Zdraví

Prázdniny mohou být pro některé děti stresující

Přichází léto a k němu neodmyslitelně patří prázdniny. Celé dlouhé dva měsíce si děti užívají volna, sluníčka a přírody a zažívají spousty nezapomenutelných zážitků. Ty nejkrásnější z nich vznikají na letních táborech nebo akcích, kam jezdí více dětí. Když se totiž sejde dobrá parta vzniknou nezapomenutelné zážitky a pevná přátelství.

Některé děti však mají tuto možnost odepřenu. Proč?
Příčinou je onemocnění označované odborníky jako „primární noční pomočování“ (primární noční enuréza).

Zdravé lidské tělo se během svého vývinu naučí kontrolovat tvorbu moči - během dne se moč vytváří celkem bez omezení a je závislá především na množství vypitých tekutin, v noci se pak tento proces výrazně zpomalí a tělo tak moč tvoří výrazně pomalu.
U některých dětí však tento proces „učení“ trvá pomaleji a než se tělo naučí močový měchýř řádně ovládat, stává se, že se děti v noci pomočují, respektive nevzbudí se potřebou močení. Navíc u velké části dětí je zvýšená tvorba moče v průběhu noci, které je způsobeno nevyzrálým vylučováním hormonu zabraňujícímu tvorbě moči v době spánku.

Medicína si s tímto drobným přechodným defektem ale umí poradit.
Obraťte se na svého dětského lékaře, pomůže vám!
Rodiče dětí s touto poruchou mají mnohdy společenské zábrany o pomočování mluvit, přitom řešení pro velkou skupinu takto trpících dětí je jít k lékaři, nebát se sdělit problém a vhodnými úpravami režimu a eventuálně medikamenty obtíže odstranit.

Chystá se vaše dítě na tábor?
Většina lidí ani netuší jak velkého množství dětí se tyto nesnáze týkají.

Ve věku od 5 do 8 let se tento jev běžně vyskytuje až u 9,5 % dětské populace.
Trápení s mokrou postýlkou tedy není nic, co by se týkalo pouze okrajové skupiny dětí.
Pro pořadatele táborů je tak téměř jisté, že se setkají průměrně s dvěma až pěti případy dětí trpících noční enurézou.

Rodiče se často bojí z důvodu problémů spojených s pomočováním na letní tábory děti pouštět, často mají zábrany i samotné děti. Ty ovšem nejsou na místě a pomočování není důvodem proč se vzdávat takových zážitků, které bezpochyby tábory skýtají.

Přinášíme vám proto několik stručných rad, jak možným problémům předcházet.

Několik rad pro rodiče a jejich děti: 

Informujte diskrétně vedoucího tábora o problému vašeho dítěte 
Se svým dítětem mluvte otevřeně, vysvětlete mu, že tímto problémem netrpí sám, ale i řada jeho vrstevníků, jenom o tom nemluví 

Naučte dítě tři zásady, které pomohou zabránit noční příhodě:
1) Noční pomočování neznamená, že nemůžeš pít, nezapomeň dodržovat pitný režim (denní příjem 1- 1,5 litry tekutin denně)
2) Nejvíc tekutin vypij v dopoledních hodinách, odpoledne už jen tolik, abys neměl žízeň a po večeři už nepij vůbec
3) Omez konzumaci dráždivých ostrých jídel, po kterých je žízeň a večer vynechej ovoce s velkým obsahem vody (melouny, pomeranče…)

Pokud to již nestihnete před prázdninami, tak určitě co nejdříve to bude možné, navštivte s tímto problémem vašeho dětského lékaře.
Můžete se též obrátit na dětské lékaře z občanského Sdružení pro enurézu SEN, kde vám rádi poradí na kontaktním telefonním čísle - Mokré linky: 844 122 122  

    
   
28.07.2003 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] medved [*]

  mamča: no my se taky snazili je utahat, ale vysledek byl ten, ze jsme byli v bezvedomi my a ne deti
  na druhou stranu ja myslim, ze takovy 14 denni spankovy deficit jeste nikdy nikoho nezabil a pro decka to byl fakt zazitek

  superkarma: 0 28.07.2003, 14:20:54
 2. avatar
  [2] medved [*]

  mamča: to by me zajimalo jak jste dosahly toho, ze deti o pulnoci spaly
  ja jezdila na tabory leta, ale deti dycky delali bugr dlouho do noci...a nebylo naprosto v nasich silach tomu nejak zabranit ...kdyz uz fakt borily baraky, kde spaly, sel je nekdo srovnat,ale co ja vim, nikdy se do toho nikomu nechtelo a nikdy to nepomohlo na dlouho
  jediny efekt nocniho bugru byl ten, ze decka byly po prijezdu domu jako mrtvolky a rodice si nam chodili stezovat, co jsme s nima delali, ze decka spi tyden v kuse ...ale jak vidim z tveho prispevku melo to asi pozitivni dopad na deti, ktere by se pripadne v noci pomocovali...nikdy se nam to za celou dobu nestalo a to jsme nikdy nikoho zamerne nebudily

  superkarma: 0 28.07.2003, 13:10:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme