Rodina

Přece nebudeš za hysterku!

 

Během svého těhotenství se nejedna z nás setká s dobrými dušemi, které neváhají vyprávět „historky z natáčení“, udílejí rady a bubákují, co všechno se může stát, atd. Vyprávějí, jak v porodnici na hekárně či na sále to bylo příšerné, neboť tam byla „jedna, co furt křičela“, ale ony to zvládly s přehledem a ještě si u toho pozpěvovaly :-)

 

„Já jsem těhotenství měla hezké, pohodové, nebála jsem se ani porodu,“ říká Marie, „ale bála jsem se jedné věci. Ne toliko bolesti, ale faktu, že si nebudu moct ulevit, zařvat si, protože se to nesluší.“ Marii totiž vyprávěla její maminka, že s jednou takovou rodičkou, co si neodpustila hlasový projev, sdílela sál a personál si o ní vyprávěl, že je to hysterka. „A ty přece nebudeš hysterka!“ dodá Marie, že tohle nikdy nezapomněla máma podotknout.

 

Je odborně řečeno „vokalizace u porodu“ takový prohřešek? Má nějaké spojitosti s naší psychickou zralostí, společenským vnímáním se? Klinická psycholožka Mgr. Danuše Jandourková říká: „Největší problémy mají lidé s překonáváním zažitých vzorců chování či toho, co od nás naše okolí očekává. I tady se uplatňuje mýtus, že správná ženská u porodu nekřičí, ale tiše trpí. To je právě případ paní Marie a její maminky. Možná, že Marie vůbec nebude mít potřebu si u porodu ulevit křikem, ale předem už se bojí toho, že se to stane a co si o tom bude okolí myslet.“

 

Navíc si v řeči Mariiny maminky můžeme všimnou i jedné věci, a to, že hovoří o personálu a řeší za něj situaci. V našem porodnictví šel vývoj jistě kupředu, a tak se i na ono zakřičení si rodičky  postupně mění názor. „Postupně se přechází od porodů „pohodlných pro personál“ (tichá rodička na lůžku), k porodům, kdy se snažíme zajistit ženám co největší pohodlí a volnost jak v pohybu (chůze, míče…), tak i v projevu třeba hlasovém. Není problém to, že žena křičí, je jen třeba, aby to tak vnímal personál, přijímal to a možná o tom i dovedl mluvit s rodičkami, vysvětlil jim, že to je normální a že projev každého člověka je individuální. Maminkám také můžeme v rámci přípravy k porodu nabídnout setkání, ve kterých se mohou učit, jak se zvuky zacházet a jak je využít ve svůj prospěch,“ podotýká paní magistra.

 

Každý máme práh bolesti jiný, každý z nás zvládá fyzickou námahu jinak – někdo si zpívá, někdo si jen tak „ufá“, jiný si potřebuje zařvat.

 

V souvislosti s vokalizací u porodu jistě stojí za povšimnutí i Alexanderova technika (psali jsme o ní v souvislosti s úlevovými polohami u porodu – ZDE).

Základem této techniky je tzv. sebe-užívání. Sám F. M. Alexander říká: „Moje technika je založena na inhibici, inhibici nechtěných reakcí na určité stimuly, a je tedy hlavně technikou vývoje kontroly nad lidskou reakcí.“ V samotném důsledku to znamená, že si můžete vybrat, jak  budete reagovat – jaký příkaz si dáte, důležité ale je nemít strach z porodu, tedy předcházet napětí svalů, které nás stahuje.

Zpěv či vydávání zvuků (u Alexandera ne křiku) vůbec napětí uvolňuje a může být pro mnohé ženy cestou, jak lépe snášet bolestivé stahy, jak bolest vyjádřit. A právě uvolňující „šeptané á“, nacvičované již v těhotenství, vám může pomoci lépe zvládnout porod.

 

„Určitě doporučuji, aby nastávající maminka prošla kurzy Přípravy k porodu, které vedou zkušené porodní asistentky. Běžnou součástí bývá nácvik dýchání, vysvětlení jednotlivých fází porodu, i  prohlídka porodních sálů. Maminky tak získají pocit jistoty a porodní sál (pokud kurz budou absolvovat v porodnici, kterou si vybraly pro příchod svého miminka na svět) pro ně nebude cizím místem, stejně tak jako personál, který o ně bude pečovat,“ vysvětluje Mgr. Jandourková.

 

 

 

Děkuji velmi Mgr. Danuši Jandourkové za rozhovor

 

 

P.S.:

Nepřipadá vám zvláštní, že sportovci, jež si při námaze neváhají přímo zařvat, čímž dávají průchod energii (vzpěrači, karatisté), a je jim to dokonce předepisováno, aby si neublížili, jsou oslavováni, zatímco u rodičky je takovéto zakřičení bráno jako nevhodné? Co si o tom myslíte?

 

Použitá literatura:

Alexanderova technika v těhotenství a při porodu, Brita Forsstromová a Mel Hampsonová, Barrister and Principal, 1996, Brno

   
29.09.2005 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [115] medved [*]

  Kaca: presne, ja taky myslim, ze na materske vic nez kdy jindy plati...jaky si to udelas, takovy to mas ...kdyz chce nekdo sedet doma na zadku a plakat, ze je opustenej a nemuze se kvuli diteti hnout z domu, tak je to jeho problem...
  jina vec jsou nemocne deti...ale kdyz je vsechno OK, tak nevidim duvod, proc sedet doma na zadku, kdyz se toho da tolik podnikat

  superkarma: 0 29.09.2005, 21:33:04
 2. avatar
  [113] ratonito [*]

  Kaca: Tak to jo ale musí ti být smutno, ne? No já si říkám, že bych pak šla tak po roku do práce i můj říká, že mě požene Chodíme oba na směny tak by se to dalo zkloubit protože by jsme se celkem střídali a kdybychom už byli oba v práci tak by pohlídala babička. No to je jen představa a jak to bude ve skutečnosti to se uvidí až to přijde.

  superkarma: 0 29.09.2005, 20:00:47
 3. avatar
  [110] ratonito [*]

  Kaca: Jseš doma nebo chodíš do práce?

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:50:44
 4. avatar
  [108] ratonito [*]

  Kaca: Tak takovou dceru měla moje kolegyně když byla malá. Taky jí ležela v obchodě na zemi a řvala, že to chce a hotovo. Teď je jí 9 a vyrostla z toho. Ale užila si jí.

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:43:22
 5. avatar
  [106] ratonito [*]

  medved: Tak bych si to představovala a ne jak tu někde psal, že ženská na mateřské je jen ženská s poblitým tričkem od mimina, kruhama pod očima a mastnýma vlasama...

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:37:35
 6. avatar
  [105] medved [*]

  ratonito: ja kdyz jsem "jen maminka" (a tedy nepracuju), tak mi materska dovolena skutecne prijde jako dovolena...cele dni jsem s malou venku na vychazkach, doma si s ni hraju...pohoda...

  ano, dite ji po dvou hodinach, ale ji tak 10 minut a kdyz pije z prsa, tak neni treba zadna priprava....ty historky jsou pravdive u nekterych lidi tak v sestinedeli, ale to se srovna...fakt tyhle historky neposlouchej

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:33:02
 7. avatar
  [104] ratonito [*]

  Gedžitka: Convalaria: Tak to doufám a budu se těšit, že se nám brzo poštěstí.

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:32:23
 8. avatar
  [102] Gedžitka [*]

  ratonito: medved má pravdu, s jedním dítětem to musí být pohodička , dvojčata zas tak častý nejsou , takže klídek, historky neposlouchej, to jen ti lidi chcou, aby je někdo litoval, fakt to nemůže s jedním miminem být tak hrozný

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:29:13
 9. avatar
  [101] risina [*]

  Meander: ratonito: Taky nesnáším noční vstávání a měl jsme štěstí - m oje děti (všechny 3) s d o 6 týdnů budily tak jednou za noc, od 6 týdnů spaly 10 hodin v kuse... A je fakt, že když párkrát v noci brečely, dělala jsem, že spím - a buď po chvíli přestaly, nebo se probudil manžel, přebalil, pochoval, případně mi je donesl ke kojení, já v polospánku nakrmila a bylo.

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:08:09
 10. avatar
  [100] ratonito [*]

  medved: Já totiž když slyším ty historky jak s dítětem nemůžeš nic, jsi jen uvázaná doma a lítáš kolem děcka, plotny, uklízení a večer padáš na hubu a pak musíš vnoci každé 2-3 hodiny vstávat... Děcko kojíš tak 2 hodiny a za hodinu chce zase... Fakt nevím jestli tohle všechno může být pravda ale slýchávám.

  superkarma: 0 29.09.2005, 19:03:27
 11. avatar
  [99] medved [*]

  ratonito: nepanikar, s ditetem to zdaleka neni takova kovbojka, jak se obvykle prezentuje...nebo aspon s jednim tedy neni stejne jako porod neni takova kovbojka....me tedy treba prislo jako daleko vetsi vopruz tehotenstvi, protoze je desne dlouhy, porod je par hodin...a pece o dite dozivotni

  superkarma: 0 29.09.2005, 18:58:58
 12. avatar
  [98] ratonito [*]

  Convalaria: Jé, to je hezky. Doufám, že moje někdy budoucí miminko bude taky takovy.

  superkarma: 0 29.09.2005, 18:50:06
 13. avatar
  [96] ratonito [*]

  Gedžitka: Já vím, já jen že já tohle nemůžu zvládnout ani s jedním dítětem.

  superkarma: 0 29.09.2005, 18:27:51
 14. avatar
  [95] Gedžitka [*]

  ratonito: a myslíš, že já sem dvojčata chtěla jo? Ale přesto sem ráda, že je mám.

  Meander: no taky sem si musela zvyknout

  superkarma: 0 29.09.2005, 18:19:59
 15. avatar
  [94] ratonito [*]

  Meander: Já jsem na tom stejně a přesto dítě chci. Takže já v base asi skončím.

  superkarma: 0 29.09.2005, 18:06:31
 16. avatar
  [93] Meander [*]

  Já bych skončila ve vězení. Když se nemůžu vyspat, ztrácím rozlišovací schopnosti a příčetnost.

  superkarma: 0 29.09.2005, 17:43:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [92] ratonito [*]

  Gedžitka: Já mám dojem, že až někdy budu mít dítě a to bude stačit jedno a ne dvojčata, že to nemůžu zvládnout. Že z toho všeho nevyspání budu jen vzteklá, naštvaná a protivná a nic nebudu stíhat.

  superkarma: 0 29.09.2005, 17:42:11
 2. avatar
  [91] Gedžitka [*]

  zet169: včera sme byli na procházce, musíme jít 2, kočár sama prostě ven z baráku nedostanu, nebo jo, ale stojí to hrozně moc sil a to nemluvím o tom, že se nevejde do výtahu, takže to stálo zařizování a vyřizování, aby sme ho vůbec měli kam dát, úředníci jedni lenošní.... , to si nikdo nedokáže představit, kolik lítání sem s tím měla. Takže vyjdem ven, po 5ti minutách začne mimino ječet, tak ho vytáhnu, pochovám, dám zpátky, ale mimino se chce chovat, takže vezmu mimino do náruče, šupnu pod bundu, ta´tka veze kočár a já nesu mimino. Předesílám, že mimino v kočáře spalo, kdyby nespalo a ječelo, tak se nikam nedostanem. Do obchodu je s nima zatím nemožný jet, takže nakupuje manžel, jediný, kde sme byli je obchod s oblečením pro ně. Jím max. ráno, když jedno spí a druhý si hraje, stejně tak dělám i ostatní věci než se úplně proberou do denního režimu a pak jím až po tom, co je uložíme k nočnímu spinkání. Ale ze všeho nejhorší je to ječení. Až přestanou ječet, bude to v pohodě.

  Meander: no jak vidíš, zatím žiju, situace se lepším takže dá

  superkarma: 0 29.09.2005, 17:36:14
 3. avatar
  [90] RenataP [*]

  Gedžitka: smekám
  Já byla na karbit z kolotoče kolem jednoho míma a bandy příbuzných....
  MMCH-náš rarach usuzuje, že je ráno už ve 4. Takže holt chodím v 8 večer spát, abych byla ve 4 schopna pochytit ráno

  superkarma: 0 29.09.2005, 16:59:13
 4. avatar
  [89] Meander [*]

  Gedžitka: Ty brďo! To se dá přežít?

  superkarma: 0 29.09.2005, 16:40:25
 5. avatar
  [88] Gedžitka [*]

  zet169: no tak tak to teda rozhodně není , staráš se o dvě děti, s jedním dítětem se vyspíš, můžeš někam jít, můžeš doma poklidit, můžeš uvařit, jedno dítě pochováš, pomazlíš se s ním, utěšíš ho a můžeš být s ním. Se dvěma nic z toho nemůžeš.
  Vem si že, když to budu brát, kdybych měla jedno a dvě děti: večer jedno dítě vykoupeš, nakrmíš, uspíš, za 4 hoďky se vzbudí, za 20 minut ho nakrmíš, dáš spát, za 3 ho´dky tě vzbudí na jídlo, nakrmíš, dáš spát, pak zas, pak si chce po jídle hrát, možná už o jednu pauzu mezi kojením dřív, když ale usne, spíš taky nebo se najíš, během dne, když mimčo spí nebo si hraje, můžeš si uvařit, můžeš poklidit, můžeš se najest, můžeš cokoliv, s jedním dítětem můžeš jít normálně ven, když brečí, můžeš ho pochovat, doma když brečí, můžeš ho pochovat
  Se dvěma: večer je vykoupeš - trvá to 2x tak dlouho, nakrmíš trvá to 2x tak dlouho, dáš spát, za 4 hoďky tě vzbudí na jídlo, ale tys spala míň než mamina jednoho mimi, nakrmíš je, dáš spát, za 3 ho´dky chcou jest zase...... ale všechno trvá 2x tak dlouho a tohle je nejlepší varianta, kdy se vzbudí těsně po sobě, taky se třeba vzbudí zarás a jedno mimino celou dobu ječí, že má hlad, nebo se budí každý úplně jinak, takže vstáváš třeba ve 12, pak v 1, pak ve 3, pak ve 4 a pokaždý krmíš 20 minut, takže vlastně skoro nespíš, v 6 usoudí mimino, že už je ráno a spát už se nebude, takže ho hlídáš, chováš, hraješ si s ním, pak chcou zase jest, pak se ti rozeřvou obě zarás a můžeš chovat jen jedno, nebo jedno spí, druhý začne ječet a to první vzbudí, ven se nedostaneš s kočárem, když seš venku, musíte jít 2, aby někdo pochoval to řvoucí dítě a druhej tlačil tank, pokud nechceš jezdit se řvoucím kočárem, když koupeš, druhý dítě ti ječí než to první vykoupeš.......

  superkarma: 0 29.09.2005, 16:37:44
 6. avatar
  [87] Suzanne [*]

  Kaca 73: to je přesně ono - žít a nechat žít jak každému vyhovuje

  superkarma: 0 29.09.2005, 16:37:02
 7. avatar
  [85] Gedžitka [*]

  no já myslím, že to ani jinak nejde než se projevovat, jak to člověk cejtí, teda spíš, ono se to nějak projevuje samo, nechápu, jak mohl někdo někdy být jako myška nebo se jakkoliv kontrolovat , zařvala sem si teda až při tlačení takže celkem 4x, ale jinak sem tak různě funěla, hekala, fňukala, přesto že to nebolelo, byl to spíš tlak bych řekla, au sem zakřičela při umrtvovací injekci, ale jinak celkem pohoda.

  zet169: dvojčátka rozhodně výhra nejsou , teda su ráda, že je mám, ale kdyby byly dva roky od sebe, bylo by líp, dvě děti zarás sou hrozně moc.

  superkarma: 0 29.09.2005, 15:47:45
 8. avatar
  [83] pohodarka [*]

  a presne to vystihli s temi sportovci. navic mi fakt bude jedno, co si kdo o me pomysli

  superkarma: 0 29.09.2005, 15:02:35
 9. avatar
  [82] Maldová [*]

  zet169: Přesně tak - ať si personál myslí co chce - rodíme my, a je třeba abychom se u toho cítila pokud možno "dobře" a ne si hlídat nějaké to ulevení

  superkarma: 0 29.09.2005, 15:02:08
 10. avatar
  [81] pohodarka [*]

  zet169: souhlas, zatim bez zkusenosti, ale se svou povahou a vrozenym citem pro rev se nebojim niceho a budu rvat jak se mi bude chtit (jestli bude)

  superkarma: 0 29.09.2005, 15:01:37
 11. avatar
  [78] Gedžitka [*]

  Meander: no ale kdybys po dětech toužila, tak to třeba překonáš, takhle je to pochopitelný úplně ,

  superkarma: 0 29.09.2005, 14:29:03
 12. avatar
  [77] Meander [*]

  Gedžitka: Ale já jsem ten případ. To, že netoužím po dětech, je jenom takový bonus

  superkarma: 0 29.09.2005, 14:19:23
 13. avatar
  [76] Gedžitka [*]

  Kaca : no právě sem myslela, že ona je ten případ, kdy se bojí porodu, proto sem se ptala na vztah k dětem
  a nezávislost, no já si jí užila myslím dost, děti sem si pořídila, protože mi v té nezávislosti něco chybělo, chybělo mi to, že jdu lesem a du sama s manželem, ale neběhá nikdo okolo, nenosí mi kytičky, nesbírá šišky, nedělá blbosti, prostě mi ty děti chyběly.

  Křeček: no jo ale to jsi měla zrovna smůlu, většinou to tak není Navíc pro mě byly děti víc než nějaká bolest.

  superkarma: 0 29.09.2005, 14:16:44
 14. avatar
  [75] Křeček [*]

  Kaca: Tak to já teda chápu, že někdo nechce děti jen kvůli porodu. Já jsem žila s tím, že v dnešní době můžu mít epidurál a bude po bolesti. K proodu jsem si vybrala "pokrokové" podolí a stejně jsem tam epidurál nedostala (že prý nemají volného anesteziologa, by mě zajímalo, co by říkali, kdyby jim tam ěnkdo umíral a byl potřeba rychle císař....) a ještě sestry držkovaly, že tam řvu.... bylo to HROZNÝ a chápu, proč to někdo nechce podstoupit, já bych znova taky nechtěla.

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:55:44
 15. avatar
  [72] Gedžitka [*]

  Meander: nemyslím, že sobecký, spíš že se o něco ochudíš, ale nakonec to musíš sama vědět a třeb to jednou přijde a nebo taky ne , jen sem se tě snažila pochopit. A pokud ti děti nic neříkají, je to celkem dost pochopitelný

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:27:42
 16. avatar
  [71] Gedžitka [*]

  Meander: jo tak to potom jo, jestli děti nechceš, tak chápu plnně, že nebudeš tohle podstupovat

  Suzanne: většinu příspěvků nečtu, takže sem netušila, že děti nechce, jen sem vždycky narazila na to, že se bojí porodu a tak sem nechápala proč, když to není vůbec tak hrozný, ani to nebolí, pro mě byla z porodu nejhorší a nejbolestivější umrtvovací injekce, ale každej sme jinej, jen sem se snažila ji pochopit

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:25:55
 17. avatar
  [69] Meander [*]

  Suzanne: Je to SOBECké

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:23:16
 18. avatar
  [68] Meander [*]

  Gedžitka: Škoda je umřít. Děti jsou mi lhostejné a pokud je to možné, vyhýbám se jejich společnosti.

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:22:17
 19. avatar
  [67] Suzanne [*]

  Meander: toho se bojím taky. Jedno dítě už mám, o další se snažíme. Ale porodnici budu teda hledat lupou, klidně pojedu i do horoucích pekel, aby to bylo podle mého. A stejně to nemusí dopadnout, ale to se snažím nepřipouštět. Jinak mně přijde normální, že někdo děti prostě nechce, nevím, co je na tom k nechápání

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:19:56
 20. avatar
  [66] Gedžitka [*]

  Meander: respektuju, jen mi přijde, že je to škoda A k dětem máš jakej vztah?

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:19:20
 21. avatar
  [65] Meander [*]

  Gedžitka: Bolesti, ponížení, bezmoci, trvalých následků, bolesti, ponížení, bezmoci, trvalých následků, bolesti... Nemusíš to chápat. Stačí to respektovat.

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:14:11
 22. avatar
  [64] Gedžitka [*]

  Meander: člověče fakt tě asi nikdy nepochopím, fakt se tak děsně bojíš? Já prostě fakt nechápu čeho .

  superkarma: 0 29.09.2005, 13:11:30
 23. avatar
  [63] Meander [*]

  christee: O tom tu byl článek. A díky němu jsem se ujistila, že porodníci JSOU opravdu SADISTI. Děkuju, nechci.

  superkarma: 0 29.09.2005, 12:42:08
 24. avatar
  [61] Suzanne [*]

  Mahara 29: tak to by ve mně dlouho leželo

  superkarma: 0 29.09.2005, 12:22:30
 25. avatar
  [56] christee [*]

  Meander: Taky jsem nechtěla být rodičkou, ale bez dětí taky ne. Dělá se mi špatně už jen při vyslovení slůvka ZUBAŘ. Dítě nakonec mám, díky epidurální anestezii. Fakt to pomáhá.

  superkarma: 0 29.09.2005, 11:42:09
 26. avatar
  [55] Libajec [*]

  Já byla u porodu "statečná a tichá" až do okamžiku, než se Dr. rozhodl, že mi s tím rozením trochu pomůže a pěkně mi máčknul na břicho , zařvala jsem jako tur a už to řvaní nemohla vypnout, ječela jsem při každé kontrakci a mezi nimi jmse řekla prsonálu" "nesmějte se mi!". Přežili jsme to všichni, za pár dní jsem zaslechla ječet jinou "chudinku".

  superkarma: 0 29.09.2005, 10:54:23
 27. avatar
  [54] Meander [*]

  Kaca: Nebrali mě vážně. Asi jsem neměla hudrovat, ale rovnou kolem sebe mlátit.

  superkarma: 0 29.09.2005, 10:53:22
 28. avatar
  [50] Meander [*]

  Kaca: Dík. ...doktoři to se mnou nemají jednoduchý. Už jsem párkrát řvala "ty Mengele!"

  superkarma: 0 29.09.2005, 10:41:26
 29. avatar
  [48] Meander [*]

  Kaca: Já se u zubaře složila při běžném vrtání. Takže teď mě nedonutí nechat si sáhnout do huby, dokud mi nedá injekci.

  superkarma: 0 29.09.2005, 10:38:49
 30. [47] Tobbi [*]

  Moje známá gynekoložka říka: Když bojuješ jako lvice, můžeš si jako lvice zařvat!

  superkarma: 0 29.09.2005, 10:37:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme