Bulvár

Před 200 lety se narodil Charles Darwin


Člověk pochází z opice… Dnes je to přesně dvě stě let, kdy 12. února 1809 v rodině ctihodného britského lékaře přišel na svět autor této teorie, přírodovědec a biolog Charles Robert Darwin.

 

Zřejmě nejvýznamnější přírodovědec v historii tohoto vědeckého oboru a všeobecně známý autor přelomové evoluční teorie o vývoji lidského druhu se nikdy nebál šokovat své okolí. Vysloužil si za to z počátku ostrou kritiku vědecké obce i církve.

 

Pro své výzkumy neváhal procestovat celý svět a podporovat přelomové názory podrobnými zápisy a úsudky. Ačkoliv Darwin nebyl první, kdo se odvážil tvrdit, že rostlinné a živočišné druhy vznikají postupným vývojem, je právě on považován za autora evoluční teorie.

 

Až do dnešních dob jsou jeho zjištění základem studií biologů, genetiků i filosofů.

Darwin studoval na Cambridgské univerzitě teologii, tedy paradoxně obor, jehož dogmatickými základy svými teoriemi notně otřásl.

Během plaveb v oblasti jižní Ameriky a Austrálie načerpal dostatek poznatků, aby v roce 1858 vyslovil své stanovisko: Veškerý vývoj všech přírodních druhů se odvíjí od možnosti postupného adaptování a zvýhodňujících vlastností.

 

Darwin vycházel z toho, že se v přírodě mezi jedinci téhož druhu vyskytují spontánně různé odchylky. A jelikož se rodí více jedinců, než může přežít, převládnou v populaci postupně jedinci s tou odchylkou, která jim dává nejlepší konkurenční výhodu pro přežití a rozmnožování.

Tak se postupně, generaci od generace, mění průměrné vlastnosti (genetická výbava) určité skupiny organismů, až se vyvine z jednoho druhu druh nový. V přírodě tedy jednoduše přežijí ti, kteří se nejlépe vyrovnají s nepříznivými změnami.

Tyto myšlenky vložil do svého nejznámějšího díla O vzniku druhů přirozeným výběrem.

V roce 1871 Darwin vydal spis Původ člověka a pohlavní výběr, ve které připustil vznik člověka z opice. Naboural tak po dlouhá staletí jediné přijímané tvrzení, že svět byl stvořen Bohem, a rozpoutal dodnes nehasnoucí spor o původu všeho živého na Zemi.

Darwinovu evoluční teorii rozvinuli vědci ve 20. století ve dvou hlavních směrech. Jednak ji postavili na genetické poznatky, které Darwin ještě neměl k dispozici. Druhým směrem moderního rozvoje evoluční teorie je sociobiologie – aplikace na společnost či na společenství živočichů.

   
12.02.2009 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Vivian [*]

  (taky 12. 2. 1809)...

  superkarma: 0 12.02.2009, 21:08:58
 2. avatar
  [3] Vivian [*]

  Já pocházím z maminky

  12. února se narodil taky Abraham Lincoln :)

  superkarma: 0 12.02.2009, 21:08:24
 3. [2] Delenka [*]

  Dan: Pleteš si dojmy s pojmy. Člověk nepochází z opice, ale to ani Darwin netvrdil. Tvrdil, že mají společné předky. Je to často opakovaný omyl, který používají Darwinovi odpůrci. Nevím, jestli mezi ně patří i autorka článku, ale spíš by si měla lépe prostudovat Darwinovu teorii.

  superkarma: 0 12.02.2009, 18:12:42
 4. avatar
  [1] dan.smiricky [*]

  nevěřím že člověk pochází z opice. často se stává, že pes je věrným obrazem svého pána, či paní. to bychom za chvíli mohli tvrdit že člověk pochází ze nebo obráceně

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:42:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme