V životě žen jsou některé věci dané. Každou z nás čeká menstruace a po několika desetiletích zase přechod. Což jsou sice ne zrovna příjemné záležitosti, ale nic s nimi neuděláme. Můžeme se jen snažit, abychom je zvládly co nejlépe.

Přechod se obvykle týká žen mezi 45 až 55 lety, i když není výjimečné, že ho mají ženy už v 35 letech nebo po šedesátce. Každopádně to ale není moc příjemné období, ženy ho mohou snášet špatně. V těle se tou dobou dějí velké změny, vaječníky postupně přestávají produkovat ženské hormony, a to má vliv nejen na celý organismus (únava, bolesti, návaly do hlavy), ale i na psychiku.

menopauza

Přečtěte si také:

Docela barvitě to popisuje 56letá Dagmar. „Nejhorší už mám snad za sebou. Ale byl to docela hrozný rok, radši si ani nevzpomínám. Ještě že mám tak tolerantního muže, který to se mnou vydržel. Občas jsem totiž byla hodně protivná.

Ale když ono to někdy opravdu nešlo vydržet v klidu. Cítila jsem šílené návaly do hlavy, občas mě tak bolela, jako ještě nikdy - na migrény jsem předtím netrpěla. Teď jsem byla pořád unavená, píchalo mě v zádech, občas mi bušilo srdce, to bylo asi tlakem. Kdybych mohla, zalezla bych si do postele a spala celé dny! Musela jsem ale chodit do práce, a o to bylo všechno horší. Doma jsem pak už nefungovala. Do toho všeho mě bolelo břicho, občas jsem měla menstruaci, pak týden nic, pak zase ano... A o sexu ani nemluvím, na ten jsem neměla ani pomyšlení.

No, teď už to snad bude lepší. Pár měsíců už je mi fajn, a jsem ráda, že jsem odolala a nenechala si předepsat tu hormonální léčbu, zvládla jsem to i bez ní. Brala jsem jen nějaké podpůrné přípravky a vitamíny.

A na druhou stranu se mi ulevilo, že už nebudu mít menstruaci a nemůžu otěhotnět. Teď už to bude pohoda.“

Co je přechod?

Přechod neboli klimakterium je období ženy mezi 45 a 55 roky, kdy vaječníky přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny). V tomto období ženské tělo prochází výraznou změnou, může se to projevovat různě, většina žen má výkyvy nálad, bolesti, návaly horka, vyšší tlak, bolesti kloubů a další.

Jak se dá přechod ulehčit?

Lékaři dávají ženám ke zmírnění problémů hormonální substituční terapii, tedy dodají léky s potřebnými hormony. Tato léčba není vhodná pro všechny ženy a má svá rizika.

Na klimaktérium jsou i přírodní přípravky, které koupíte volně v lékárnách a s kterými vám poradí lékař.

Co pomáhá?

  • Jíst pestrou stravu, která dodá energii, vhodné jsou sladké pokrmy (ne sladkosti), dále lehce stravitelná jídla, která nezatěžují žaludek, dostatek vitamínů. V tomto období pomáhají také včelí produkty, sója, v níž je hodně bílkovin, celozrnné potraviny nebo jetel.
  • Nosit bavlněné prádlo a oděv s krátkými rukávy.
  • Omezit potraviny, které podporují pocení (kafe, alkohol).
  • Přestat kouřit.
  • Spát ve vyvětrané místnosti.

Zdroj: www.ulekare.cz

Další články v našem magazínu:

Reklama