.

Pražské vycházky aneb turistou v rodném městě

Cestování

Pražské vycházky aneb turistou v rodném městě

V Praze jsem se narodila a žiji zde už pěknou řádku let. Často vám zde přináším v rubrice cestování tipy na nejrůznější výlety do přírody a na hrady a zámky. Najednou jsem si ale uvědomila, že opomíjím tu naši matičku stověžatou, klenot, na který se jezdí dívat turisté z celého světa a obdivně vzdychají nad jeho krásou.

Přesně tak to v životě je. Člověk kouká, co je - obrazně řečeno - hlavně za plotem jeho domu. A zdá se mu tam tráva vždycky zelenější... Trvá mu často dost dlouho, než si vůbec všimne toho, co má doma. A začne si toho vážit. A užívat si to.

Také já jsem dlouho opomíjela - tedy aspoň co se týká článků pro vás - zajímavosti města velikého, jehož sláva dotýká se hvězd. A není v tom použití slov kněžny Libuše žádná namyšlenost. Praha je opravdu nádherná. A vím to i díky svým známým, kteří přijíždění z různých koutů republiky, ale třeba i ze zahraničí.

 MARTIN LUKAČ fotografie

Zrovna nedávno tu byli přátelé z Chorvatska, mladý pár, s kterým jsem se seznámila u Jadranu (a taky sem dala v nadšení z toho místa spousta článků o všech možných přímořských zákoutích). V letní sezoně vydělávají, v zimě cestují. Projeli toho opravdu hodně a letos padl los na Prahu. Byli uchváceni a už plánují, že přijedou znova. Nedivím se.

 • Vím, co si teď ti z vás, kteří bydlí v Praze myslí... když se vracíte přeplněnou městskou hromadnou dopravou z práce a do rukou se vám zařezávají nákupní tašky, není moc času na kochání, i když třeba jedete přímo přes centrum...

Před časem se mi jedna známá svěřila, že ačkoliv žije v Praze řadu let, nebyla nikdy s dětmi na Hradě. Dokonce její už poměrně velcí potomci neznají ani Kampu a na Staroměstském náměstí byly jen díky školní výpravě na vánoční trh. Bylo jí to trochu trapné, ale hned přišla s vysvětlením: jelikož bydlí na ne moc pěkném kraji Prahy na sídlišti, tak spíš každou volnou chvíli využívají k tomu, aby společně vyrazili někam do přírody nebo výlet mimo město. Znají spousta hradů v republice, ale na ten Pražský hrad se prostě nikdy nevypravili.

 MARTIN LUKAČ fotografie

Když jsem o tom přemýšlela, vlastně jsem to tak trochu chápala. Moc lidí, kteří žijí v nějakém velkém a rušném městě (a kolikrát přes jeho centrum jezdí do práce a zpět) asi netouží vyrazit do stejných míst i o víkendu. A tak jsou ve vlastním městě stále tak trochu cizincem, který když pak náhodou má poradit nějakému turistovi, tak sám neví, neboť na hledaném místě nikdy ani nebyl.

Takto jsem jednou zcela fascinována prošla s příbuznými z Moravy všechny pražské zahrady a musela zahanbeně přiznat, že musí přijet nějaká návštěva, abych poznala své rodné město...

 MARTIN LUKAČ fotografie

Proto jsem se rozhodla, že to napravím a při každé příležitosti pro vás nafotím místa, která stojí za to vidět. Ať už tu také bydlíte, nebo sem občas přijede za jakýmkoliv účelem, snad to bude pro vás dobrá inspirace, kam se jít podívat, případně si dát dobré kafe.

 • A ještě jedna věc. K úvodnímu článku mi poskytl pár fotografií skutečný znalec Prahy Martin Lukač. Moc si toho vážím. Jeho obrázky naší stověžaté jsou opravdu krásné a na velkých plátnech je prodává do celého světa. Vše si můžete prohlédnout zde.

Líbí se vám Praha?

Možnost%
Ano, sice bydlím jinde, ale to město miluji!69,6
Ano a jsem ráda, že zde žiji.10,9
Ne, je tam strašně lidí a památky mi nic neříkají.9,8
Nevím, nikdy jsem tam nebyla.1,1
Nepřemýšlela jsem o tom, je mi to jedno.8,7

Navštivte také:

   
18.02.2016 - Doma - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [8] bouzina [*]

  Dcera byla tyden v Praze a byla moc spokojena ale zit by tam nechtela

  superkarma: 0 18.02.2016, 15:30:03
 2. [7] slávenka [*]

  Souhlasím s Vámi. Často cestujeme po celém světě a vůbec si neuvědomujeme, jaké skvosty máme "za humny." Pro mě, co to má do Prahy několik set kilometrů, je výlet do Prahy vždy zážitkem, na který se těším. A těším se i na tipy na místa, kam se v Praze podívat.Sml16

  superkarma: 1 18.02.2016, 14:52:16
 3. [6] Helpes [*]

  Zapomněla jsem se zmínit o krásných fotografiích... a ta hudba k tomu, zkrátka nádhera. Díky!

  superkarma: 0 18.02.2016, 13:59:02
 4. [5] Helpes [*]

  Prahu miluju. Nebydlím zde dlouho, ale vděčím osudu za to, že mě dal možnost tady žít. Hlavně nyní, v důhodu, si Prahu nesmírně "užívám".

  superkarma: 0 18.02.2016, 13:55:44
 5. avatar
  [4] Eliana [*]

  Také pěkné čtení! Prahu ráda nemám, ale její památky a historii anoSml16.

  superkarma: 0 18.02.2016, 10:54:09
 6. [3] bobani [*]

  díky za dobré tipy

  superkarma: 0 18.02.2016, 09:34:15
 7. [2] Arella [*]

  Ráda chodím i s Porta Praga a Prahaneznama.cz :-) Krásné fotky, nejraději mám ale pana Všetečku a pana Feyfara, ale je to i proto, že tenkrát měla Praha větší kouzlo, nikde nebyly bábušky, neony, vietnamské večerky a vysílač na Žižkově:-)Sml16

  superkarma: 0 18.02.2016, 09:23:06
 8. [1] louže [*]

  bezvadné vycházky po Praze pořádá také spolek Prampouch - průvodce dělá architekt Petr Kučera.

  Většina vycházek je zaměřena tématicky, byly pražské kavárny a nyní jsou technické stavby. Zrovna dnes je exkurze v plynárně Michle a 28. února se chystá vycházka v Holešovicích po stopách Křižíka.

  Fakt to stojí za to vyhledejte si stránky - Prampouch a zkuste to také.

  Jarmila

  superkarma: 0 18.02.2016, 08:53:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme