Bulvár

Pravda o smrti skladatele Bedřicha Smetany

Hudební svět si letos připomíná výročí úmrtí skladatele Bedřicha Smetany. Více než 100 let Smetanova hudba okouzluje posluchače svou melodičností, lyričností a svěžestí. Časem nabylo jeho dílo snad až podoby národního symbolu, „posily národa v dobách nejtěžších“.

Spolu s Antonínem Dvořákem, Leošem Janáčkem a Bohuslavem Martinů tvoří Smetana klasickou čtveřici hvězd doma i ve světě nejhranějších českých autorů. Zakladatel svébytné české národní hudby zemřelpřed 125 lety 12. května 1884.

Smetanu zabila nehoda z dětství

Až do konce 20. století převládal názor, že důvodem Smetanových zdravotních problémů a následné smrti byl syfilis. Až počátkem 21. století přišla česká věda s objevem, že skutečnou příčinou byl zánět kostí.

Bedřich SmetanaSmetanovu lebku zkoumal obličejový chirurg Jiří Ramba. „Byl jsem přizván do týmu antropologa Vlčka, abych se podílel na výzkumu ostatků historických osobností našich dějin. Při té příležitosti jsem se dostal ke zkoumání Smetanovy lebky,“ vysvětluje Ramba.

Z výsledků práce vědců vzešla kniha Bedřich Smetana, fyzická osobnost a hluchota, pod kterou je podepsán právě profesor Emanuel Vlček a jeho spolupracovníci.

„Smetana, když žil s rodiči v Jindřichově Hradci, si s chlapci zahrál hru, kterou později sám nazval hrou osudnou,“ vypráví Ramba. „Tehdy jedenáctiletý Smetana s kamarády zakopali na poli za městem skleněnou lahev plnou střelného prachu. Nálož ale zprvu nevybouchla a právě malý Bedřich se šel podívat, co se stalo.“

V tu chvíli však podle Ramba lahev explodovala a Smetana utrpěl těžké zranění. Výbuch vmetl Smetanovi do obličeje střepy, čerstvě pohnojenou půdu a navíc mu ránu vymyli nečistou vodou z nedalekého rybníka. Vznikl zánět, který se postupně stal chronickým. „Domnívám se, že jeho nemoc ho provázela od dětství až do smrti,“ říká Ramba.

Tak šel čas

Bedřich SmetanaLitomyšlský rodák Smetana se narodil 2. března 1824. Vyrůstal v obrozeneckém období a aktivně se zúčastnil revolučního dění v roce 1848 a jako vlastenec patřil ke generaci umělců Národního divadla.

Řídil hudební školu, byl sbormistrem Hlaholu a také jako spoluzakladatel Umělecké besedy podněcoval český hudební život. Opustil snahy o uplatnění na evropské scéně jako klavírní virtuos a soustředil se na kompozici. Těžiště své tvorby přesouval k tvorbě vokální, orchestrální a operní.

Až úspěch Braniborů v Čechách a především dodnes nejhranější Prodané nevěsty, v níž vytvořil zcela nový osobitý typ komické opery, pomohl Smetanovi v roce 1866 konečně do Prozatímního divadla na místo prvního kapelníka. Svými osmi operami, oceňovanými pro vysoké kompoziční mistrovství, znamenal Smetana obrovský převrat v tehdejší domácí tvorbě. On sám považoval operu za hudební drama.

Ohluchlý zkomponoval vrcholná díla

V roce 1874 ohluchl. Jako skladatel se ale nevzdal, i když trpěl prudkými bolestmi právě v důsledku zánětu obličejových kostí. K tomu se přidaly psychické problémy. V samotě Jabkenické myslivny přesto vytvořil v posledních letech svého života vrcholné skladby. Vedle mnoha dalších skladeb jsou to například klavírní cykly Sny a České tance či smyčcový kvartet Z mého života, poslední tři opery, Hubička, Tajemství a Čertova stěna, především však cyklus šesti symfonických básní Má vlast.

   
12.05.2009 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [4] topinka [*]

  je to zvláštní, jak dokáže člověk, který neslyší, skládat tak pěkné věci

  superkarma: 0 27.05.2009, 19:57:39
 2. [3] Bubuhlubla [*]

  Zcela souhlasím.Byl to genius.Jeho hudba je úžasná a má v sobě sílu.

  superkarma: 0 14.05.2009, 09:45:07
 3. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  libuno — #1 Sml22Přesně tak!

  superkarma: 0 12.05.2009, 21:07:40
 4. [1] libuno [*]

  Myslím si, že není třeba nikoho zatracovat jen kvůli nařčení, že zemřel na syfilis. Patřil k velikánům, kteří se zapsali do našich hudebních dějin. Dnes mu nesahá nikdo ani po kotníky.

  Vždyť je mnoho umělců, kteří bojovali s nemocí, která je opovrženíhodná, získali ji přenosem od někoho jiného a často jsou připomenuti.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  superkarma: 1 12.05.2009, 15:45:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme