Krásné vyprávění o svých nejbližších nám poslala také čtenářka snany. Uvědomuje si, že bez nich by to prostě nešlo.

Další dojemné povídání, za které Vám moc děkuju, milá snany. A přeju pěkný den.


Dobrý den, asi před rokem jsem napsala pro jeden internetový portál článek na téma prarodiče /viz níže Prarodiče k nezaplacení/. Inspirovala mě k tomu neskutečná laskavost a ochota mých nejbližších. Domnívám se, že i dědeček s babičkou souvisí. U nás dokáže roli babičky plnohodnotně zastoupit i dědeček /platí to i naopak/.

Prarodiče k nezaplacení

Prarodiče jsou ve většině případů nedílnou součástí rodiny. Sice mají tendenci mluvit nám do života, ale bez nich by to prostě nešlo, alespoň u nás tomu tak je. Nebudu psát o svých prarodičích, nýbrž o prarodičích mého dítěte, konkrétně o mém otci, a tchýni a tchánovi. Moji matku s prominutím vynechám, nejedná se o typickou babičku, nemám ji to nicméně za zlé, každý člověk je jiný a má právo žít podle svého. Můj otec, potažmo jeho žena, pak tchán s tchýní a moje švagrová jsou zlatí lidé, mají sice také své mouchy, ale snaží se nám všemožné vyjít vstříc, pokud je to v jejich silách. Ačkoli mě tchýně a její defakto celá rodina nemají v lásce (dodnes netuším proč, najevo mi to nikdy přímo nedali) není vesměs problém i na poslední chvíli pohlídat dceru, nejen na pár hodin, ale i třeba i několik dnů.

Hlavně teď v době druhého těhotenství tuto pomoc nesmírně oceňuji a ráda využiji. S dcerou to posledních pár měsíců není úplně jednoduché, blíží se druhé narozeniny a již to není „miminko“, které jen leží, spí a papá, ale pořádná „lumpice“, uvědomující si sama sebe.

Můj otec nám pomáhá nejen s hlídáním, ale i finančně. Nikdy jsem ho sice o peníze nežádala, ale asi sám vytušil, že peníze potřebujeme (kdo taky ne). Již dvakrát nám dost vytrhl trn z paty, poprvé v době před narozením dcery ve formě „poukazu na výbavičku“ a podruhé štědrým svatebním darem (byla jsem tak v šoku, málem jsem se nezmohla i na obyčejné děkuji.)

Hodně přemýšlím, jak výše uvedeným oplatit jejich laskavost, poukazem do lázní nebo pěkným dárkem? Snažím se chovat tak jak se chování k nám a oplácím jim zatím jen úctou a neustálým děkováním. O dárku sice zatím představu úplně nemám, ale již teď vím, že je nenechám nikdy na „holičkách“ a pokud budou v budoucnu potřebovat moji (naši) pomoc ráda přispěchám.

Často vzpomínám na mé babičky, každá bylo jiná, žily odlišným způsobem života, avšak jedno měly společné - milovaly svoje vnoučata.

S babi Helenou jsem žila v jednom domě. Když v mých 6ti měsících moje maminka musela nastoupit do práce převzala její roli. Z té doby si příliš nepamatuji, až později jsem k ní chodila do kuchyně koukat na černobílé filmy pro pamětníky a dožadovala se sladkostí. Vodila mě a mého bratra do školy. Starala se o nás. Při těchto vzpomínkách se mi hrnou slzy do očí. Čas nejde vrátit zpátky, už nikdy si k ní nesednu na gauč a ona mi nebude vyprávět o svém dětství a mládí. Před 5 lety zemřela. Je mi hodně líto, že v posledních letech jsem neměla příliš čas se za ní zastavit a popovídat si.

K babičce Mařence jsem jezdila každou sobotu a vždy týden o letních prázdninách jsem u ní pobývala. Babička měla těžký život, málo peněz, žila sama, avšak sama nebyla - vedle bydlela moje teta a její děti. Měla jsem ji stejně jako babičku Helenku moc ráda. Jsem moc ráda, že mohla být moji babičkou, jen škoda, že umřela v mých 14 ti letech.

Mrzí mě, že jsem nemohla poznat ani jednoho dědečka, určitě bych měla krásné vzpomínky.

Doufám, že moje děti budou mít stejně krásné vzpomínky jako já.

S pozdravem a přáním pěkných dní

snany

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

  • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
  • Mají vaše děti rády babičku(y)?
  • Jaké jsou vaše babičky?
  • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
  • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
  • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

bab

Reklama