.

Prázdninový deník: Jak se žije na řeckém Santorini

Cestování

Prázdninový deník: Jak se žije na řeckém Santorini

Redaktorka Marta Pušová se stejně jako v loňském roce rozhodla strávit letní sezonu na krásném řeckém ostrově Santorini. Život tam ale není jen slunce, moře a povalování se na pláži. Je to také tvrdá dřina, dennodenní boje s paličatými Řeky a jejich zmatenými úřady, ale i spousta nových zážitků i přátel. Marta vám přes léto bude vyprávět o životě na tomto kouzelném ostrově, jací jsou místní i turisté, co se tady jí i pije nebo co nečekaného vás může potkat. Vítejte na Santorini!

Santorini 2015: Najdi si chlapa nebo někoho zabij, jinak nemáš kde bydlet!

santorini2

Pohled na hlavní město ostrova Santorini, město Fira

Milý deníčku! Věděl jsi, že starořecká Théra je jejími obyvateli i návštěvníky nazývaná Magic island Santorini, čili kouzelný ostrov Santorini? Vím, o čem mluví. Já jeho kouzlu propadla před čtyřmi lety na dovolené, před rokem jsem během pětiměsíčního pobytu získala závislost a před dvěma dny mě touha po droze přitáhla zpět k bílým baráčkům s modrými střechami, vystavěným na vulkanickém útesu ukotveném v Egejském moři. Moje intoxikace bude probíhat opět několik měsíců, a já ti o tom, milý deníčku, budu pravidelně vyprávět.

Za moji loňskou sezonu jsem toho na Santorini stihla opravdu hodně. Uzdravit si zlomené srdce, pětkrát se letně zamilovat, čtyřikrát se stěhovat, třikrát změnit práci, poznat mraky skvělých lidí z celého světa, mít poprvé ječné zrno, deset dní bojovat s řeckými úředníky, procestovat ostrov křížem krážem, zhubnout 11 kg, zničit pracovní mixér za 300 euro, vidět ohňostroj tryskající jako láva ze sopky, vydat se po stopách Justina Biebera, pracovat pět měsíců v kuse bez jediného dne volna, spálit si všechna možná i nemožná místa na těle, dostat nabídku peněz za zprostředkovanou svatbu, zapařit s učitelkou dětí božského Davea Grohla z Foo Fighters, vidět bloody moon neboli krvavý měsíc, přivést do baru delfína, psa a Orla, zasvětit do krás Santorini bývalou Miss World Táňu Kuchařovou a jejího přítele Ondru Brzobohatého… A celou sezonu jsem na otázku, jestli se sem za prací vrátím, odpovídala: „NEVER!“

santorini1

Jak ale vidíš, jsem opět tady. A to i přes varování všech kamarádů, kteří mi dlouhé týdny před příjezdem psali, že neseženu bydlení. Vlivem finančních problémů, se kterými se Řecko dlouhodobě potýká, totiž téměř není možné sehnat na ostrově bydlení. Většina majitelů ubytovacích prostor pro zaměstnance se snaží co nejvíc vydělat, a tak se letos rozhodli pronajímat bydlení spíš turistům, na kterých vydělají víc. Pro ubohý pracující lid toho tak moc nezbylo. Já jsem si ale řekla, že kdo nic neriskuje, nemůže ani nic získat, koupila letenku a po 14 hodinách na cestě jsem přistála na maličkém letišti. Santorini mě uvítalo se vší parádou – východem slunce. Kamarádi se nenechali zahanbit a uvítali mě taky – pořádnou kocovinou.

Jakmile jsem se druhý den probrala z opojení, začala jsem kroužit po městečku Kamari, kde hodlám zakotvit, a ptát se po práci a bydlení. A dostávala jsem celý den stále stejnou odpověď, kterou jsem slyšela nejmíň čtyřicetkrát: „Práci seženeš, té je tu spousta, ale bydlení je letos fakt průser, lidi opouštějí ostrov, protože musí spát v autě. Rada? Kup si stan!“ Představa pěti měsíců v plátěném příbytku mě donutila přemýšlet. A vida, našly se další dvě možnosti – najít si chlapa a urychleně se k němu nastěhovat, nebo někoho zabít a nastěhovat se do bytu po něm. Jak mi říkají všichni místní, všechny tyto možnosti jsou pravděpodobnější než ta, že najdu bydlení normální cestou. Adeptů na zabití bych pár našla ještě z loňského roku. A adepti na lásku? Ani to letos nevypadá beznadějně. Zatím vegetím u kamarádky, užívám si všeho, co mi Santorini nabízí, a blaží mě, že celá sezona plná slunce, moře a krásných setkání je stále přede mnou.

marta1

Loni jsem se tu naučila, že když člověk něco opravdu chce a věří, že to dostane, tak to jde. A také že když je nejhůř, vždy se najde někdo, kdo pomůže.  A tak věřím a hledím vstříc všemu novému, co pro mě kouzelný ostrov Santorini letos přichystá.

Foto: Marta Pušová

   
01.06.2015 - Středomoří - autor: Marta Pušová

Komentáře:

 1. [9] gemma [*]

  když tady čtu ty krásné postřehy už se těším, snad se nic nezhatí a odletíme - třeba se v Kamari potkáme Sml59

  superkarma: 0 15.06.2015, 07:13:39
 2. [8] Marta Pušová [*]

  Děkuju všem za pozitivní ohlasy! Sml67

  superkarma: 0 03.06.2015, 19:12:02
 3. avatar
  [7] renda4141 [*]

  Nádhera Sml16

  superkarma: 0 03.06.2015, 17:35:45
 4. avatar
  [6] *Lefff* [*]

  Nádhera... Hodně štěstí!! Sml72

  Na Santorini jsem byla na výletě před 10 lety. Černá oblázkovopísečná pláž a Muzeum vína mi utkvěly v paměti stejně jako slaná vůně moře a houpavé řecké rytmy.

  Slíbila jsem si tenkrát, že se na Krétu, na níž jsme drtivou většinu tohoroční dovolené strávili, brzy vrátím. No, nevyšlo to. Jedno dítě, druhé dítě, třetí dítě... Nějak nebyl čas a ani peníze (Týden na Krétě letecky v pěti lidech? Ufff...). Ale už jsme si stihli s manželem slíbit, že za tři roky frkneme všechny tři ratolesti společně na tábor, pro případ nenadálé události "zaúkolujeme" příbuzenstvo a dáme si týdenní last minute Krétu jen pro sebe jako "za bezdětna". A možná se pak zase vypravíme i na Santorini a Spinalongu jako tehdy před 10 lety...

  superkarma: 0 01.06.2015, 23:16:14
 5. avatar
  [5] kareta [*]

  užij si toSml16Sml67

  superkarma: 0 01.06.2015, 17:41:39
 6. [4] Breberka456 [*]

  pěkné Sml67

  superkarma: 0 01.06.2015, 08:43:19
 7. [3] ZdenaZ [*]

  Sml59hodně štěstíSml67

  superkarma: 0 01.06.2015, 08:19:37
 8. avatar
  [2] bezinka [*]

  Sml59hodně štěstí Sml53

  superkarma: 0 01.06.2015, 07:53:53
 9. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml16 Tak GOOD LUCK!Sml72

  superkarma: 0 01.06.2015, 01:21:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme