Bulvár

Prázdninové čtení: To je Život!

Nakladatelství LEDA uvádí v českém překladu nejznámější román britského satirika Dana Rhodese. Mnohovrstevnatá próza To je Život! (anglicky 2012) se v rozevlátých kulisách francouzské metropole v několika málo podzimních dnech vysmívá panoptiku jedenadvacátého století i naší neschopnosti žít spolu.

zivot

Když studentka pařížské výtvarné akademie Aurélie Renardová vrhne v rámci svého uměleckého projektu mezi spoluobčany kámen, zákon schválnosti se už postará o to, aby zažila týden divotvorných kalamit. Co si počít s batoletem, které tím kamenem trefila a ihned poté dostala za trest na hlídání? Poradí jí s tím nadělením ztřeštěná kamarádka? Anebo dívku konečně spasí princ na bílém koni, který doteď ne a ne dorazit?

Nejlepší kniha vyhlášeného britského satirika se v rozevláté atmosféře města nad Seinou vysmívá všemu a všem: trefuje se do našich strachů a tiků maskovaných sebejistou existencí, do věčného opičení a pochybných mód, do francouzsko-anglické řevnivosti, do mediálních nafoukanců, do povrchních milostných vztahů, ba i do osoby tehdejšího prvního muže státu Nicolase Sarkozyho s chotí Carlou. A jako v každé správné gogolovské frašce lze i v Rhodesově světě spoléhat na prorocký „smích přes slzy“. Vždyť stačí zajít do kina nevalné pověsti, kde nahý performer na výstavě nazvané Život zodpoví nejtajuplnější otázku ze všech: Jaký má naše pinožení smysl?

Přeložila Jana Jašová. 392 stran, brož., 299 Kč. ISBN 978-80-7335-403-9.

Román To je život! v ohlasech z britského tisku:

„Je to, jako kdyby Samuel Beckett vstal z mrtvých a mohl se nad námi uchechtat.“

THE GUARDIAN

„Neotřelé, rozjívené a potměšilé vyjadřování tohoto solitéra nedluží zbytku spisovatelského světa ani šesták a poplatné je výlučně síle autorovy vynalézavosti.“

HILARY MANTELOVÁ

„Bujarý a výstřední je bláznivě logický svět (…) tohoto zřejmě největšího žijícího anglického humoristy, a tak není divu, že nás občas zamrazí vědomí, komu se vlastně smějeme…“

THE TIMES

„Můj nejoblíbenější autor z těch, kteří ještě nejsou po smrti.“

IAN STEWART

   
10.08.2015 - Knihy - autor: (red)

Komentáře:

  1. [2] bobani [*]

    tak to asi nebude můj šálek kávy

    superkarma: 0 11.08.2015, 10:24:57
  2. [1] Jana Šťastná [*]

    Nečetla jsem, ale vypadá dobře Sml22

    superkarma: 0 10.08.2015, 20:46:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme