci spinkali,najednou sousedka mlátí na zeď a říká jsou tu tanky.Naši si mysleli,že se paní zbláznila a kouknou z okna.Bydleli tenkrát v ulici Na Bojišti na Praze 2 a tak mamka křičí na tátu z toho šoku vždyť já porodím.Popadla připravenou tašku,tatínka a utíkali do porodnice,která byla naštěstí hned za rohem.Na ulicích stály tanky a můj táta se prý děsně bál,ale mamince to bylo jedno.Chtěla to hlavně včas stihnout a tak jí bylo celkem jedno co se kolem ní děje.........Naběhla na porodní sál,skočila na stůl a hned začala rodit.Na sál však naběhli vojáci a měli samopaly v rukách.Bylo jim úplně jedno,že tam maminky rodí děti.

  Horší to bylo za komunismu všude kam jsem přišla a řekla datum narození 21.8.1968 hned to bylo,že chci provokovat.Na každé moje narozeniny mě rodiče nepoštěli nikdy ven a já nikdy nevěděla proč.Až jako dospělá jsem zjistila patřičné důvody....

  Tak jsem přišla na svět a nedivte se,že jsem z toho poznamenáSml59

  superkarma: 0 22.08.2009, 13:20:37
 5. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  Marie Šrámková — #25 no jo, ja uz jsem chtela aspon chvili normalne zit a chtela jsem, at normalne zije aspon jeden muj syn.

  Holt sobec. ???????

  Nenechala jsem to tak vsechno byt, Marusko, ja jsem nejdriv VELMI uklidila. A Cesko mi neni lhostejne a nikdy nebude a JEDNOTLIVCI se tam najdou uzasni, nejuzasnejsi. A kdyz muzu, pomuzu a moje charita nesmeruje cilene do Afriky, ale TAM. Tam, kde je pulka myho srdce. Ta druha je uz tady.

  1. na komentář reaguje draja — #28
  superkarma: 0 22.08.2009, 12:59:22
 6. [25] Marie Šrámková [*]

  Evo Fl! Nedavno se do mě čtenářky za to, že jsem měla podobný názor o tomto národu, pustily jak vosy - ale s tím nic nenděláš, jsme opravdu výjimečně pohrdání hodní.

  S tebou ovšem nesouhlasím s tím útěkem. Nechat to tak všechno být a jít jinam? Ne, tuhle zemi a její historii a tradice mám ráda. Snad časem ty sobecký "kurvy" vymřou a lidi se zase začnou chovat slušně... Já se toho ovšem nedožiju a pochybuju, že další generace... 

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #26
  superkarma: 0 22.08.2009, 12:52:35
 7. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  Bazuzu — #22 Neco mohl delat uplne kazdej, Srat na ne, nevolit, drzkovat tak, az dostal paragraf ,,hanobeni naroda, rasy a presveceni ( hehe ), nebejt tak priposranej, aby se trasl o svy teply mistecko v kanclu apod. Me tahle doba hodne vycvicila a hodi se mi to, ja se uzivim cimkoliv, fakt. Nikdy jsem nesla s davem a ty svine me honily s urnou, domu, do nemocnice - meli to marny. A ja velkej cernej puntik. No a? Dodnes bych si prala dat tem vsem soudruhum z ulicnich vyboru a clenum strany do drzky.

  Jedno jsem jim tenkrat u soudu ale slibila : ze ja jednou budu stat pod Sochou svobody. A to jsem splnila. Paradoxne jsem pod ni stala 21. srpna, myslim ze na 30.vyroci okupace. A slibila jsem jim taky, ze i kdyby se posrali, ja z ty zavsiveny zeme zdrhnu. Bohuzel se mi to povedlo pozde. Ale prece. A muzete se do me pustit, ale ja s tema, kdo vzpominaji na stary zlaty casy ( a vim, ze jich je!) v jednom state zit nechci. At je ta nase zeme sebekrasnejsi. Komunisticky svine se rozlezly do novejch stran a ti starci? Ti se musej dobre bavit, maj vystarano...  A jak to tam vypada po te nasi male sametove, vim... A novy omitky ani nadity obchody muj nazor nezmeni.

  A kdyz zabrousim na jakoukoliv debatu pod clankem na novinach, chce se mi z tech nazoru zvracet. Co jsme to za hnusnej narod, proboha?

  Hnusnej. Takhle se k sobe lidi nechovaji nikde na svete.

  superkarma: 0 22.08.2009, 04:00:23
 8. avatar
  [23] Dudlajlama [*]

  Svine svinute, nic vic se k tomu neda napsat. Taky pamatuju vetu mamy, ktera se vratila z prace a vykopla me z postele se slovy : "bez nakoupit, prepadli nas Rusaci a bude valka"Sml24

  superkarma: 0 22.08.2009, 01:00:43
 9. avatar
  [22] Bazuzu [*]

  Eva_Fl — #21

  Z těhle uctívačů "starých zlatých časů" se mi zvedá žaludek. A že jich je! Tihle tehdejší "přizdisráči" by nejraději zapomněli jak tehdy "drželi hubu a krok". Ohánějí se tím, že nemohli nic dělat, protože měli rodinu. A Havel ji snad neměl? Nebo těch několik skutečně statečných? Jsou to jen výmluvy "malých" a ubohých lidí...

  (Už vidím, jak se začnou ozývat ty potrefené...)

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #24
  superkarma: 0 21.08.2009, 23:25:10
 10. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  Altamora — #19 kdyz ctu, jak nekdo vzpomina na ,,stary zlaty casy", rikam si, co to musi bejt za hovado, pro ktery SVOBODA nema zadnou cenu. To je to, co nam vzali. Zavreli nas. A zavreli nam usta. Protoze strach. Strach o sve deti a pribuzne.

  1. na komentář reaguje Bazuzu — #22
  superkarma: 0 21.08.2009, 22:43:11
 11. avatar
  [20] Altamora [*]

  Bylo mi 14 a už tenkrát jsem měla dokonalé spaní. Ráno jsem vstala, maminka byla uslzená a ptala se: "Jaks mohla spát? Od půlnoci nad námi letaly antonovy. Asi bude válka!" Byla jsem v šoku. Pak jsme poslouchali celé dny rádio, vysílalo se z různých míst s krycími jmény. Podepisovaly se petice. Nikdo nechtěl věřit, že to je pravda. U nás žádní Rusové nebyli. Byli jsme rozčarovaní. Rok nás učili, že můžeme říkat pravdu, pak přišla normalizace a zase nás to odnaučovali.

  superkarma: 0 21.08.2009, 22:41:37
 12. avatar
  [19] Altamora [*]

  Eva_Fl — #17 Je to tak. Proto mi tak vadí, když někdo mele o frontách na banány a toaletní papír jako hlavním problému reálného socialismu. To byly prkotiny. To, že jsme tu byli zavření, to byla zrůdnost, ne nějaké pitomé pomeranče.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 0 21.08.2009, 22:35:11
 13. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  OlgaMarie — #15 he?

  superkarma: 0 21.08.2009, 18:41:03
 14. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  Marie Šrámková — #16 na tohle se neda zapomenout. Ale byla jsem vcera tak unavena, ze jsem byla rada, ze si pamatuju, ze byl ctvrtek.

  A co uz se vubec neda : odpustit. Jak tlustou caru? Za ty roky zkazenejch zivotu? Za zemi obehnanou ostatnatym dratem apod.? NIKDY jim neodpustim.

  1. na komentář reaguje Altamora — #19
  superkarma: 0 21.08.2009, 18:40:27
 15. [16] Marie Šrámková [*]

  OlgaMarie — #15 to má být asi jiné datum...

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #17
  superkarma: 0 21.08.2009, 17:32:12
 16. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  femme — #7 Komunista zůstane komunistou i kdyby trakaře padaly!

  Správně jsi připomněla 21. 8. 2009. To už stáli čeští bolševičtí přicmrdávači proti Čechům. Děs a běs. Milice - ozbrojené jednotky KSČ. "Zásahová jednotko, na můj povel tři kroky vpřed!"A těch kamarádů co šlo do vazby...

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #16
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #18
  superkarma: 0 21.08.2009, 17:27:35
 17. [14] Marie Šrámková [*]

  Eva_Fl — #8 Nesmíme zapomínat. Z historie by se měly poučit i další generace. Proto mě štvou řeči typu: udělejme za vším tlustou čáru!

  superkarma: 0 21.08.2009, 17:26:47
 18. avatar
  [13] femme [*]

  vladka006 — #12  i kdyby jim nakecali co chtěli, tak mířit a střílet do dětí může jen hovado Sml41 i když existuje určitá skupina lidí, kteří využívají k vraždění i děti Sml68

  superkarma: 0 21.08.2009, 14:48:12
 19. avatar
  [12] vladka006 [*]

  femme — #11 Je to hnusný, ale těm vojákům se na druhou stranu nemůžeš divit, bůhví co jim nakecali.

  Mě není špatně z těch vojáků, ale z těch, co je sem poslali.

  1. na komentář reaguje femme — #13
  superkarma: 0 21.08.2009, 13:47:37
 20. avatar
  [11] femme [*]

  vladka006 — #9 no mně bylo 13 a měla jsem fakt namále Sml80 a tomu klukovi bylo prý něco mezi 15-17 lety Sml22 ti vojáci byli mladí vyjukanci, které nabrali kdesi po zapadlých ruských vesnicích a nakukali jim, že na ně tady číhá děsné nebezpečí, že si tady nemůžou být jisti životem a tak se díky strachu stávali vrahy Sml67Sml31

  1. na komentář reaguje vladka006 — #12
  superkarma: 0 21.08.2009, 13:25:48
 21. avatar
  [10] vladka006 [*]

  Bych ty záběry dala ke shlédnutí všem, co volí komunisty, ale stejně by to bylo prd platný. Oni stejně řeknou, že dřív to bylo lepší. V čem? To už z nich nevytluču.

  superkarma: 0 21.08.2009, 13:14:37
 22. avatar
  [9] vladka006 [*]

  femme — #7 Fůj, to stříleli i děti?

  1. na komentář reaguje femme — #11
  superkarma: 0 21.08.2009, 13:13:51
 23. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Marie Šrámková — #3 diky.

  Letos poprve mi uniklo, ze je 21.srpna, az tento clanek a mrk na hodiny me probraly. Bylo mi 12 let... Pamatuju si hodne, bylo to strasny, sileny a nejsilenejsi bylo to, co pak nasledovalo. Kdyz o tom pisu a vzpominam, mam sevrenej zaludek a citim v sobe silenou zlost. A bezmoc.

  1. na komentář reaguje Marie Šrámková — #14
  superkarma: 0 21.08.2009, 12:55:58
 24. avatar
  [7] femme [*]

  já jsem tehdy byla už od začátku prázdnin na své první návštěvě u svého dědy v NSR, díky komoušům jsme se poprvé viděli v mých 13letech Sml31  měla jsem tam být až do konce srpna, ale děda musel jít náhle do nemocnice, tak jsme se s mámou vrátily už 19.8., kdo ví, třeba bychom tam jinak zůstaly Sml80 pamatuju si, jak mi ruský tank málem převálcoval mého pejska a jak na mě u u Rozhlasu mířil jeden ruský voják, když předtím ten samopal natáhl Sml31Sml68 taky si pamatuju krvavé prostěradlo, pod kterým ležel zastřelený kluk, bylo to na podolském nábřeží a vždycky, když jedu kolem, si na něj vzpomenu Sml13 vzpomínám na výročí okupace v r.69, byla jsem zrovna na letním táboře, Rusové nás obklíčili a dodnes se mi živě vybavuje, jak nám vyházeli věci ze stanů, když hledali zbraně a nedovedli pochopit, že nejsme výcvikový tábor diverzantů Sml31 a pak se mi může někdo divit, že Rusáky fakt nemusím Sml80Sml23

  1. na komentář reaguje vladka006 — #9
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #15
  superkarma: 0 21.08.2009, 11:15:47
 25. [6] Marie Šrámková [*]

  ...máma pracovala na Václaváku v Alfě, s kolegyněmi vzali prázdné lahve a sklenice a házely je NENÁPDNĚ z okna dolů na vojáky!!! Ti pak namířili lauf a střelili jim nahoru kolem oken. Rázem byly ty hrdinky pět metrů daleko. Nejdál se ovšem schovával jejich šéf - pod stolem u dveří... :-)

  superkarma: 0 21.08.2009, 09:41:58
 26. avatar
  [5] vladka006 [*]

  Marie Šrámková — #3 Když mi bylo asi 3-4, tj. rok 1988, tak jsem slyšela nějaký lidi jak se bavili o tom a budou lítat stíhačky, že ty komunisty vyženou. Vůbec jsem tomu nerozumněla. Ptala jsem se mamky, co to znamená, kdy bude ta válka a co to je. Ta mi řekla, že je to zlá věc, při které umírají lidé. V noci začaly lítat stíhačky, asi měly nějaký cvičení. Byla jsem posr.. strachy a brečela jsem, že už je ta válka. Do dnes mám divný pocit, když letí stíhačka.

  superkarma: 0 21.08.2009, 09:36:15
 27. avatar
  [4] vladka006 [*]

  Mamka (bylo jí v té době11) mi vyprávěla jak všude jezdili tanky a její matka (je doooooooooooooost zvláštní) jí řekla: "Běž nakoupit a hlavně se na ty vojáky nedívej, berou to jako drzost, tak tě zastřelej." Vůůůůůůůbec neměla strach. Muselo to být děsný a jsem ráda, že jsem to nezažila. Slyšela jsem o tom dni mnoho historek, jak zedníkovi spadla cihla na zem a vojáci ho zastřelili, protože to brali jako provokaci. Kolega mi zase říkal, že Rusáci byli těžce v šoku, že byli informováni o tom, jak jsou u nás pouliční nepokoje, jak všichni brojí proti režimu a oni přijeli do ČR, lidi nic nečekali, nechápavě koukali, byl běžný den, na ulici se procházeli maminky s kočárky,... Tak prý jednomu Rusákovi sahal na samopal, jako, že mu ho vezme a nějaký vzrůšo udělá. Rusák nejdřív v šoku, pak raději zalezl. Manželka toho kolegy sebou švihla, protože si myslela, že jí manžela zastřelej. Teď ten kolega zpětně říká, jak byl nezodpovědný a jaký měl obrovský štěstí.

  Nechápu, když vidím archivní snímky, jak někteří házeli po okupantech kvítky a jak jásali, vítali je.

  superkarma: 0 21.08.2009, 09:31:26
 28. [3] Marie Šrámková [*]

  ...v noci jsme se vrátily se sestrou a maminkou ze Slovensa k babičce - na Pardubicko - létala jedna stíhačka za druhou a maminka nás přišla vzbudit - je okupace! myslala jsem, že je válka. pak jela máma do Prahy za tátou, cestou je vysadili z vlaku a v Libni na mostě na ně stříleli... Ale teprve v následujících letech přišly ty největší hrůzy...

  1. na komentář reaguje vladka006 — #5
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 21.08.2009, 09:30:45
 29. avatar
  [2] Odemětobě [*]

  já jsem zase stála s babičkou frontu u obchodu na cokoliv, prý budeme utíkat do lesů a bude válka. Bylo mi 6, neměla o ničem ani tucha a obrněný transportér na našem náměstíčku se mi hrozně líbil.

  superkarma: 0 21.08.2009, 09:05:08
 30. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml15 byla to hrůza a děs Sml68, ráno jsem vstala a šla do pekárny pro čerstvý rohlíky, měli od 6 hodin.

  To co jsem viděla, bylo mi 18 let, jsem nechápala Sml68Sml15, tak za tankem, no nedá se na to zapomenout Sml23

  superkarma: 0 21.08.2009, 08:54:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme