Zdraví

Přechodu se nemusíte bát


Ke klimakteriu neboli přechodu jednou dospěje každá žena. Můžeme se snažit oklamat postupující věk plastickými operacemi, vyhlazováním vrásek a všelijakými podobnými metodami, ale jsou na světě zákonitosti, které prostě nepřelstíme.

 

A mezi ně patří období, kdy se ženě začne snižovat funkce vaječníků a produkce hormonů. Toto období známe pod lidovým názvem „přechod“. Odborně se nazývá klimakterium nebo menopauza.

 

Mnoho žen má velké obavy, jak bude vypadat jejich život ve chvíli, kdy dosáhnou věku, ve kterém se začnou objevovat první příznaky přechodu. Tyto obavy jsou zcela přirozené, ale není nutné jim zbytečně podléhat. Lepší je se na klimakterium včas připravit a zjistit si co nejvíce informací o možné léčbě, která sníží negativní příznaky menopauzy. A co je velmi důležité – žádná žena by neměla zanedbávat pravidelné lékařské prohlídky u svého gynekologa. A to platí obecně pro všechny ženy, ne jen pro ty, které se blíží období menopauzy, nebo již jsou v přechodu.

 

O tom, co se vlastně v těle ženy v období přechodu děje, jsme si povídali s gynekologem MUDr. Jaroslavem Jeníčkem, CSc.

 

Co to je klimakterium?

 

„Je to období, kdy začne docházet ke snížení funkce vaječníků a produkci hormonů. Konkrétně se jedná o hormon estrogen (ženský hormon, který produkují vaječníky), progesteron (steroidní hormon vytvářený na vaječníku – ve žlutém tělísku – a v průběhu těhotenství v placentě) a androgen (steroidní pohlavní mužský hormon).“

 

Co způsobí snížená produkce hormonů?

 

„Se snižující hladinou estrogenů dochází ke změnám dělohy, vulvy, vaginy, kostí, srdce, centrální nervové soustavy a dalších orgánů a tkání. S tím často souvisí i snížení minerálů v kostní hmotě a vzniku závažného onemocnění – osteoporózy. Víte, že ženy po menopauze mají asi o 30 % vyšší riziko vzniku fraktury kterékoli kosti než muži ve stejném věku?“

 

Jak se mohu na přechod připravit?

 

„Ženy po menopauze mají sklon k omezení fyzické aktivity a cvičení, což může způsobit nadváhu. Z toho vyplývá i vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění a diabetu 2. typu.

Proto by ženy před menopauzou měly pravidelně cvičit a dbát na správnou výživu. Především omezit tuky a cukry, jíst více vlákniny a příliš neholdovat alkoholu.“

 

Je klimakterium nemoc?

 

„Není. Na druhou stranu je ale potřeba říci, že dnes se ženy dožívají vyššího věku než dříve. Pokud se žena chce cítit lépe, může užívat hormonální léčbu. Díky ní se výrazně zlepší její subjektivní stav. Hormonální léčba má příznivé účinky i na ochranu kůže, sliznic, vlasů nebo kostí. Užívání hormonů je přísně individuální.“

 

Hormonální léčba! Mám se jí obávat?

„Hormonální léčbu provází spousta mýtů. Nejčastější je, že při jejím užívání dostane žena rakovinu, a druhým, že přibere na váze. Nepatrné riziko vidím po desetileté léčbě pro karcinom prsu. Kouření a pití alkoholu je rizikem větším než hormonální léčba. Zdůrazňuji, že přibírají i ženy, které hormony neužívají. Prostě se přejídají a necvičí. Přibírá se po jídle, ne po hormonech.“

 

Spoustu důležitých a zajímavých informací o hormonální léčbě vám přineseme v dalším článku na téma přechod. Dozvíte se například, kdy je nejvhodnější doba začít s touto léčbou, zda by hormony měly užívat i ženy bez klimakterických potíží, která vyšetření musí žena během této léčby podstoupit, zda může nějaká závažná nemoc zabránit užívání hormonů a mnoho dalších informací, které jsou pro nás ženy tak důležité.

 

 

 

 

   
15.09.2005 - Zdraví - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. [18] Nella9 [*]

  Člověk by se nebál, dokud v něm přímo už není, pak je to šílené, vše kolem a hlavně, když už si toho všimnou i doma. Začla jsem něco pro sebe dělat, lepší strava, koukání po internetu a hledání rad. Našla jsem komentář k Elison, který mě lákal vyzkoušet, tak jsem neváhala. Do dvou dnů mi přišel domů a do měsíce jsem pocítila obrovskou změnu na sobě, ale samozdřejmě k lepšímu.

  superkarma: 0 17.04.2013, 14:03:57
 2. [17] Rikina [*]

  To bylo tak poučné - škoda, že to všechno člověk mohl slyšet nebo číst jenom asi 100x... něco nového a převratného by nebylo ?

  superkarma: 0 15.09.2005, 16:52:16
 3. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  aspon vysledky vyzkumu kdyby se tady zminily. Ae prece si nekdo nebude srat do vlastnich rad, ze?

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:35:14
 4. avatar
  [15] Tanzi [*]

  gerda: díky za info

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:14:50
 5. avatar
  [14] Léthé [*]

  Eva_Fl:no právě...taky jsem čekala na ten slibovaný on line rozhovor, ale zřejmě se to konat nebude .
  Pan doktor tady možná uviděl odboj několika žen proti hormonům , tak se zalekl. Holt šuplata lékáren zůstanou tím sajrajtem přeplněná i nadále .

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:07:54
 6. avatar
  [13] gerda [*]

  Tanzánie: toš nevím, už pár let beru HST Activelle a nemám nejmenší potíže. Ani vlastně necítím, že něco beru, je to automatické, vždycky večer ve stejnou dobu. Nemám pocit, že bych si škodila. Jak jsem se tak rozhlížela po různých poradnách, tak třebas zrovna Activelle při odpovědích gynekologové dost chválí - bez nároku na odměnu:)

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:07:23
 7. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Tohle je podle z-in ten on line rozhovor?
  Aha.

  Anai: dobre ti tak.

  superkarma: 0 15.09.2005, 13:00:16
 8. avatar
  [10] Ch.Z. Kochanská [*]

  já se přechodu hrozně bojím! vždycky se raději třikrát rozhlídnu, než na něj vkročím

  superkarma: 0 15.09.2005, 12:24:15
 9. avatar
  [9] Tanzi [*]

  Léthé: no ja také čekám zda někdo fundovaný tady něco písne..

  superkarma: 0 15.09.2005, 11:52:59
 10. avatar
  [8] Léthé [*]

  No…já jsem jen zvědavá, jestli vám tady někdo odpoví, anebo to bude jen stále kolem dokola, jeden a skoro ten samý článek o ódě na hormony.

  superkarma: 0 15.09.2005, 11:50:01
 11. avatar
  [7] Tanzi [*]

  Tak jsem čerstvě zpět z návštěvy gyndy.
  Pravidelná prohlídka + cytologie + pohovor na téma antikoncepce a blížící se přechod.
  Po vyjasnění situace jsme se s dr domluvili, že tu inj. Depo Proveru necháme ještě tak rok (do 51) a potom ji vysadí a má představu mi nasadit nějaké přechodové hormony.
  Mám tedy rok na to si to promyslet zda to chci či ne.
  POdotýkám, že v současné době na sobě absolutně nic nepozoruju..ani návaly, ani pocení, menzes už jsem neměla snad 4 roky (beru ty inj) špinila jsem naposledy někdy v r.2004.
  Ptala jsem se zda si mám třeba už te´d něco v lékárně koupit..na tu osteop.
  Podle dr to jsou taháky peněz..že prý pokud budu mít vitamín D, vápník, bílkoviny a hlavně pohyb..udělám pro sebe dost.

  Do hormonů se mě nechce.
  Snažím se jíst zdravě, snažím se hubnout..snažím se hýbat.
  A nerada bych si to potom nějakejma pilulema pokazila.

  superkarma: 0 15.09.2005, 11:39:45
 12. avatar
  [4] Léthé [*]

  Mě se taky daří dobře a taky se mi daří držet váhu, pokud nežeru jak prokopnutá . A to hormonální léčbu nemám. Proč se pan doktor nikde nezmiňuje i o přírodních preparátech? Proč se nám tu cpou stále dokola jen ty hormony?

  superkarma: 0 15.09.2005, 10:20:05
 13. [3] Anai [*]

  A muži? Úplně stejně!

  superkarma: 0 15.09.2005, 10:02:07
 14. [2] Anai [*]

  Půl roku beru hormonální léčbu se silným podílem hormonů a naopak se mi daří lépe držet váhu, než předtím, kdy jsem užívala hormonální léčbu přípravkem s velmi nízkým podílem hormonů. Plně souhlasím, dříve se ženy kolem 50 stylizovaly do babiček, přestaly aktivně žít, a proto přibíraly. Dnes je situace jiná - mám před očima fotku své babičky, které jsem se v r. 55 narodila, když jí bylo 44. Ač střední vrstva, žila šťastně a bez starostí a rodina byla velmi na tu dobu sportovně založená! Jenže do sokola, kam chodila celý život, už se "nehodilo" chodit, navíc se mi plně věnovala, neboť matka byla samá zábava. Tehdy se prostě ani nehodilo, aby žena po 40. vypadala mladší, než je, nebo stejně, jako ve 30. Dnes je trend zachování si mládí jasný a tudíž mi musí být též jasné, že proto něco musím udělat: čím jsem starší, tím mám větší sklon k přibírání na váze, v tom hrajou roli geny, takže tím méně musím jíst a tím více se pohybovat, chci-li si váhu udržet!

  superkarma: 0 15.09.2005, 10:01:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme