.

Pražské Jezulátko. „Mami, oni tu sošku vážně převlíkají?“

Cestování

Pražské Jezulátko. „Mami, oni tu sošku vážně převlíkají?“

Líbezná tvář malého Ježíška přitahuje a člověk u něj má příjemný pocit. Pravicí žehná, zatímco v levé ručičce drží zemský globus nahoře s křížem - celý náš svět spočívá v jeho ruce. To se tak říká. Pražské Jezulátko pochází ze Španělska a prý zachránilo Prahu. Má přes 40 šatiček!

prazskeNejenže je mu připisována schopnost zázračně uzdravovat nemocné, ale roku 1639 zachránilo Prahu při obléhání Švédy. Malá, jen 47 centimetrů vysoká soška byla nošena jako poutník po pražských kostelích a v roce 1655 i slavnostně korunována pražským biskupem.

Roztomilé Pražské Jezulátko je dřevěné a povrch je tvořen barevným voskem. Připomíná malé děcko v dlouhé košilce, ze které vykukují bosé nožičky. V levé dlani drží symbol vlády nad světem, kterým je říšské jablko nahoře s křížkem.

V minulosti bylo Jezulátko ještě zdobeno drobnými šperky, které mu věnovali věřící. Nejcennějším klenotem a majetkem Jezulátka bývala dnes kdo ví kam ztracená kopie řádu Zlatého rouna. Korunku,  která je připevněna nad Jezulátkem, vyrobili pražští zlatníci. Vlastně má dvě. Jednu z roku 1810 a druhou, straší z roku 1767.

Jako dítě jsem ho milovala

Chodila jsem se na něj koukat s babičkou do kostela Panny Marie vítězné na Malé straně, kde je k vidění od roku 1628.

Když jsem brala minulý týden Johanku podívat se na Jezulátko, doufala jsem, že ji uchvátí tak jako mě, když jsem byla malá. Upřímně, nebyla jsem přesvědčená, že moji dceru, právě vcházející do puberty a obdivující zcela jiný žánr, Jezulátko zaujme.

„Je to takový malý patron Prahy, Johanko, dokonce ji zachránilo před Švédy a umí uzdravit, když se hezky požádá. A představ si, že ta malá soška, kterou vyrobili ve Španělsku, má 46 vlastních šatiček a dvě korunky,“  to jí zaujalo.
„Oni tu věc převlékají?“ ptala se a já měla dojem, že se těší. Nakonec chtěla bych, aby Johanka měla jednou k rodnému městu tak hezký vztah, jaký mně pomohla vytvořit babička, která mi ochotně vyprávěla a vodila po památkách. Znala jsem jménem všechny sochy na Karlově mostě, pověsti o chrámu sv. Víta, o strašidlech staré Prahy, o jejím založení, o Libuši... mohla bych dělat průvodce už ve dvanácti.

„Ano, Johanko. Oblékat malé Jezulátko je prastarý zvyk snad ze sedmnáctého století. Šatičky se mu převlékají podle období. Tuším desetkrát do roka. Tak například o Velikonocích má bílé, O Bílé neděli červené, teď je advent, takže má fialové. Jedny mu vyšívala dokonce sama Marie Terezie. Ty jsou zelené. Hodně šatiček Jezulátko také dostalo od různých panovníků a urozených lidí z celého světa. Má i jedny z Číny.“

Tuhle informaci Johanka komentovala slovy, že se diví, že se ty čínské tak dlouho dochovaly, když všechno, co je z Číny, vydrží maximálně půl roku.

Co ji dostalo, byla informace, že Jezulátko má vlastní šatnářky, které snad někdy od osmnáctého století musí být vybrané z řad anglických panen.

„Mami, já nechci vypadat, jakože si dělám legraci, ale jestli je tak vybírají i dneska, tak té oblékačce není víc než čtrnáct!“

V Kostele byla spousta lidí, a tak jsme dlouho čekaly. Nudila se. Nakonec to ale za to stálo.

Moje dvanáctiletá teenagerka zírala na malé Jezulátko stejně jako kdysi já a vypadala zjihle.

„To je hezký. Vypadá jako dítě, viď? A fakt má fialový šatečky. A proč nemůžu blíž? Ta bába tu snad bude věčně. Mami, ty sis dala na sebe tu svěcenou vodu? To se může?“

Ještě jsem Johance vysvětlila, že svěcená voda neudělá díru do čela ani mně, ani jí, že kostely jsou naopak moc krásné pro atmosféru, vůni a také překrásné zdobení, které má historii a je působivé. Nakonec chtěla ještě k Tadeáškovi, ale já byla zmrzlá jako drozd. Tak jsem jí slíbila, že tam zajedeme tento víkend.

V kostele U Tadeáška na Náměstí Republiky si zase může pověsit přání na šňůrku a ono se jí splní.

Kdo plánujete výlet a nevíte, čím oslnit svého potomka, nebo i sebe, jeďte se podívat na Jezulátko. Teď před Vánoci je pěkně ve fialové róbě a dívá se ze svého místečka s korunkou skutečně roztomile.

Loni dostalo Jezulátko i třetí korunku od Papeže.

KUDY K PRAŽSKÉMU JEZULÁTKU?

J

 • Pražské Jezulátko znají a modlí se k němu miliony lidí po celém světě. Mohu jmenovat Jižní Ameriku, Fidži, Filipíny, Ameriku, Středoafrickou republiku, Čínu, Španělsko, Kongo, Itálii... Kostely zasvěcené Jezulátku jsou i na Srí Lance, hodně je jich i v Indii.
 • Prasadoxně existují Češi, kteří o něm nemají tušení
 • Paulo Coelho si právě u Pražského Jezulátka vymodlil, aby se stal spisovatelem - dodnes na to vzpomíná
 • Sanit-Exupery, autor Malého prince, měl také vazbu na Jezulátko - stalo se jednou z inspirací k napsání onoho překrásného díla
 • U Pražského Jezulátka uvidíte 90 % cizincůa jen 10 % Čechů
 • V kostele Panny Marie vítězné je celá výstava všech Jezulátkových šatiček

Do kostela Panny Marie Vítezné, nebo také Kostela Pražského Jezulátka, se můžete vypravit :

Pondělí - Sobota 8.30 - 19.00
Neděle 8.30 - 20.00

   
09.12.2010 - Doma - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [24] Michaela Kudláčková [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #21

  "Mami proč má ten Ježíš na hlavě ten volant??"

  superkarma: 0 13.12.2010, 11:33:10
 2. avatar
  [23] Michaela Kudláčková [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #21 ...to je pecka...a to nevíš, co pronesla Johana při vestě po schodišti nahoru k přehlídce šatiček... málem jsme z těch schodů spadli...

  Počkej, hodím fotku, protože jinak by to nemělo ten efekt...

  superkarma: 0 13.12.2010, 11:27:45
 3. avatar
  [22] nadenica [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #21Sml67super příspěvek a krásné fotky!!! My letos byli na Velehradě a taky nádhera, akorát nebyl celý otevřený kvůli rekonstrukci.

  Ráda fotím kostely, kláštery, boží muky a jiné....

  superkarma: 0 09.12.2010, 18:40:04
 4. avatar
  [21] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Míšo, krásné čtení a díky za info) Johanka je mazák Sml57

   Poněvadž jsme tady v sudeťáckém pohraničí opravdu kousek od německých sousedů a je tu celkem normální jezdit nakoupit do SRN nebo jen tak na výlet... Navštěvujeme často klášterní město Waldsassen, kde mají krom kláštera, kde jsou dost moderní jeptišky a dobré podnikatelky, provozují cukrárnu, kavárnu, mají parádní zahradu a jsou schopné uspořádat klidně i  rockovou party s laserovou show Sml57, když je akce pro dobrou věc a na charitu, mají vždy narváno)

   Ve Waldassenu je v obrovském kostele jedna zvláštnost, jsou tam přímo v chrámu krom luxusní barokní výzdoby a řezbářských nádher, ze kterých člověk má jen papulu a oči dokořán... také mumie, sedící, ležící, stojící, mají roucha, boty, koruny, zbraně, šperky... Jsou to většinou rytíři a šlechtičtí nebožtíci... Dovolím si vyjímečně foto, je to opravdová nádhera a tak jako Ty vodíš Johanku na kukačku za Jezuletem, my jezdíme sem, máme to blíž) Všechny hrady a kostely a zámky v okolí máme zmapované, ale do kláštera a kostela ve Waldsassenu jezdíme pravidelně, i na jeptiškový Kaffee s Kuchenem Sml30

  1. na komentář reaguje nadenica — #22
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #23
  3. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #24
  superkarma: 0 09.12.2010, 16:19:35
 5. avatar
  [20] peetrax [*]

  Díky za článek! Sml16

  superkarma: 0 09.12.2010, 16:18:38
 6. avatar
  [19] Michaela Kudláčková [*]

  Rikina — #18 Sml16 ona Ti to odpustila :-)...některé ty šatečky jsou už nepoužitelné, neb jsou hodně staré, ale je tam snad expozice, která tam v době mého dětství nebyla a tam je možné si všechny (no, všechny asi ne - prohlédnout).

  JJ šatník má Jezuklátko pěkně naducaný, leč poněkud monotematický, ale i tak mám toho drobka rádaSml58

  superkarma: 0 09.12.2010, 15:41:30
 7. [18] Rikina [*]

  Michaela Kudláčková — #12 BTW jsem se opravdu nemínila dotknout babiččiny památky a omlouvám se, jestli to tak blbě vyznělo. Sml26 Taky jsem měla babičku, co vyprávěla příběhy a znala pamětihodnosti - o jiném městě, pravda...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #19
  superkarma: 0 09.12.2010, 14:55:38
 8. avatar
  [17] ifulinkaa [*]

  my chodíme na černoška,co kýve hlavou za drobné v jednom z betlémů v našem městě. Jezulátko bydlí daleko

  superkarma: 0 09.12.2010, 14:55:26
 9. [16] Rikina [*]

  Michaela Kudláčková — #12 No... všechny mu ani oblíkat nemůžou, to by převlékaly obden, aby užily všechny oblečky. Ani je všechny nevystavujou. Sml80 Ale fakt je, že šatník má teda obsáhlý, a samý originál, žádná konfekce. Sml57 

  superkarma: 0 09.12.2010, 14:50:53
 10. [15] Rikina [*]

  Altamora — #13 Sml22 to potom jo, já myslela, že je řeč o současném stavu, o minulosti v době za Josefa II. mě ani nenapadlo přemýšlet.

  superkarma: 0 09.12.2010, 14:46:49
 11. avatar
  [14] blesksoft [*]

  a víte, že v cizině se mu říká "POKEMON! mně to přišlo strašnýže ty malý potvory v televizi jsou vlastně jmenovci našeho Jezulátka

  superkarma: 0 09.12.2010, 14:17:05
 12. avatar
  [13] Altamora [*]

  Michaela Kudláčková — #12 Rikina — #9 Pravdu máte obě. Podle téhle stránky http://www.praguewelcome.cz/cs/informace/o-praze/pamatky/top-10-prazskych-pamatek/9-kostel-panny-marie-vitezne-prazske-jezulatko.shtml: Po zrušení kláštera (za Josefa II.)  Jezulátko opatrovaly sestry z řádu anglických panen. A teď se o ni znovu starají karmelitánky.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 09.12.2010, 13:13:41
 13. avatar
  [12] Michaela Kudláčková [*]

  Rikina — #9 ..psala jsem o těch, které se používají. Těch je, tedy podle zase mých zdrojů, 46.

  Babička nebyla žádný pitomec a anglické panny si pamatuji od doby, kdy mi to vyprávěla a ukázala Jezulátko.

  Někde to najdu, jistě si to z prstu nevycucala. Byla to vzdělaná žena.

  1. na komentář reaguje Altamora — #13
  2. na komentář reaguje Rikina — #16
  3. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 09.12.2010, 12:47:21
 14. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  krásná fotka i článek,děkuji.Jsem daleko od Prahy,tak je mi to vzácné.Sml59Sml79

  superkarma: 0 09.12.2010, 12:28:41
 15. [10] lidicka [*]

  Pražské Jezulátko je nádherné

  superkarma: 0 09.12.2010, 12:13:52
 16. [9] Rikina [*]

  Podle informací, kterých se kdysi na místě samém dostalo mně, má Jezulátko šatiček více než 100, a převlékají ho karmelitánky. Jestli je některá z nich anglická panna, to nebylo řečeno. Sml57 Jinak ty davy turistů nijak zvlášť k atmosféře nepřispívají. Natož pak k oslňování. Sml80 

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #12
  2. na komentář reaguje Altamora — #13
  superkarma: 0 09.12.2010, 12:05:33
 17. avatar
  [8] Michaela Kudláčková [*]

  LadyZa — #7 ..je naproti Kotvě...

  superkarma: 0 09.12.2010, 11:22:55
 18. avatar
  [7] LadyZa [*]

  Je fakt, že u Jezulátka jsem ještě nebyla, ale je to skvělý tip pro rodinu, která přijede letos do Prahy, ale kde je na Náměstí Republiky kostel u Tadeáška? Taky bych je tam protáhla. Víte někdo?

  Sml15

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #8
  superkarma: 0 09.12.2010, 11:07:32
 19. [6] orangutan [*]

  nádherný článekSml59před vánoci to sedneSml59

  superkarma: 0 09.12.2010, 10:21:09
 20. avatar
  [5] selinka [*]

  roztomilý zvyk, zvlášť před Vánoci Sml67

  superkarma: 0 09.12.2010, 08:43:11
 21. avatar
  [4] Michaela Kudláčková [*]

  maje — #3 Děkuju moc..

  superkarma: 0 09.12.2010, 08:15:08
 22. avatar
  [3] maje [*]

  tohle bylo hrozně příjemné a zajímavé. míšo, díkySml16Sml16

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #4
  superkarma: 0 09.12.2010, 07:20:40
 23. avatar
  [2] blesksoft [*]

  když jsme se na něj byli podívat tak syn to okomentoval on má snad víc oblečení než já - popravdě je to krásná modní přehlídka

  superkarma: 0 09.12.2010, 06:58:34
 24. [1] Terinka1984 [*]

  Zajimave, teda plno toho jsem opravdu nevedela. (Treba o satickach od Marie Terezie)

  superkarma: 0 09.12.2010, 02:22:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme