Líbezná tvář malého Ježíška přitahuje a člověk u něj má příjemný pocit. Pravicí žehná, zatímco v levé ručičce drží zemský globus nahoře s křížem - celý náš svět spočívá v jeho ruce. To se tak říká. Pražské Jezulátko pochází ze Španělska a prý zachránilo Prahu. Má přes 40 šatiček!

prazskeNejenže je mu připisována schopnost zázračně uzdravovat nemocné, ale roku 1639 zachránilo Prahu při obléhání Švédy. Malá, jen 47 centimetrů vysoká soška byla nošena jako poutník po pražských kostelích a v roce 1655 i slavnostně korunována pražským biskupem.

Roztomilé Pražské Jezulátko je dřevěné a povrch je tvořen barevným voskem. Připomíná malé děcko v dlouhé košilce, ze které vykukují bosé nožičky. V levé dlani drží symbol vlády nad světem, kterým je říšské jablko nahoře s křížkem.

V minulosti bylo Jezulátko ještě zdobeno drobnými šperky, které mu věnovali věřící. Nejcennějším klenotem a majetkem Jezulátka bývala dnes kdo ví kam ztracená kopie řádu Zlatého rouna. Korunku,  která je připevněna nad Jezulátkem, vyrobili pražští zlatníci. Vlastně má dvě. Jednu z roku 1810 a druhou, straší z roku 1767.

Jako dítě jsem ho milovala

Chodila jsem se na něj koukat s babičkou do kostela Panny Marie vítězné na Malé straně, kde je k vidění od roku 1628.

Když jsem brala minulý týden Johanku podívat se na Jezulátko, doufala jsem, že ji uchvátí tak jako mě, když jsem byla malá. Upřímně, nebyla jsem přesvědčená, že moji dceru, právě vcházející do puberty a obdivující zcela jiný žánr, Jezulátko zaujme.

„Je to takový malý patron Prahy, Johanko, dokonce ji zachránilo před Švédy a umí uzdravit, když se hezky požádá. A představ si, že ta malá soška, kterou vyrobili ve Španělsku, má 46 vlastních šatiček a dvě korunky,“  to jí zaujalo.
„Oni tu věc převlékají?“ ptala se a já měla dojem, že se těší. Nakonec chtěla bych, aby Johanka měla jednou k rodnému městu tak hezký vztah, jaký mně pomohla vytvořit babička, která mi ochotně vyprávěla a vodila po památkách. Znala jsem jménem všechny sochy na Karlově mostě, pověsti o chrámu sv. Víta, o strašidlech staré Prahy, o jejím založení, o Libuši... mohla bych dělat průvodce už ve dvanácti.

„Ano, Johanko. Oblékat malé Jezulátko je prastarý zvyk snad ze sedmnáctého století. Šatičky se mu převlékají podle období. Tuším desetkrát do roka. Tak například o Velikonocích má bílé, O Bílé neděli červené, teď je advent, takže má fialové. Jedny mu vyšívala dokonce sama Marie Terezie. Ty jsou zelené. Hodně šatiček Jezulátko také dostalo od různých panovníků a urozených lidí z celého světa. Má i jedny z Číny.“

Tuhle informaci Johanka komentovala slovy, že se diví, že se ty čínské tak dlouho dochovaly, když všechno, co je z Číny, vydrží maximálně půl roku.

Co ji dostalo, byla informace, že Jezulátko má vlastní šatnářky, které snad někdy od osmnáctého století musí být vybrané z řad anglických panen.

„Mami, já nechci vypadat, jakože si dělám legraci, ale jestli je tak vybírají i dneska, tak té oblékačce není víc než čtrnáct!“

V Kostele byla spousta lidí, a tak jsme dlouho čekaly. Nudila se. Nakonec to ale za to stálo.

Moje dvanáctiletá teenagerka zírala na malé Jezulátko stejně jako kdysi já a vypadala zjihle.

„To je hezký. Vypadá jako dítě, viď? A fakt má fialový šatečky. A proč nemůžu blíž? Ta bába tu snad bude věčně. Mami, ty sis dala na sebe tu svěcenou vodu? To se může?“

Ještě jsem Johance vysvětlila, že svěcená voda neudělá díru do čela ani mně, ani jí, že kostely jsou naopak moc krásné pro atmosféru, vůni a také překrásné zdobení, které má historii a je působivé. Nakonec chtěla ještě k Tadeáškovi, ale já byla zmrzlá jako drozd. Tak jsem jí slíbila, že tam zajedeme tento víkend.

V kostele U Tadeáška na Náměstí Republiky si zase může pověsit přání na šňůrku a ono se jí splní.

Kdo plánujete výlet a nevíte, čím oslnit svého potomka, nebo i sebe, jeďte se podívat na Jezulátko. Teď před Vánoci je pěkně ve fialové róbě a dívá se ze svého místečka s korunkou skutečně roztomile.

Loni dostalo Jezulátko i třetí korunku od Papeže.

KUDY K PRAŽSKÉMU JEZULÁTKU?

J

  • Pražské Jezulátko znají a modlí se k němu miliony lidí po celém světě. Mohu jmenovat Jižní Ameriku, Fidži, Filipíny, Ameriku, Středoafrickou republiku, Čínu, Španělsko, Kongo, Itálii... Kostely zasvěcené Jezulátku jsou i na Srí Lance, hodně je jich i v Indii.
  • Prasadoxně existují Češi, kteří o něm nemají tušení
  • Paulo Coelho si právě u Pražského Jezulátka vymodlil, aby se stal spisovatelem - dodnes na to vzpomíná
  • Sanit-Exupery, autor Malého prince, měl také vazbu na Jezulátko - stalo se jednou z inspirací k napsání onoho překrásného díla
  • U Pražského Jezulátka uvidíte 90 % cizincůa jen 10 % Čechů
  • V kostele Panny Marie vítězné je celá výstava všech Jezulátkových šatiček

Do kostela Panny Marie Vítezné, nebo také Kostela Pražského Jezulátka, se můžete vypravit :

Pondělí - Sobota 8.30 - 19.00
Neděle 8.30 - 20.00

Reklama