.

Prázdniny u babičky

Cestování

Prázdniny u babičky

V paměti každého z nás jsou jako krásné ostrůvky vzpomínek na doby, kdy jsme byli šťastni, aniž jsme to tušili. Čím víc je to období vzdálené, tím krásnější se nám zdá. Jste na tom taky tak?

Jak ráda bych zase byla na chvíli tou náctiletou holkou, co trávila kus svých prázdnin u babičky! Konkrétně ve Škrovádě, což je dnes součást Slatiňan. V pokoji, do kterého se šlo po točitých a vrzajících schodech. V pokoji, vestavěném na půdě, kde všude kolem vonělo seno (a v noci šustily myši, dovedete si představit tu hrůzu?)

Vůně. Ano, hlavně asociace vůní ve mně spustí ten starý film.

Ráno. Za oknem, do kterého se natahují větve jabloní s nehezkými (ale o to chutnějšími) letními jablíčky, pokřikuje kos: Hej, holka, nespi, je krásný den! V zahradě voní lilie a jejich omamná vůně se pere s vůní růží. Babička si na nich zakládala a všichni, co chodili kolem zahrádky, jen v tichém údivu žasli nad tou krásou.

V kuchyni voní cikorka. Mám ráda vůni kávy, ale když ucítím meltu, vidím babičku u plotny, ve které se topí polínky. A na těch rozpálených plátech se pečou bramborové placky! Kdo to zná, ví, že plackám pečeným přímo na kamnech ty pečené na pánvi nesahají ani… no jo po kotníky, ale kde mají placky kotníky? Placky jsem měla nejradši jen tak „ na sucho“, ale když babička vytáhla hrušková povidla… Ach jo! V kuchyni taky vonívala dědova fajka, ale to vždycky až po obědě.

Vůně čerstvě pokosené trávy. Vždycky, když děda sekal trávu, asistovala jsem coby vrchní hrabačka (nebo hrabalka?). Na zahradě se sekalo na krmení, na loučce kousek za Škrovádem se sušilo seno.

Odpoledne v Pašťatech. Vůně rozpálených kamenů vystupujících z řeky. Olše své větve máchají v Chrudimce. Plavím se s bratranci na starých babiččiných neckách. Ještě, že je vody jenom po pás. Při ztroskotání se člověk nemusí bát.

Jindy se vypravíme na Buršovu hrobku. Což byl ve skutečnosti hájek uprostřed pole na kopci za Škrovádem. Rostly tam plané třešně. Nejvíc mi chutnaly ty černé jako trnky, veliké jako špendlík, ale tak sladké! A těch hvozdíků kolem, co kvetlo!

Někdy jsem se ztratila na starou hrušku. V jejích větvích jsem měla „pokojíček“ a v něm se tak krásně četly dívčí románky, které jsem vyštrachala v bedně na půdě. Večer jsme poslouchávali rádio. Pamatuju se na léto, kdy četli na pokračování Psa baskerwillského. Četba byla umocňována příšerným vytím. Po skončení se mnou pak babička musela až ke dveřím pokojíku, odkud jsem hupsla rovnou pod peřinu.

Jedno léto mám ovšem  ve vzpomínkách zapsáno černým písmem. Stala jsem se vrahem. Nikdy jsem to nepřiznala, až teď. Byla jsem sama, jediní kamarádi v dosahu  - slepice na dvorku. Rozhodla jsem se je vycvičit. No já nevím, jestli jste to někdy zkoušeli, ale nešlo to. Slepice stále výcviku vzdorovaly. A pak se stalo, že jedna obzvlášť neposlušná skočila rovnou na hnojiště, na jehož okraji byla močůvka. Před mýma očima se v ní utopila. Prchla jsem zděšeně na hrušku a vydržela na ní až do večeře. Večeři jsem strávila jako v mučírně. Babička celou dobu mudrovala, co tu slepici přimělo, že skočila do močůvky…

Dům, v němž jsem trávila prázdniny u babičky, ve Škrovádě pořád stojí. Bratranec ho „vyhnal“ do patra, Tam, kde v seně šustily myši, je koupelna. Starou hrušku pokáceli. Od smrti dědy a babičky jsem tam nebyla. Taky už dávno nejsem malá holka. Ale vždycky o prázdninách, když cítím posekanou trávu a lilie, zavřu oči a vidím se sedět v „pokojíčku“ na hrušce... 

         
   
21.07.2003 - Zahraničí - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Věrulinka [*]

  Nezapomenutelné zážitky a čím jsem starší, tím častěji se mi vybavují. Něco úžasného

  superkarma: 0 21.07.2008, 08:43:07
 2. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Já jsem měla babičku ve stejném městě o dvě ulice vedle. Ale stejně jsem si u ní připadala jako v exotických krajích.

  superkarma: 0 28.11.2003, 19:07:23
 3. avatar
  [14] Simba [*]

  Krásné vzpomínky, já si vybavuji vůni a chuť rozmixovaných jahod se smetanou.... A vůni růží, ochočování králíků (kolikrát mi utekli.. ),...

  superkarma: 0 25.11.2003, 10:45:52
 4. avatar
  [12] _Lucky [*]

  Jó, to byly bezstarostné časy!
  Těch kravin v lese!
  Žrádlo!
  Ach jo.. Jak jsi mi to, Bože, mohl všechno vzít!

  superkarma: 0 21.07.2003, 20:29:07
 5. avatar
  [11] Lubar [*]

  Taky mi dětství voní vanilkou ... a ořechy, prababička dělávala vanilkový rohlíčky z ořechů a byly nedostižný. A pak, kdykoli začne pršet a na loužích se dělají bubliny, tak se mi vybaví, jak jsem jako malá v holínkách do těch louží skákala a doufala, že bubliny znamenají, že už konečně přestane pršet ... a taky půda, kde jsem si ze starých záclon "stavěla pokojíčky", a máma, která ode mě - předškolního caparta nakupuje zboží v obchodě a já jí ho odnáším v proutěným košíku domů.
  A čtení knížky na velkým kameni v potoce na chalupě, dědeček co mě učil jezdit na kole a vůbec ...
  Byly to krásný časy, škoda, že pro mě skončily už v šestnácti mamčinou smrtí

  superkarma: 0 21.07.2003, 19:35:31
 6. avatar
  [10] mirrea [*]

  Když jsem prázdniny u babičky psala, vonělo mi to všechno kolem jako tenkrát. Děkuji vá všem za milé ohlasy a vaše vzpomínky s vašimi vůněmi. Doufám, že naše děti, případně vnuci budou za x let taky vzpomínat???

  superkarma: 0 21.07.2003, 17:37:56
 7. avatar
  [6] sharonka [*]

  Vždycky, když začne léto a prázdniny, neubráním se a vzpomínám, jaké to bylo u babičky a dědy. Nebyla jsem tam jen v létě, jezdili jsme k nim každý víkend a já tam trávila všechny prázdniny a volna.Bydleli sice v cihlovém domě ve městě, ale chodili jsme se sestřenicemi, bratranci(podle toho, kdo se zrovna u babičky vyskytoval, tetou a strejdou na zahradu a hráli si na dvoře. Byl to nejkrásnější čas, teď to vím, ale už můžu jen vzpomínat.Ani jsem se nikdy nesnažila, jít se do jejich domu podívat, myslím, že v člověku zůstatnou aspoň pěkné vzpomínky, ale když uvidí, jak se všechno změnilo, je to smutný.

  superkarma: 0 21.07.2003, 13:06:59
 8. avatar
  [5] Irena1 [*]

  Já nedjřív přestala jezdit do domku po babičce - místo vzrostlého lesa je tam nepřehledná džungle a pruh výseku, teta vyměnila stará okna za moderní apod. A v pátek jsem se byla podívat v Mariánkiách na dům po dědovi - staré domy a okolní trávníky zrušili, všude je beton a asfalt, proti oknům parkoviště a nákupka a přímo před vchodem silnice-děs

  superkarma: 0 21.07.2003, 12:52:58
 9. avatar
  [3] Veruška [*]

  Taky mi moc tyhle prázdniny u babiček chybí bylo to to nejhezčí z dětsví

  superkarma: 0 21.07.2003, 12:32:09
 10. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Moc hezkej clanecek, neznej.
  A vyvolal ve me moc a moc vzpominek na prazdiny travene u babinky a dedy v Kromerizi, na krasne chvile meho detsvi.
  Pred snad sesti lety jsem se tam byla podivat, na muj rodny dum ( a zaroven tatinkuv rodny dum ).
  V oknech domu ve Vodni ulici uz nebyly babinciny muskaty. Novy majitel z domu udelal restauraci. Dovolil mi jit se podivat nahoru do prvniho patra, kde jsme bydleli. Vsechno je jinak, na chodbach pod prosklenou strechou uz nebyly desitky kvetinacu s rostlinkami aloe, v prizemi nebydli teta a jeji kocicky, umrela i dedeckova sestra s manzelem, kteri obyvali treti z bytu.
  Na dvorku, kde jsme si hravali, byla hromada hamapadi.
  Vsechno, co jsem znavala a mela tolik rada, je jinak.
  Jen ta Podzamecka zahrada stale stejne voni, voni vlhkosti a cesnekem, tam se cas zastavil. Zase jsem na chvilicku byla princeznou na prochazce ve sve zahrade...
  Do Kromerize ted nakukuji prostrednictvim internetovych kamer.
  Chybi mi atmosfera toho mesta, chybi mi tady ty nase ceske stromu a nas zpev ptacku. Tady i ti ptaci zpivaji jinak.....
  Chybi mi vune a sumeni poli, jablicka tresne na stromech, ale chybi mi i pohlazeni babinky, maminky, taty... Uz nikdo z nich NENI.
  Vsechno je jinak. Ach jo.

  superkarma: 0 21.07.2003, 11:34:08
 11. avatar
  [1] kubikm [*]

  superkarma: 0 21.07.2003, 09:48:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme