Zdraví

Pravda a mýty o dietách

Okolo shazování nadbytečných kilogramů se nakupila spousta nepravd a polopravd. Vybrali jsme z vašich nejčastějších dotazů, na které hledáte odpověď. 

Večer už nejíst?
Tvrdí se, že večerní jídlo jde na tloušťku. Podstatné ovšem je, kdy jdeme po posledním jídle spát. Tam by měla být pauza dvě a půl až tři hodiny, aby organismus měl čas večeři strávit. Když jíme ze zásady naposledy v šest večer a potom až ráno, tak necháme tělo hodně vyhladovět. To si pak snídani uloží do tukových zásob ze strachu, že zase dostane najíst bůhví kdy. 

Kafe ano či ne?
Některé nové výzkumy odhalily, že káva zase nepůsobí tak močopudně, jak se dřív předpokládalo. Proto si ji můžeme započítat do pitného režimu. Kdybychom ale chtěli ztratit na váze tak, že tělo kávou odvodníme, museli bychom denně vypít tak litr kávy, a nic jiného. Tento způsob se však nedoporučuje, pití víc než čtyř šálků za den naší celkové kondici neprospívá.

Jídlo „light“
Cílená konzumace pouze light potravin úbytek na váze nezpůsobí. Tato strava sice obsahuje méně tuku nebo cukru, problém je ale v tom, že po takovém jídle míváme zase brzy hlad. Například tříprocentní jogurt nás zasytí daleko víc (přitom nejde na tloušťku) než obdobný výrobek light.

Pravidelné denní vážení
Vážit se denně nemá vcelku smysl. Naše váha kolísá z důvodů odbourání tuku nebo odvodnění i o půl kilogramu. Tyto výkyvy by nám zbytečně dělaly vrásky na čele. Proto, když se snažíme zhubnout, stačí kontrola naší hmotnosti jen jednou za týden.

Zhubneme po ovoci?
Představa, že zhubneme, když svůj jídelníček omezíme jen na ovoce, je mylná. Ovoce je sice zdravé, ale nahrazovat jím normální jídlo k úbytku váhy nevede. Ovoce je totiž zdrojem cukrů, k jejichž zpracování produkuje tělo inzulín, a ten podporuje ukládání tuků v těle. A abychom zahnali hlad, museli bychom sníst ovoce velké množství.

Sladidla
Takzvaná umělá sladidla nahrazují cukr a nepodporují tvorbu inzulínu. Proto je lze klidně doporučit jako součást diety. Sama o sobě ale umělá sladidla nestačí. Když se chceme zbavit nadváhy, musíme nutně snížit příjem vysokokalorických potravin. Přitom je třeba si hlídat celkové množství kalorií, které denně konzumujeme.

Dědičnost
Nadváha jako taková se ve většině případů nedědí. Děti pouze přejímají špatný životní styl rodičů. Příklad rodičů, kteří se přejídají a potom polehávají na gauči, kteří se obecně vyhýbají pohybu, se hluboce zakoření. V dospělém věku lze samozřejmě tyto návyky změnit. Lepší však je naučit dítě rovnou principům správné životosprávy.

Možná jsme už s naší „hubnoucí“ kampaní protivní, ale copak nestojíte o hezkou postavu? Na jakou dietu jste se pod naším „psychickým nátlakem“ vrhli tentokrát? S jakými výsledky? Prozraďte nějakou zaručenou vychytávku…

Soutěž: N 

   
22.01.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [28] boon [*]

  já diety nedržím, ale nedávno mě chytil žlučník a od té doby jím častěji ale daleko menší porce a jídlo si vychutnávám a kupodivu jsemzhubla , za což sem ráda

  superkarma: 0 23.01.2008, 14:24:48
 2. avatar
  [27] micinka.juli [*]

  Vivian: přesně,nedovedu si představit,že bych jedla naposled třeba v 17 nebo 18 hodin,když pak jdu spát až v jednu ráno!! já už ve 21 hod cítím,že mi kručí v žaludku,takže si něco musím dát,pravda,když je to něco kalorickýho,moje chyba,ale když si dám něco malýho,jako suchej chleba,kousek sýra nebo půlku lučiny,neberu to tak tragicky...taky ráda chroupám kešu a jiný oříšky,momentálně dojídáme poslední osamělé zbytečky vánočního cukroví (ale to radši dřív večer), je mi pak těžko a nemůžu usnout..
  no a stejně jsem dle měřítek ideálu krásy tlustá

  superkarma: 0 23.01.2008, 11:40:49
 3. [26] irko [*]

  na krevní skupinu bych to nesváděla. jsem taky nula, mám 52kg do svých 47 let. mám 3 děti, takže na to taky ne. ale je pravda, že mě baví sportovat i jíst.

  superkarma: 0 22.01.2008, 21:26:13
 4. avatar
  [25] Rybulka [*]

  Juana: Tak to je přesný! Moji rodiče jsou jak nítě, já od dětství trpím nadváhou. Jím jak z příručky zdravý výživy, hýbu se, a přesto pod 75 kilo jsem se dostala jen v době, kdy jsem byla těžce nemocná. Zajímavý je, že mám taky krevní skupinu 0.

  superkarma: 0 22.01.2008, 20:44:39
 5. avatar
  [24] Vivian [*]

  Kelly: náhodou to blbost není, blbost je spíš to večerní nejezení; když dlouho hladovíš, tukové buňky začnou ukládat víc tuků, jakmile se najíš... aby mělo tělo pro případné další hladovění dost energie :)

  superkarma: 0 22.01.2008, 17:50:06
 6. avatar
  [23] EdithP [*]

  Podle mě je předpoklad tloustnutí v genech.Ano-každý si za to může sám svou životosprávou a pohybem,ale co máme zakódováno nám nikdo neupře.Znám dvě sestry,kde jedna je jak lunt a mohla by sníst co by chtěla,jí co chce,je prostě drobná a druhá sportuje denně,stravuje se velmi zdravě a prostě je "kus" ženské, ať dělá co dělá.....Je u nich vidět,že jedna zdědila více genů od otce,který je také urostlý a druhá po matce,která je přirozeně štíhlá i v 50 letech....Nemám ráda,když se někdo vymlouvá,že za tloušťku nemůže-každý si za to může sám,jen někdo toho úsilý pro optimální váhu a figuru musí vyvinout podstatně víc než jiný..... Takže nevymlouvat se,zdravě jíst a pohyb,to všichni už dááávno víme,že?! ;-)

  superkarma: 0 22.01.2008, 16:52:39
 7. avatar
  [22] Juana [*]

  Tak jsem asi vadná, ale na mne fuguje každodenní vážení, jako psychická podpora.
  A fakt se vidím, jak vysvětluju mojí matce, že moc žere a málo se hejbá, a proto je tlustá. Pěkná ptákovina. Pokud si pamatuju, tak se moji rodiče nikdy nepřecpávali, i za komoušů jsme vařili jídla, po nichž se netloustlo, rodiče vždycky sportovali a hýbou se dodnes, dřív pravidelně běhali, teď jezdí na kole a chodí na dlouhé procházky se psem, a otec navíc pravidelně luxuje večer ledničku a proč teda on sakra je celej život hubenej a matka celej život bojuje s obezitou? Její největší úspěch byl, když asi ve 33 letech vážila 59 kilo na 162 cm výšky. Jenže teď už se chudák dopracovala skoro k 80, přitom maká víc než otec, který přece jen přes den provozuje i gaučing a čumění na TV. Jestli ono fakt nebude něco na teorii krevních skupin, neboď otec má AB a matka O. A většina nulkařů, co znám, má trable s váhou.

  superkarma: 0 22.01.2008, 15:31:08
 8. avatar
  [20] Aloren [*]

  Stojím o hezkou postavu, ale takový nátlak u mě vždy vyvolá opačnou reakci...Otevřete PC a všude reklamy na hubnutí, pustíte jakýkoliv televizní program, je to stejné...Život není jen o ideální postavě...!!!

  superkarma: 0 22.01.2008, 12:45:48
 9. avatar
  [19] Kelly [*]

  Nevím, jestli se mám zlobit nebo se tomu článku smát. Jak si chcete zachovat alespoň trošku úroveň, když uveřejňujete vyhlety bláboly! Vždyť je to nechutný nesmysl. Viděli jste už někdy člověka, který by žil pouze z ovoce a byl tlustý? Když už napíšete A, měli by jste dodat i B. Neuvádějte polopravdy!
  A takovou blbost, že tělo ukládá energii ze snídaně a z toho se tloustne, jsem ještě nečetla.
  Fakt děs ...

  superkarma: 0 22.01.2008, 12:24:21
 10. avatar
  [18] Kassy [*]

  * Ano, jste protivní. Kdybych dodržovala všechny vaše rady beze zbytku, už dávno ležím na ARU.
  * Na žádnou. Já psychickému nátlaku nepodléhám.
  * Když se snažím, nic se neděje. Když se nesnažím, hubnu. To je, co?
  * Nežrat a hýbat se.

  Mimochodem, to s těmi umělými sladidly je dost nepřesné. Viz. http://www.ordinace.cz/clanek/lze-osalit-sve-telo/

  superkarma: 0 22.01.2008, 11:39:38
 11. [17] anais [*]

  superkarma: 0 22.01.2008, 11:00:58
 12. [16] anais [*]

  Cílem soutěže je podpořit všechny soutěžící v boji s tučnou stravou. Kliknutím na symbol potravin- soutěžící virtuálně „zamezí ukládání tuků z potravin“. Obrázky uvidí i čtenářky, které nesoutěží.

  Soutěžící musí najít alespoň 25 symbolů rozmístěných na stránkách sekce Magazínu a "sebrat" je klikem na ně. Symbolů je celkem 50. Hledat může vždy v aktuálním denním vydání. Následující den tato symboly zmizí a objeví se opět v aktuálním vydání. Každý den se zobrazí pět těchto symbolů v podobě obrázku.
  holky ja sem uplne slepa poradi me nekdo prosim kde ty obrazky symboly jsou????

  superkarma: 0 22.01.2008, 11:00:12
 13. avatar
  [15] wtipna [*]

  lilithheta: Jj.

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:34:12
 14. avatar
  [14] lilithheta [*]

  wich: Kvůli Hertě jsem začala chodit na Zenu-in, bohužel ji pak za pár týdnů zrušili. Ale i tak jsem sem chodila ráda, protože každý den jsem si našla něco zajímavého. Teď to je akorát samé hubnutí, překopčené Novinky a módní policie ...

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:14:12
 15. avatar
  [13] Dášule [*]

  wich:Zlatá Herta, člověk se zasmál. Teď se redaktorky předhánějí, která stvoří něco zajímavějšího a jak přimět lidi, aby přečetli všechno. Byly doby, kdy jsme si jen tak psaly, samy si určovaly o čem. Proto sem chodím jen občas a více času trávím na Dama.cz

  superkarma: 0 22.01.2008, 10:08:37
 16. avatar
  [12] wich [*]

  Prosím, prosíííím, aspoň jeden, když už ne týden, tak aspoň den bez hubnutí. Zoufale prosím

  Pamatuju si na léta, kdy jsem začala chodit na ženu-in. Byly tu samé zajímavé články, deník Herty, každý si zde našel svoje. Teď už je tu jen hubnutí, pomlouvání oblečení a bulvár. Vraťte se do starých kolejí

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:52:04
 17. avatar
  [11] Ťapina [*]

  No, káva hlavně zrychluje metabolismus, takže funguje skoro stejně, jako různé prášky na hubnutí, a na rozdíl od nich je volně prodejná

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:27:26
 18. avatar
  [10] ještěrka.ehp [*]

  Zaručená vychytávka je hodně cvičit a omezit žraní

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:25:45
 19. [9] gentiana [*]

  (1) Jste protivní a hezkou postavu mi stejně nezařídíte.
  (2) Na žádnou.
  (3) S žádnejma
  (4) Zastřelit se.

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:25:03
 20. avatar
  [8] *daisy* [*]

  amidala: co se ti nelibi, nedavno tu byla serie o anorektickach

  S dedicnosti bych se prela. Tedy..ne, ze bych byla "tlusta", protoze babicka a maminka, to je fakt, ale taky je fakt to, ze nekdo snadneji "uklada", jiny muze jist jako "prokopnuty" a neni to poznat, a o tom uz dedicnost muze byt docela vyrazne
  Eh, ale ze se vubec snazim

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:09:20
 21. [7] terenniberuska [*]

  podle mě jíst s rozumem,více pohybu,aktivity-rychlá chůze,nechodit pokud možno jako-slimák ale svižněji,co nejmín se najíst a zakládat na tuky-lehnout si,lepší je jiná odpočínková aktivita,třeba si zapnout pc.to je někdy těžká rada,každý musí přijít na to většinou sám co je pro jeho kondici nejlepší

  superkarma: 0 22.01.2008, 09:09:12
 22. [6] dkd [*]

  Marie.šrámková: ano, jste protivní, protože všecho moc škodí

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:59:24
 23. [5] slavona [*]

  Zaručená vychytávka? Přece nežrat!

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:50:41
 24. avatar
  [4] Ch.Z. Kochanská [*]

  Pod vaším psychickým nátlakem se lze jedině snad vrhnout z okna...
  Zaručená vychytávka? No přece neztloustnout

  superkarma: 0 22.01.2008, 08:39:13
 25. avatar
  [3] amidala [*]

  Andulína: už se těším

  superkarma: 0 22.01.2008, 01:15:28
 26. [2] Andulína [*]

  amidala: vydrž, za chvíli se tu budou články o jarním pročišťování organizmu

  superkarma: 0 22.01.2008, 01:10:27
 27. avatar
  [1] amidala [*]

  jste protivní,mám 55 kg sice bez železné postele za to na 1,75 m a cítím se tu býti diskriminována

  superkarma: 0 22.01.2008, 00:53:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme