Zdraví

Pravidla pro výběr dioptrických brýlí

Pryč je doba, kdy byly na pultech očních optik „tři“ modely brýlí a kdy jsme na ulicích potkávali lidi s brýlemi typických rozměrů, tvarů a barev. V dnešní době jsou brýle brány stále více jako módní doplněk, který navíc zvýrazňuje naši osobnost. Odborníci na módu předpovídají, že se letošní rok ponese v duchu pastelových barev, jako jsou odstíny modré, fialové, zelené, oranžové či žluté. Barva ale není jediný faktor, podle kterého byste se měli řídit při výběru správných brýlí.

1.    Na co budu brýle používat

Dioptrie

Než vyrazíte do oční optiky, ujistěte se, k jakým účelům a při jakých příležitostech budete brýle používat. Pokud je budete nosit celý den, určitě se vyplatí koupit si kvalitní brýlové obruby s plastovými tvrzenými brýlovými skly. Plastová skla jsou totiž lehčí a díky tvrzení i odolnější proti rozbití. Pokud pracujete s počítačem, pak byste neměli mít skla bez antireflexní úpravy, která snižuje odlesky nejen z okolního prostředí, ale také od monitoru.

2.    Jakou vybrat obrubu

Lidé se při nákupu brýlí nejvíce ohlížejí na to, co o nich řekne jejich okolí. Je to pochopitelné, protože když už si kupujeme brýle, chceme, aby nám to v nich slušelo. Proto si s sebou bereme kamarádky či příbuzné, abychom měli naši volbu s kým konzultovat. Při výběru se také často řídíme svými předchozími zkušenostmi a bojíme se experimentovat. Proto je dobré nakupovat v takové oční optice, kde je zkušený personál a kde je dostatek vystavených brýlí na to, abyste případně vyzkoušeli i něco nového. Jako příklad lze uvést prodejny GrandOptical, kde mají v každé prodejně více než tisícovku brýlových obrub na jednom místě.

Dioptrie

3.    Jaká brýlová skla

Pro brýlové čočky se používá obecný výraz „brýlová skla“. Klasické skleněné čočky jsou ale na ústupu, modernější jsou čočky plastové. Ty jsou oproti skleněným čočkám lehčí, umožňují různé povrchové úpravy a tím zvyšují uživatelský komfort. Skleněné brýlové čočky jsou naopak těžší a křehčí a se hodí především do prostředí, kde je zvýšený výskyt prachu. Skleněným brýlovým čočkám totiž drobné prachové částice při neopatrném čištění neublíží. Skleněné čočky se není ale možné vsadit do všech obrub, takže konečný výběr brýlových čoček nechtě raději na zkušeném personálu.¨

Dioptrie

4.    Kolik za brýle utratit

I když jsou brýle korekční pomůckou, bez které se mnozí z nás neobejdou, stále se za ně lidé snaží utratit co nejméně. Výsledkem je pak skutečnost, že si koupí brýle, které jim nemusí ani tak slušet, hlavně, že byly levné. Zapomínáme ale na to, že brýle jsou často naší neoddělitelnou součástí. Měly by tedy nejen sloužit svému účelu, ale také dotvářet naši osobnost. Při výběru tak hleďte nejen na cenu, ale také na kvalitu. S kvalitními brýlemi budete nejen lépe vypadat, ale budete se i lépe cítit a určitě vám déle vydrží.

Dioptrie

5.    Kde nakupovat

Dobrou oční optiku poznáte podle několika faktorů. Jednak je to množství nabízených obrub, dále pak ochota a odbornost personálu, cenové rozpětí brýlí a v neposlední řadě také rozsah služeb, které vám nabízejí nejen při nákupu, ale i při následné péči o brýle. Právě takové jsou například prodejny GrandOptical. V každé z prodejen je více než tisícovka vystavených obrub a zkušený personál vám dokáže poradit, zda se k vám hodí spíše nenápadné vrtané brýle, jemné kovové obruby nebo výrazné plastové. Brýlové obruby jsou zde rozděleny do cenových kategorií od 500 Kč až po značkové brýle, takže si může každý vybrat tu cenovou úroveň, která mu bude nejvíce vyhovovat. Kromě toho nabízejí v každé prodejně měření zraku bez nutnosti předchozího objednání a zákazníkům nabízejí doživotní servis brýlí zdarma. Zajímavostí je také pojištění brýlí pro případ jejich ztráty nebo poškození.

Dioptrie

   
30.04.2014 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [9] DominkaDomi [*]

  majordusko, moc díky! Už vim, kde jsou...zastavím se tam. To jsem teda zvědavá na jejich ceny :)

  superkarma: 0 18.01.2016, 10:46:38
 2. [8] majorduska [*]

  DominkoDomi, v Praze mrkni do optiky Cvikr (http://www.cvikr.cz/)

  Tam mají fakt lidské ceny. Mám od tama brýle a jsem s nimi moc spkojená. Přeměří, poradí. A mají tam fakt obroučky od stovek korun až po ty drazší..

  superkarma: 0 11.01.2016, 10:07:31
 3. [7] DominkaDomi [*]

  Tak v nějaké optice spoléhám na to, že mi poradí s výběrem. Budu ted potřebovat nové brýle.

  Tak se musím v Praze po nějaké optice,kde nejsou šílené ceny podívat.

  Budou to mé druhé brýle. Ty první vydržely docela dlouho, tak ještě aby ne za ty prachy.

  superkarma: 0 07.01.2016, 10:07:21
 4. avatar
  [6] chanahd [*]

  violinist — #4 Já měla brýle asi za 3,2 tis. A do 2 let byla barva oloupaná také. Brácha má za 1,5tis. a i po letech je má hezké. Takže je to asi spíš o náhodě na jaké narazíš.

  superkarma: 0 11.05.2014, 21:42:48
 5. avatar
  [5] pajda [*]

  Osobně mám brýle, kde jenom skla stála 18 000 Kč a to byla ta nejlevnější varianta, abych nemusela neustále střídat troje různé. Pojišťovna mi přispěje 300 Kč. Bohužel v optice, která si tuhle reklamu zaplatila, neumějí můj typ vady ani změřit, natožpak zajistit brýle. A když jsem si tam nechala dělat brýle podle předpisu, personál mi odmítl prodat mnou vybrané obroučky, protože podle nich mi "vůbec nesluší a prostě mi je nedají". Jimi vybrané stály o 2000 Kč víc a vypadaly strašně. Pak se nemůžou divit, že k nim lidi i přes masivní reklamu nechodí.

  superkarma: 0 03.05.2014, 10:30:47
 6. [4] violinist [*]

  V19 — #2 Já jsem naposledy dala za brýle komplet 5.500,- a vyřešila jsem to tím, že jsem si je dala jako narozeninový dárek, takže kdo z rodiny nevěděl, co mi dát, tak přispěl nějakou částkou na brýle. A investice nelituju, rozhodně se vyplatila. Kamarádka si pořídila výrazně levněší (cca za 1.500,-) a po pár měsících měla oloupanou barvu z rámečků, až to hezký nebylo, a všelijak to maskovala laky na nehty... Já už mám ty samé rámečky třetím rokem, a kromě pár malinkých šrámů způsobených mou vlastní blbostí vypadají pořád dobře. Takže investice se určitě vyplatí.

  1. na komentář reaguje chanahd — #6
  superkarma: 0 01.05.2014, 09:08:00
 7. avatar
  [3] wich [*]

  Od te doby, co nosim cocky uz bryle "nechci ani videt". Pohodli a kvalite cocek se u me nevyrovnaji. Po brylich sahnu jen vecer po koupani, kdyz chvilku koukam na tv.

  superkarma: 0 30.04.2014, 15:24:18
 8. [2] V19 [*]

   "Při výběru tak hleďte nejen na cenu, ale také na kvalitu. S kvalitními brýlemi budete nejen lépe vypadat, ale budete se i lépe cítit a určitě vám déle vydrží." - len kde na to vziať? Vnučke 12r.  sme za okuliare zaplatili 130 eur /cca 3500 Kč/, pretože má silné dioptrie, aby neboli sklíčka hrubé ako popolníky, cena skliel sa odvíja od ich hrúbky.

  Ja nosím dioptrické okuliare od detstva - potrebujem difokálne sklá - cena cca 300 eur a to je ešte tá lacnejšia alternatíva. 

  1. na komentář reaguje violinist — #4
  superkarma: 0 30.04.2014, 09:36:04
 9. [1] Lisa11 [*]

  Ten, kdo ten článek psal, si to po sobě asi nepřečetl.

  superkarma: 0 30.04.2014, 06:26:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme