Zdraví

Přání splněno. Čtenářka Táňa nekouří!


Nekuřáci ve svých řadách mohou přivítat nová jména: Věra, čtenářka Ženy-in, Honza, redaktor. Mají za sebou dva měsíce bez cigarety a dokázali to. Jaké to bylo? To nám zodpověděla Táňa v rozhovoru a Honza popsal v časovém sledu své nekuřácké snažení od prvního týdne.

Třásly se vám v prvních týdnech často ruce?
Mám za sebou už několik pokusů a ty většinou tyhle symptomy měly. Třásly se mi ve chvílích už vyhrocené abstinence ruce, dokonce mě pobolívala hlava. Teď už tyhle příznaky tak silně nepociťuji. To ale neznamená, že to není peklo. Je. A velké.

Co prožíváte, když k vašemu nosu zavane cigaretový dým?
Nebudu lhát. Tu chuť prožívám. Proto jsem se – oproti redaktorovi Honzovi, který se naopak provokoval kuřáckým prostředím, kuřákům vyhýbala. To byl ten rozdíl mezi námi. Jeho závislost byla ve velké míře psychická, moje spíše fyzická.

Mnoho odvykajících nekuřáků má problém vidět někoho zapálit si, třeba jen na filmovém plátně... Prožíváte to také tak?
To je právě spíše Honzův problém, kterému, jak sám popisoval, chybí ty rituály – kafe, noviny a zapálená cigareta, kavárna, přátelé, cafe au laite a zapálená cigareta… Já tu chuť na cigaretu měla a v podstatě ještě občas mívám bez jakéhokoliv podnětu. Samozřejmě jsou momenty, jako třeba návštěva švagrové či kamarádky, se kterými jsme pálily jednu za druhou. A najednou nic. Popíjím kafe, čaj a něco mi schází…

Máte v případě krize kam doma sáhnout  cigarety v kuchyňské lince za talíři, v baru v obýváku, v nočním stolku...?

To byla jedna z první věcí, kterou jsem musela udělat. Všechny svoje cigarety jsem vyházela. Tedy, přiznám se, nevyházela. Dala jsem je kamarádovi, který je kuřák, byl u mě na návštěvě, když jsem je chtěla vyhodit. Ukecal mě s tím, že je škoda vyhodit je. A teď trochu lituji. Měla jsem se s ním spíše podělit o žvýkačky a náplasti Nicorette, které v případě krize používám a které mi fakt pomáhají.


Máte dojem, že jste po dvou měsících odolnější?
Asi ano. Přirozeně nejhorší byly první týdny. Postupně jsem nacházela dost síly, jak chuť na cigaretu překonat. Ta je i teď občas dost velká, ale už to nějak lépe zvládám než první měsíc.

Vydržíte?

Chci to vydržet!

O odvykání Táni na Ženě-in:

Čtenářka Táňa chce přestat se Ženou-in kouřit

 

Raduji se každé ráno, které nekouřím

 

Už jsem si běžela zapálit…

 

 

Pár postřehů od Honzy

 

První dva týdny – První den po Silvestru nebyl náročný. Co si budeme namlouvat, alkoholu v mých útrobách zmizelo nemálo a zřejmě jsem se i překouřil. A následující dny bylo kupodivu snadné nemyslet na kouření. „Nejtěžší bývají první dny, jste zvláštní případ,“ řekla při jedné z našich schůzek ředitelka České koalice proti tabáku Kateřina Langrová. Přesto jsem tehdy vyhodil cigarety, rozdal zapalovače a doma i v redakci si po šuplících nechávám snad všechny druhy berliček od Nicorette.

Třetí týden – Jsem asi masochista, rád se trápím. Vyrážím na párty, bojuji s chutí na cigaretu. Asi to ale potřebuji. Zřejmě jsem měl počátky nekouření příliš snadné, potřebuji bojovat. Nakonec to čtenářky mohly číst v článku Útok na nekuřáka! Také mi dochází, že budu nekuřák, asi ale zůstanu i svobodný. Ty oříšky, chipsy a vůbec vyluxovaná lednička nemohou zůstat bez následků (paní doktorko Langrová, vím, že vaše rady zněly jinak – nakrájená paprika, okurka apod., jsem ale zřejmě slaboch).

 

Šestý, sedmý týden – Začal jsem sahat po žvýkačkách, náplastech, vyzkoušel jsem i inhalátor. Malá krize přišla. Poznal jsem, co je to chuť na cigaretu. Shodou okolností jsem viděl jeden z dílů seriálu Akta X, a kdo se tam neobjevil, v detailu zapalující si cigaretu? Tajemná postava nazvaná Kuřák. Trapič nás odvykajících kuřáků… ufff. Tehdy jsem pochopil, že musím sledovat především pár let staré filmy. Tam se kuřáci objevují zřídka. Ve starších filmech kamery rády zabírají i distingovanou dámu s dlouhou cigaretou…

 

Osmý týden – Netýrají mě pouze filmové záběry na zapalování a vychutnávání první potažení z cigarety. Stačí jít po ulici a vidět, jak si s chutí zapaluje čtrnáctiletá holka… ufff. Skoro bych jí v tu chvíli cigaretu sebral se slovy: „Jsi moc mladá, ty ještě nesmíš kouřit! Navíc je to nezdravé!“ A za rohem ji dokouřil.

Trpím, ale na cigaretu nesáhnu. Po pár dnech těžkého boje cítím úlevu a ještě větší chuť nekouřit. Pomáhá mi i hrdost, když někomu bez lhaní říkám: „Ne, díky, cigaretu nechci, jsem nekuřák.“

 

Special thanks od Honzy: Člověk nepřestane kouřit, pokud není skálopevně sám přesvědčený, že to tak chce. Nesmírně důležitá je ale také podpora. A za tu děkuji především čtenářkám

Zlato, téčko, alibaba47, ketrin1983, Elišběta, shb, Kelly, danca79, Sonne, gobi, femme, Radka27, které mi ji vyjádřily pod články. Nejdřív jsem chtěl nepoděkovat těm, které naopak zlehčovaly mé rozhodnutí, pak mi ale došlo, že i ony byly velkou motivací, abych si tu cigaretu nezapálil… Takže oběma skupinám upřímné díky!

O odvykání Honzy na Ženě-in:

Redaktor Honza nekouří. Vydrží? Vydrží!

 

Pochybovači, třeba se rozkrájejte, cigaretu nechci

 

Útok na nekuřáka!

 

Věříte, že vydrží? A co vy, které kouříte, nepraštíte s tím?

   
02.03.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. [20] sdrawa [*]

  Gratuluji, já kouřím stále, ale elektronické cigarety

  superkarma: 0 08.01.2013, 11:03:01
 2. avatar
  [19] Lukáš Čejka [*]

  kareta: a tebe cto?

  superkarma: 0 02.03.2009, 22:45:58
 3. [18] verunka22 [*]

  Gratuluji, věřím že to vydrží.
  I jájsem odnaučená kuřačka, manžel kouří jen v kuchyni při otevřeném okně - protože nemáme balkon. Bohužel,celá jeho rodina jsou kuřáci. Snažila jsem se být tolerantní, ale oni nejsou tolerantní vůči mě. Kouří před dětmi, i před miminy( mým ne, proti tomu bych už rázně zakročila - manžel sice tvrdí, že před miminkem kouřit nebudou, ale už je vidím jak si ani nezapálí až přijedeme ), sami nikdy nekoukali na to kdo je v místnosti. Jinak jsou skvělí lidé, to se jim nedá upřít. Kdyby nekouřili, byla bych šťastná kouřili v autě kde jsem jela s dětmi rok a půl a tři roky, na začátku těhotenství a divili se proč zvracím.Při návštěvě u nich se dusím (jsem ve 37.týdnu těhotenství a mám stále problémy se zvracením - a oni to ví!) takže tam jezdíme minimálně. To je škoda, stačilo by aby nezamořovali celý byt a ráda je uvidím častěji. Jsem asi naivní, ale říkám si co nadělám oni jsou tam doma a navíc mě párkrát dříve viděli kouřit takže to mám na talíři.Ale já nikdy nekouřila více než 6-7 cigaret denně, a oni za den dohromady vyjedou skoro 4 krabičky. U mě doma se krotí. Ale minule mě namíchlo, že přestože u nás mají také ke kouření k dispozici kuchyň, tak neváhali kouřit jednu za druhou, když mé děti jí(2 roky a 4 roky. Rozesadili se tak že je přes kouř skoro nebylo vidět a poštěkávali na kluky co že nejí. Nemohli počkat těch 15 minut, aby jim nekazili chuť?! Jsem jen já ten tolerantní s prominutím blbec, a oni nám budou vyfukovat do oběda? Děti samozřejmě odešly si hrát s tím že jíst nebudou. Manžel se za rodiče sice omlouval, bylo mu trapně, na rozdíl od nich není bezohledný k dětem. Teď mě zvali na návštěvu na 2 dny, když manžel bude na služebce a protože mám před porodem musela bych si vzít tašku. Hanbou bych se propadla, přijet do porodnice s věcičkami páchnoucími hospodou nemluvě o tom že tchán vesele kouří v autě jednu za druhou. Blíží se asi střet názorů a naprosto zbytečně, stačilo by z jejich strany trochu ohleduplnosti k druhým, a k dětem dvojnásob

  superkarma: 0 02.03.2009, 21:41:57
 4. avatar
  [17] kareta [*]

  lukas.cejka: što ty chatěl skazať?

  superkarma: 0 02.03.2009, 21:25:22
 5. avatar
  [16] Klim [*]

  Honzo, Romi držte se!! Já jsem sice celoživotní nekuřačka, nikdy jsem neměla cigaretu v puse, ale dovedu si představit, co prožíváte! Mně stačila normální redukční dieta...

  superkarma: 0 02.03.2009, 19:50:56
 6. avatar
  [15] Lukáš Čejka [*]

  jan.exner:vyděržu, spasibo - pokud chces vydrzet

  superkarma: 0 02.03.2009, 17:38:10
 7. avatar
  [14] Léthé [*]

  Můj manžel jednou vydržel nekouřit 3 měsíce, to když mu mudr. na preventivní prohlídce něco zjistila. A dnes opět hulí a již s nim žádný nález nehne. A to jsme ho celá rodina podporovali a chválili a byli na něho hrdý a prdlasky .

  Za to moje kolegyně, těžká kuřačka, již nekouří od loňského léta a věřím že ona vydrží, neb jí k nekouření donutila finanční situace.

  superkarma: 0 02.03.2009, 13:55:38
 8. [13] Romi [*]

  kareta: díky, jinak se fakt snažím obloukem vyhýbat.

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:54:24
 9. avatar
  [12] kareta [*]

  Romi: tak to jsi dobrá, žes ustála krizovou situaci! Přesto bych se vyhýbala i kavárnám a raději si povídala při chůzi na procházce!

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:40:10
 10. [11] Jan Exner [*]

  Romi: taky držím palce!!!

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:32:43
 11. [10] Jan Exner [*]

  kat: da, vyděržiajem, spasiba

  superkarma: 0 02.03.2009, 12:31:10
 12. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Manžel se také rozhodl poté, co byl ve špitále, došly cigarety a neměl je kdo donést...vždycky se nějaká svině našla

  superkarma: 0 02.03.2009, 11:51:10
 13. [8] Romi [*]

  kareta: třeba proto, že ségře na štědrý den zemřel muž a každou chvilku mě potřebuje, aby si pokecala. A protože jsem ten den dělala do večera, přijela za mnou a místo oběda jsem s ní šla na kafe. A protože ona teď fakt hodně kouří, tak jsme nemohly jít do cukrárny .

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:34:20
 14. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  kareta: Teď jsem měla šanci nekouřit, protože mi začíná 4. týden s nohou v gypsu. Ale mě mají lidé rádi, tak se vždy někdo ochotný našel, kdo mi je donesl.

  superkarma: 0 02.03.2009, 10:22:40
 15. avatar
  [6] kareta [*]

  OlgaMarie: žejo? A bez problémů

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:44:00
 16. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Teprve dva měsíce nekouří? No, já už v životě nekouřila 3x a déle než 2 měsíce. Heč!

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:38:49
 17. [4] kat [*]

  Tleskám, já nikdy nekouřila,ale můj muž hulil jak tovární komín 20let, kouřil hodně, před víc jak 3 lety stím praštil a drží dodnes, kuřáci ho dnes dokonce rozčilují
  Vyderžiať pijanier

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:04:29
 18. avatar
  [3] kareta [*]

  nevidím smysl toho být v zakouřené hospodě a nekouřit

  superkarma: 0 02.03.2009, 09:03:52
 19. [2] Romi [*]

  Připojila jsem se a nekouřím UŽ měsíc. Honzo, jsme na tom asi stejně. Začátek byl celkem v pohodě, ale čím je to dýl, tím víc bych kouřila. A taky jsem po třech týdnech šla se ségrou - kuřačkou - do zakouřené restaurace na kafe. A ODOLALA jsem !!! To jsem na sebe byla fakt pyšná. Takže si vzájemně držme palce a VYDRŽME .

  superkarma: 0 02.03.2009, 08:57:30
 20. avatar
  [1] kareta [*]

  proč by nevydržel

  superkarma: 0 02.03.2009, 08:51:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme