Bulvár

Pražský babybox se začíná plnit dětmi

Babybox v pražském Hloubětíně byl dlouho prázdný. Až 17. 2. 2006 do něj bylo uloženo první novorozeně. O případu malé Soni jsem už psala (zde a zde). V sobotu večer opět „zapípal“ a lékaři v něm našli další holčičku. Opět pečlivě zabalenou v peřince s rodným listem. Čtyřměsíční. Den nato čerstvě narozeného chlapečka bez dokladů. Obě děti pečlivě vykoupané a zabalené. Všechny  jsou nyní v opatrování Všeobecné fakultní nemocnice.

Chlapeček to na rozdíl od Soničky a druhého děvčátka bude mít lehčí s umístěním do nové rodiny. Je anonymní, nemá rodný list, matka neznámá. Může být tedy osvojen ihned. Holčičky musí čekat 6 týdnů, zda se jejich matky přece jen neozvou a nevezmou si je zpět k sobě. Což se v případě druhé dívenky stalo. Matka chtěla vědět, jak se jejímu dítěti daří.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess z Nadačního fondu Statim potvrdil, že mu matka holčičky telefonovala. Jako důvod odložení dítěte uvedla sociální důvody, zároveň Hesse požádala, aby byla holčička svěřena zařízení Klokánek Fondu ohrožených dětí.

S touto ženou hovořil i přednosta dětské kliniky VFN, která o holčičku pečuje, Jozef Hoza. Potvrzuje, že žena je v opravdu těžké sociální situaci. Chce se s lékařem sejít a domluvit adopci, o které je skálopevně přesvědčená. Svědčí o tom i fakt, že holčičce jsou už 4 měsíce a nejde o unáhlené rozhodnutí. Jozef Hoza v rozhovoru pro MFDnes uvedl, že obě matky děvčátek mají strach z jednání s úřady, proto děti uložily do babyboxů, protože tento způsob anonymní. Zároveň souhlasí s ředitelkou Fondu ohrožených dětí Marií Vodičkovou v nutnosti změny legislativy u utajených porodů.

Babyboxy jsou určené dětem anonymním, ale málokterá matka si troufne rodit sama doma. Při porodu ve zdravotnickém zařízení dostane okamžitě rodný list a úřady o ní ví. Kdyby byla zákonem přesně stanovena pravidla pro anonymní porod, kdy matka přivede dítě na svět v porodnici a okamžitě jej předá k adopci, situace by se ulehčila. Matka neví, ke komu se dítě dostane, a nemá na něj nárok. Zároveň však nemusí rodit tajně, bez lékařské pomoci.

Kéž by se naši zákonodárci zamysleli nad ulehčením adopcí, osvojení dětí a anonymních porodů. V jiných zemích to jde, tak proč ne u nás? Nemuseli bychom pořád číst o tom, že 20 000 dětí je u nás v dětských domovech či kojeneckých ústavech. Anebo mnohem hrůznější zprávy, o skládkách, popelnicích, kde byla nalezeny usmrcené čerstvě narozené děti.

Použitý zdroj: MFDnes   
01.03.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Evík [*]

  http://bleskove.centrum.cz/udalosti/clanek.phtml?id=19919

  superkarma: 0 02.03.2006, 09:27:52
 2. [14] Michaela 323 [*]

  Permonice: Nápad skvělý, ale hned by po Tobě šla "sociálka" a přišla bys o přídavky!

  superkarma: 0 01.03.2006, 21:04:19
 3. [11] Bellana [*]

  Blami: Baže, dejme dítě z ústavu komukoliv, kdo si o ně řekne. A když ho přestane bavit, může s ním naložit jako ti švédští rodiče s dítětem z našeho kojeňáku :-((( Nebo ať nechodím tak daleko - jako ta rodina od Valmezu, která taky měla velké srdce, vzala si do pěstounské péče víc dětí, a pak je týrali :-((

  superkarma: 0 01.03.2006, 16:06:27
 4. [10] Michaela 323 [*]

  Blami:A ještě bude! Teď do voleb si budeme "užívat slibů", ale pak zas zaběhnutý Kocourkov...to budou v EU čučet, co se tady děje!?!

  superkarma: 0 01.03.2006, 15:43:36
 5. avatar
  [9] blami [*]

  Tamarinek: A proč by s tím někdo něco dělal? Vždyť každý ústav se bije proti tomu, aby šly děti k adopci.Vždyť z toho mají nemalé prachy. A teď si představ, že ústavům vezmou děcka a dají je k adopci, co ty chudinky úřednické sociální by dělaly? A co prachy, vždyť by krachlí?Takže děti jen houšť do ústavů, vždyť co je úředníkům po nich.Hlavně jak ústavy vzkvétají!!! Je to bordel na entou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 01.03.2006, 14:25:18
 6. [8] tamarinek [*]

  Na adopci mi hrozně vadí že když už tam to dítě někdo dá,stačí jen nebo dopis a opět musí dítě čekat zda si na něho někdo v té hloupé ochranné lhůtě zase laskavě vzpomene.Stímhle by se mělo něco dělat a páni nahoře by se měli zamyslet nad tím čím by získali svoje voliče.

  superkarma: 0 01.03.2006, 13:35:41
 7. avatar
  [7] RenataP [*]

  někdy mám ale pocit, že kdyby mi někdo babybox zamontoval za dveře, tak bych tam to naše kvítko z čertovy zahrádky občas velmi ráda umístila...

  superkarma: 0 01.03.2006, 13:34:14
 8. avatar
  [6] marketa.brenikova [*]

  A tady je druhé slovo šifry
  11, 14, 34, 20, 25
  a chybička se vloudila - v abecedě chybí Ř MOC SE OMLOUVÁM!

  superkarma: 0 01.03.2006, 11:18:56
 9. avatar
  [5] Gabi [*]

  NiKina: je rozdíl mezi "anonymním" a "utajeným" porodem. Proti anonymním brojil kde kdo - min. zdrav, pojišťovny, sami lékaři ... Zůstává totiž otázku, kdo a na základě čeho porod, pokud se neuvede rodné číslo matky proplatí
  Baby boxy měli sloužit dětem, které se narodily tajně, nemají rodný list - tj. zachránit těmto dětem život. Tohle je celé postavené na hlavu a docela by mě zajímalo, kdy už někdo začne něco dělat s těmi nesmyslými 6 týdny (resp. 3-6 měsíci) "čekací doby".

  superkarma: 0 01.03.2006, 09:52:27
 10. [3] Michaela 323 [*]

  O možnosti anonymních porodů se už přece "mluvilo" dávno. Ale přesně stanovená pravidla - jak je vidět - nejsou. Neumím si představit dítě "odložit", pro normální ženu to je jistě trauma na celý život.

  superkarma: 0 01.03.2006, 08:13:20
 11. [2] apina [*]

  Teda i když mě muj dnes již 7 letý syn někdy pěkně točí nedokázala bych žít s tím,že bych se ho vzdala. Celý život bych na to myslela. Ale jinak super, že jsou baby boxy!!V Aši jako v jedinné porodnici v čechách jsou možné anonymní porody. Legislativa osvojování ovšem je u nás tragédie.
  Neodsuzuji ženy, které dají dítě k adopci, určitě to pro ně neni lehké a pokud ví, že dětem nedokáží zajistit slušné žití rozhodnou se zajistit jej u náhradní rodiny. Jen by ale měli osvojení usnadnit tím, že podepíšou veškeré doklady oosvojení a nebo nebudou jevit zájem, aby dítě zbytečně nezůstalo v ústavu a mohlo najít co nejrychleji novou milující rodinu.

  superkarma: 0 01.03.2006, 07:57:45
 12. avatar
  [1] RenataP [*]

  myslím, že anonymní porody existují ???

  Stejně mi nejde do hlavy, jak strašně musí být těžký odložit dítě... nedokázala bych to, ani kdybych samou bídou měla kousat zeď...
  Jsem v tomhle děsně majetnická a SOBECká

  superkarma: 0 01.03.2006, 07:20:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme