Rodina

Právo na vaší straně: Neplatí na dítě. Jak ho donutím?

Právník radí klientce

Ve spolupráci s renomovanou pražskou Advokátní kanceláří JUDr. Jana Křečka přinášíme čtenářkám Ženy-in „právní miniporadnu“, zabývající se jejich dotazy a problémy, jejichž řešení už vyžaduje odbornou pomoc.

Dnes se bude právník zabývat případem svobodné matky nezletilé dcery, na kterou její otec neplatí soudem stanovené alimenty. Simonu zajímá, jaké má podniknout právní kroky, aby byla sjednaná náprava a dítě opět dostávalo od otce výživné.

Paní Simona přišla do advokátní kanceláře se žádostí o právní radu i se svým novým partnerem. Je svobodná matka a pečuje o nezletilou pětiletou dceru.

Otec nezletilého dítěte je na podkladě pravomocného rozsudku povinen platit výživné. To však už několik měsíců nečiní. Když se ho paní Simona pokusila kontaktovat na adrese jeho předchozího bydliště, nebyl k zastižení. Obrátila se tedy na jeho zaměstnavatele, který jí ovšem sdělil, že u něho již nepracuje.

Simonu zajímá, jaké jsou možnosti, aby jí byla zajištěna opětovně pravidelná výplata výživného.

JUDr. Jan KřečekJUDr. Jan Křeček radí: V daném případě je zřejmé, že není nutno znovu žádat soud o rozhodnutí, kterým by otci nezletilé byla uložena povinnost platit výživné, protože takový rozsudek, který nabyl právní moci, byl již soudem vydán.

Pokud však povinný otec neplní dobrovolně to, co mu ukládá pravomocné rozhodnutí, může oprávněná matka podat návrh na výkon rozhodnutí – exekuci. V daném případě to pro paní Simonu znamená, že v zastoupení své nezletilé dcery musí podat soudu návrh, aby soud nařídil výkon rozhodnutí, kterým byla otci uložena povinnost platit výživné k jejím rukám, a jeho provedení.

Je vhodné navrhnout, aby výkonem rozhodnutí byl pověřen konkrétní exekutor, kterého si ho paní Simona sama zvolí. Poté, kdy soud vydá příslušné rozhodnutí a zmocní konkrétního exekutora k provedení exekuce, bude na něm, aby zjistil nejvhodnější způsob, jakým bude dlužná částka uhrazena.

Exekutor má zákonné prostředky k tomu, aby si zjistil, zda dlužník – otec nezletilé dcery pracuje a jaký má příjem, zda vlastní například automobil, nemovitost či má nějaké finanční prostředky na účtech, zda je držitelem akcií či členského nebo obchodního podílu apod.

Pokud by otec nezletilé neuhradil dlužnou částku ani na výzvu exekutora, mohl by exekutor zajistit uhrazení pohledávky např. srážkami ze mzdy, prodejem movitých či nemovitých věcí apod.

Máte i vy nějaký právní problém? Řešíte rozvod či majetkové vypořádání? Vyhánějí vás z bytu nebo po vás chtějí nehorázné nájemné? „Nasekal“ exmanžel vaším jménem horentní dluhy? Obraťte se o radu na naši novou právní poradnu! Pište nám své náměty na „žhavá“ témata, která vás nejvíc „pálí“.

 Konkrétní dotazy pak můžete směrovat přímo do sídla Advokátní kanceláře JUDr. Jana Křečka na adresu: Náměstí míru 15, Praha 2, PSČ 120 00, tel.: 222 518 733

   
12.11.2009 - Finance a práce - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [10] VladkaZabka [*]

  A co mu pohrozit exekucí? Je to účelné a začne se bát. Dlužníci jsou a budou bohužel, podle mě jich opravdu narůstá.

  superkarma: 0 27.02.2015, 12:26:55
 2. [9] Lara89 [*]

  Taky jsem tento problém řešila, dobře mi poradili zde: http://www.schmitz-partner.cz/. Pracují tam jen opravdoví profesionálové.

  superkarma: 0 31.07.2012, 11:00:56
 3. [8] Mood [*]

  jedle — #5 Trvalé bydliště můžete zrušit v případě že už u vás nebydlí a nemá tam věci za povrzení svědků např.sousedů nahlásit na matrice a dvou až tří měsíců mu bude přepsané trvalé bydliště na městský úřad pod který spadáte.Mám tuto zkušenost za sebou

  superkarma: 0 07.12.2009, 21:35:40
 4. avatar
  [7] jedle [*]

  prece ja — #6 jo tam jsem byla. Muzu zadat soudne, ale je to tak na 3 roky a s nejistym vysledkem. Tak za nej jeste musim platit i popelnice Sml80

  superkarma: 0 20.11.2009, 12:36:22
 5. avatar
  [6] prece ja [*]

  jedle — #5 můžeš ho odhlásit sama, ale je to na delší dobu, ale jde to. dojdi si na městský uřad, at ti poradí, co všechno k tomu potřebuješ.

  1. na komentář reaguje jedle — #7
  superkarma: 0 20.11.2009, 12:26:58
 6. avatar
  [5] jedle [*]

  taky je dobrý, když se otec odmítá odhlásit z místa trvalého bydliště (mého družstevního bytu). Pak vlastně posílám exekutora sama na sebe. Sml68

  1. na komentář reaguje prece ja — #6
  2. na komentář reaguje Mood — #8
  superkarma: 0 20.11.2009, 11:58:17
 7. avatar
  [4] prece ja [*]

  ne, napíše, že dotyčná má sama dohledat jeho učty, majetek a oznámit to exekutorovi, aby mohl provést exekuci ......jako to oznámil mě.

  superkarma: 0 12.11.2009, 13:45:53
 8. avatar
  [3] erKa [*]

  No jo,ale kdyz ON NIC NEMA,prece.....

  a zije kdesi na NZ ???To exek.pojede   na Novej Zéland?

  superkarma: 0 12.11.2009, 12:09:40
 9. avatar
  [2] Gwendylon [*]

  Někde na netu jsem četla prazvláštní názor, když si žena najde jiného muže, tak by měl otec přestat platit Sml52 ale nárok na to vídat se s dítětem má pořád Sml24 Dlouho jsem se takhle nepobavila.

  superkarma: 0 12.11.2009, 11:16:48
 10. avatar
  [1] Žábina [*]

  Ještě by tam mělo být uvedeno, že exekutor si dlužnou částku alimentů vynásobí 5x - to jsou jeho náklady

  takže se to pánovi hóóódně prodraží

  superkarma: 0 12.11.2009, 09:54:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme