.

Prázdninový deník ze Santorini: Turisté aneb účastníci zájezdů

Cestování

Prázdninový deník ze Santorini: Turisté aneb účastníci zájezdů

Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů...

turisti

Milý deníčku! Na Santorini se to přes léto samozřejmě hemží turisty. Když tu trávíš delší čas, poznáš některé národnosti na první pohled. Vybrala jsem pět nejčastějších, které na ostrově potkávám a které si nemůžeš splést. Následující řádky ber prosím s nadsázkou, protože jde pouze o moje subjektivní poznatky. A víš přece, že i šedá má mnoho odstínů. :)

Italové

Jestliže na plážové promenádě potkáte muže hrdě si vykračující v plavkách slipového střihu, buďte si jisti, že jsou to Italové. Nebo gayové. Ale ani ti většinou nemají takový nedostatek citu pro módu, aby na sebe oblékli něco tak slizkého a nevkusného. Italské ženy už dávno nejsou módními ikonami, s přehnaným make-upem a barvami hýřícím oblečením často vypadají spíše jako od kolotočů. S Italy navíc bývá těžké pořízení. Nemluví krom italštiny žádnou jinou řečí a berou za osobní urážku, pokud vy nemluvíte italsky. Bývají nepříjemní a arogantní, ale jakmile se otrkají a vy vůči nim projevíte snahu použitím základních italských slovíček, dokážou být velmi milí. Spropitné se však od nich čekat nedá, nechají si vše vrátit do posledního centu.

Skandinávci

Norové, Švédové, Finové. A také Holanďani. Nejmilejší lidé, se kterými jsem měla možnost se tu setkat. Ať jsou jakéhokoliv věku, mluví perfektně anglicky, neustále se baví a jsou dobře naladěni. Jelikož je pro ně Řecko levná destinace, nemusí počítat peníze a finanční jistota je na nich jasně znát. Jsou pořád v dobré náladě a nezkazí žádnou zábavu. Když jsem na Santorini pracovala v loňském roce, většina klientů v našem hotelu byla právě ze Skandinávie. Vzpomínám si na den, kdy jsem měla narozeniny, přišla jsem ke snídaním a parta Skandinávců vstala a sborově mi zazpívala Happy Birthday, od některých jsem dokonce dostala drobné dárky. S některými z těchto hostů jsem dodnes v kontaktu.

Číňani

Číňani jsou kapitola sama o sobě. Jejich neustálá potřeba fotit vše kolem je notoricky známá, vyznačují se ale i dalšími prvky. U snídaně například zásadně žádají pouze „Chot fótr“, čili hot water, což znamená horkou vodu. Tou si pak zalijí své instantní nudle, jejichž zápach spolehlivě zamoří široké okolí. U oběda se pak trošku rozšoupnou, když si objednají jeden hlavní chod, na němž si pochutná pětičlenná rodina. Zajímavým úkazem jsou také mladé a svobodné Číňanky. Ty si na Santorini často půjčují svatební šaty, ve kterých pak pózují na nejhezčích místech ostrova. Nepřítomnost manžela či alespoň nějakého přítele jim jaksi není překážkou.

Američani

Nejhlučnější. Tak se jedním slovem dají definovat Američani. Často se chovají, jako by jim patřil celý svět a vše se točilo kolem nich, na druhou stranu slovo Děkuji používají asi nejčastěji ze všech národností. Řecko je pro ně lacinou destinací, takže si ho náležitě užívají a penězi opravdu nešetří. A jestli něco opravdu umí, tak je to nezkazit žádnou party.

Češi

Sandály od Vietnamců. Slaměné kloboučky s nápisem Santorini. Špatně padnoucí laciné oblečení. Rákosové rohože a zabalené svačiny na pláž. Nedůvěřivé pohledy a neschopnost se dorozumět. Tímto vším se bohužel většinou vyznačují Češi. A také Slováci a Poláci. Často si navíc Řecko pletou s Egyptem či Tureckem a neustále se ptají po slevách. Na druhou stranu pro nás Čechy dlouhodobě pracující na Santorini je setkání s krajany téměř vždy fajn zpestření.

Čtěte také:

   
20.07.2015 - Středomoří - autor: Marta Pušová

Komentáře:

 1. avatar
  [26] risina [*]

  Blueberry — #25 Mně jedno jdlo denně rozhodně nestačí (ostatně ani ty broskve nejsou zadarmo Sml58) a pokud si vzpomínám, tak ani dětem nikdy nestačilo Sml23. Na večeři jsme o dovolených chodili maximálně 2x z apobyt, jinak jsme denně utráceli za zmrzlinu, kafe, víno... . Pečivo a ovoce/zeleninu jsme vždy kupovali na místě, ale další věci jsme si fakt vozívali - ostatně, od toho existují apartmány a v nich ledničky a vařiče.

  A nebyly to jen dovolené v zahraničí. Konzery a polévky v pytlíku jsme vozili i na dovolenou po Čechách, abychom se na místě nemuseli zdržovat dluhým vyvářením - a každodenní 2 jídla v restauraci pro 5 lidí jsme si nemohli dovolit Sml23. Tak nějak to k dovoelné vždycy patřilo. A nezapomenu, jak syn v johčeské chatičce nad kolínky a gulášem vyrobeným z jedné konzervy guláše a jedné konzervy hovězího pronesl - "Mami, to je tak dobrý! Proč takhle dobře nevaříš i doma?" Sml30

  superkarma: 0 28.07.2015, 12:56:29
 2. avatar
  [25] Blueberry [*]

  risina — #24 Chapu, ale to bych radsi jedla jednou denne nejake dobre mistni jidlo nez s sebou tahla konzervy. Moje mamka nikdy nemela moc penez, ale kdyz jsem jako mala holka jezdila do Rumunska a bydlela ve stanu, nacpala jsem se pres den temi nejlepsimi broskvemi na svete a vecer jsme se sly nekam najist.

  1. na komentář reaguje risina — #26
  superkarma: 0 27.07.2015, 16:01:01
 3. avatar
  [24] risina [*]

  Eva_Fl — #21Kazdorocni (byt desetidenni) pobyt u more je opravdu pro lecbu nekterych nemoci uzitecny - treba pri dychacich potizich. A nekdo si proste jen chce uzit more, podivat se na krajinu, na pamatky atd. a ma omezeny rozpocet, tak si veze zasoby s sebou. Na tom neni nic spatneho. Uz Macha cestoval pesky a levne, zatimco jeho bohati soicasnici se vozili kocarem Sml58.

  1. na komentář reaguje Blueberry — #25
  superkarma: 0 27.07.2015, 05:52:41
 4. avatar
  [23] Eva_CZ [*]

  ax — #22Sml79 vazne nechapu, co ma muj prispevek spolecneho s tim, kde ziju. Nota bene se brzy vracim do Ceska. A ja svuj satnik s kazdou sezonou rozhodne neobmenuju. Zda se mi spis, ze je v Cesku strach nejak vybocit, byt odvaznejsi, originalnejsi. Moje gerace asi s cizimi jazyky bude mit problem, bohuzel jsme vyrostli na rustine a diky nemoznosti cestovat odpadla i motivace se cizi jazyky ucit. O Arabech se tady bavit nebudu, musela bych byt zase vulgarni.

  superkarma: 0 21.07.2015, 19:29:53
 5. [22] ax [*]

  Eva_Fl — #21 Já se vás nechci dotknout, ale vaše reakce mi přijde ve stylu "všichni jste blbci, ale já jsem hvězda, pač žiju v USA". Já sama mám vystudované dvě vš, svůj šatník obměňuju s každou nadcházející sezónou, Evropu mám docela slušně projetou a nepamatuju si, že by mě někde někdo tak ohromil, že bych z něj padla na prdel, takže se logicky bráním těm předsudkům, že Češi nemají vkus, neznají řeč apod. Naopak, když se vydám do západní Evropy, kde už skoro půlka ženské populace nosí hidžáb, tak jsem za tu naši ČR vděčná.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #23
  superkarma: 0 21.07.2015, 18:53:29
 6. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  OK. Ale pak se nedivte, jak se na nas v cizine koukaji. Mimochodem 10ti denni pobyt u more zadny ekzem nespasi a pro dite je vic stresujici, nez kdyby zustalo doma.

  A oblikame se fakt mizerne. Hodne mizerne a neni to jen otazka penez. Vidim to zatim jen z fotek, ktere dostavam od syna, kdyz mi foti Prahu. Ne, nefoti mi lidi. Presto je vidim. Hruza! Sed a otres.

  1. na komentář reaguje ax — #22
  2. na komentář reaguje risina — #24
  superkarma: 0 21.07.2015, 14:15:01
 7. [20] ax [*]

  novinka — #19 Souhlasím. Když bych měla jet na dovolenou až v okamžiku, kdy si tam budu moct dovolit všecko, co bych si přála, nejela bych nikdy nikam. Nehledě na to, že já nesu odpovědnost za sebe a za svoji rodinu, necítím se povinna podporovat na svůj úkor ekonomiku země, kde strávím deset dní za celý svůj život.

  superkarma: 0 21.07.2015, 12:03:13
 8. avatar
  [19] novinka [*]

  ax — #18přesně tak, když .byly holky malé, jezdili jsme jako 5 clena rodina s cestovkou do kempu do stanu,vařili jsme sami. prostě jsme si chtěli užít moře, sluníčko..navíc to holkám prospivalo na ekzemy. takže já moc nechapu rovnitko mezi máš na to mrak peněz - jeď a podporuj turismus,aby si pres leto vydelali,nemáš - sed doma na p*deliSml80

  1. na komentář reaguje ax — #20
  superkarma: 0 21.07.2015, 11:17:38
 9. [18] ax [*]

  Eva_Fl — #14 Jo, asi je blbé muset na dovolené škudlit každou korunu, ale tak to prostě je. Ale chápu, že jsou lidi, kteří prostě rozhazovat nemůžou a přesto se k moři chtějí podívat. Pokud si na dovolené platím sama za sebe, tak mě ta večeře v restauraci nezrujnuje, ale když někdo má děti a má každý výdaj násobit x 4, tak si člověk musí prostě i něco odříct.

  1. na komentář reaguje novinka — #19
  superkarma: 0 21.07.2015, 07:17:45
 10. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  Blueberry — #16Sml22 rozhodne predem zjistime, VON Recko zna, mockrat tam byl, libilo se mu vsude, ja jsem tam nebyla. A prej MUSIM byt. Sml16

  superkarma: 0 21.07.2015, 03:02:03
 11. avatar
  [16] Blueberry [*]

  Ted si zaboha nevzpomenu, jestli je nekde na Santorini pisecna plaz, mam dojem, ze tam jsou jen oblazkovite. A kdyz se ty oblazky rozpali, nejde po nich chodit, nosila jsem tam vodni boty. Takze pro dite asi ne to nejvhodnejsi. Ale fakt si nejsem jista, radsi si to zjisti predem. Byli jsme jeste na Iosu, Naxosu a Mykonosu a tam vsude pisecne plaze jsou.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #17
  superkarma: 0 20.07.2015, 20:29:03
 12. avatar
  [15] Dudlajlama [*]

  Blueberry — #9Souhlas, ze vsech nasich cest mam nejhorsi zkusenosti s Rusy. Arogantni, nabubreli, panovacni a zadna stabni kultura. Taky furt tak nejak zachmureni a skoro se neusmejiSml80. Prachy holt moresy automaticky neprinesou. Amici jsou sice hlucni a nekdy az naivni, ale veseli, radi se smeji a nejsou krkavi. Mam rada Anglicany, Kanadany, Australani jsou strasne prijemni. Ze Skandinavie moc lidi na nasich dovolenych nepotkavame.

  No a Holandani? To jsou zlaticka, samostatna kategorie, sice trochu skrti, ale i tak.

  A ze si nosi lidi sebou jidlo na plaz mi zily nerve, at si to kazdy dela jak mu vyhovuje. Pro me je urcite nejdulezitejsim faktorem lidske chovani.

  superkarma: 0 20.07.2015, 17:46:23
 13. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  ax — #13 neni ostuda si pripravit svacinu, kdyz jdeme na plaz na dalsi dobu, neseme si ovoce a kus nejakyho sendvice apod. VSICHNI s sebou maji lednice a jidlo, tady je zaqkaz prodavani cehokoliv na plazich. Ale je hrozne jet na dovcu a skudlit kazdej halir. Tak bud na to mam a necham tam ty lidi taky trochu vydelat, nebo na to nemam a jsem doma na balkone. Spousta zemi zije jen z cizineckeho ruchu, vc. Floridy. Jo, Florida vyvazi pomerance atd., ale to by ji neuzivilo. Kdyby si sem vsichni tahali vlastni jidlo, restaurace by mohly zavrit.

  1. na komentář reaguje ax — #18
  superkarma: 0 20.07.2015, 17:12:03
 14. [13] ax [*]

  Já tady toto pomlouvání vlastního národa úplně nesnáším - oblečení od Vietnamců, ponožky v sandálech, neumí jazyk, nosí si svačiny atd. A ten, kdo to píše, jako není Čech, nebo proč si se*e do vlastního hnízda?

  Cestuju docela hodně a nikdy jsem se nestyděla říct, že jsem z ČR. A jestli se na nás někde v zahraničí dívají jako na méněcenné, spíš si myslím, že je to tím, že CZK je vůči EUR nebo USD slabá, takže je naše kupní síla menší, než že bysme byli známí jako nevkusní burani.

  Na chystání si svačiny mně osobně nic divného nepřijde. Na jednu stranu jsme masírování, jak máme držet diety, stravovat se vyváženě a připravovat si jídlo sami, protože jen o takovém jídle víme, co jíme. Na druhou stranu je ostuda připravit si svačinu. Takže to mám ve tři odpoledne svačit hamburger za 10 Euro, i když bych si radši dala musli tyčinku nebo jablko za 10 korun?

  Jo a k těm slevám, co Češi požadují, to vám přesně zdůvodním. Zejména Řecké ostrovy orientované směrem k Turecku nabízí stejné věci (= fejky, padělky) jako v Turecku. No a když pak člověk přijede do Řecka, je v šoku, že Řekové nabízí fejkové tričko, které v Turecku stojí 5 EUR, za 25 EUR - tj. často dráž než za cenu originálu. To pak člověk nevěří vlastním očím, že tu cenu (a veřejný prodej fejků) někdo myslí vážně.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #14
  superkarma: 2 20.07.2015, 17:04:42
 15. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Blueberry — #10 stehujeme se na zacatku unora. a do Recka se strasne tesime a ja doufam, ze tam bude klid, utecenci uz budou v riti. Jak bylo na Santorini? My bereme vnoucka, tak koukam po necem vhodnym pro deti.

  Rusy nenavidim a celou tu zasranou zemi nenavidim a rustinu nenavidim a strasny je, ze oni se tahnou uz i sem! Ti zbohatlici! Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31Sml31 Driv to tady byli jen Kanadane a mraky Nemcu, ted uz to sem leze vsechno. Sml15 Z Naples se stava stejne hnusny mesto jako Fort Lauderdale, stavi se jak u blbejch, za malebneho mestecka, kde byl v lete klid a prazdno, se stava betonova dzungle a ja se tesim do Ceska. Jak jsem se driv netesila, ted se tesim. Sml22

  superkarma: 0 20.07.2015, 16:54:45
 16. [11] myska1 [*]

  vše přesně do detailů popsáno...........

  superkarma: 0 20.07.2015, 16:38:05
 17. avatar
  [10] Blueberry [*]

  Eva_Fl — #8Tak to jo, myslela jsem, ze uz jsi v Cesku a do Recka jste si vyrazili na dovcu Sml58.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #12
  superkarma: 0 20.07.2015, 15:55:18
 18. avatar
  [9] Blueberry [*]

  renda4141 — #2Naprosto souhlasim, Rusove jsou dobytek, a navic arogantni. Uzili jsme si jich kdyz jsme byli v Montenegru, uplne skoupili mesto Budva. Bylo pro me skoro bolestne poslouchat cely den rustinu. Ja vim, jazyk za to nemuze, ale stejne ji nesnasim.

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #15
  superkarma: 0 20.07.2015, 15:53:34
 19. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Blueberry — #7 ne do Recka. Na Floridu. Kazdej rok se zabalenym zradlem. Z Floridy neznaji nic, nez plaz na ostrove. Rano vylezou, postavej slunecnik, pak jdou na obed na pokoj a pak zase vylezou. Tak stravej 3 tydny. Ja to nechapu. Jim to tak asi vyhovuje....Sml80

  1. na komentář reaguje Blueberry — #10
  superkarma: 0 20.07.2015, 15:51:53
 20. avatar
  [7] Blueberry [*]

  Eva_Fl — #1 Hm, jak jezdi do Recka z Kanady autem?

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 20.07.2015, 15:48:14
 21. [6] bobani [*]

  Santorini je nádherný ostrov

  superkarma: 0 20.07.2015, 08:44:08
 22. avatar
  [5] Jandywoman [*]

  chybí mi tu Rusové a Němci, jinak hezké čteníSml67

  superkarma: 0 20.07.2015, 07:50:06
 23. avatar
  [4] risina [*]

  Potřebu vše fotit znám hlavně od Japonců, ale možná si je s Číňany prostě pletu Sml80.

  superkarma: 0 20.07.2015, 06:44:52
 24. avatar
  [3] risina [*]

  Zabalené svačiny na pláž (v chladicích boxech) jsem viděla u všech národností, zvlášť když se jednalo o rodiny - ve Francii a v Itálii si je takto vozí hlavně domácí Sml22.

  superkarma: 3 20.07.2015, 06:43:02
 25. avatar
  [2] renda4141 [*]

  Z mých zkušeností z cestování musím říct, že ať byli lidé odkudkoliv, tak byli vždy v pohodě, až na jednu vyjímku a tou jsou Rusové. Rusové se dají pojmenovat jedním slovem a to dobytek. Bohužel je jen málo destinací, kde na ně člověk nenarazí Sml15

  1. na komentář reaguje Blueberry — #9
  superkarma: 1 20.07.2015, 05:43:12
 26. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  .... potkala jsem na plazi Cechy, teda uz Kanadany, jezdi sem pry kazdy rok. Ptam se, kde bydli : no tady, v Apollu. Rikam jim : to mate fajn, hned dole je skvela restaurace. My tam chodime radi, pozorujeme zapad slunce a cpeme se.

  Odpoved : tam my nechodime, my mame vsechno jidlo s sebou....Sml2

  Ti lidi sem jezdej autem a tahnou konzervy. Sml28 Nekterym to proste zustane, i kdyz ziji v Kanade 30 let.... Sml15Sml15Sml15Sml15

  1. na komentář reaguje Blueberry — #7
  superkarma: 0 20.07.2015, 01:02:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme