persilVyprat prádlo tak, abychom byli maximálně spokojeni, není úplně samozřejmou záležitostí. Tato na první pohled jednoduchá činnost v sobě totiž ukrývá mnohá rozhodnutí, která mohou ovlivnit jak jeho průběh, tak samotný výsledek. Jak si správně roztřídit prádlo před praním? Při jaké teplotě prát, aby se prádlo nesrazilo?  Podle čeho volit prací prostředek? Jaké jsou druhy pracích prostředků? Tyto a mnoho dalších otázek se vám nyní odborníci ze společnosti Henkel pokusí zodpovědět.

Před použitím pracího prostředku je nutné vědět, jaký typ prádla budeme prát a do jaké míry je prádlo zašpiněné. Pro správný začátek praní je potřebné i správné roztřídění. Prádlo se zpravidla třídí na bílé, barevné a černé resp. tmavé prádlo. Zároveň nezapomínejte na speciální materiály jako je např. funkční sportovní oblečení nebo vlna, které se perou úplně samostatně.  

Rozdělení pracích prostředků podle materiálů a barev prádla

Na běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny univerzální prací prostředky. Kvalitní značkové univerzální prací prostředky obsahují kromě základních složek, jako jsou např. tenzidy (odstraňují hlavně mastné skvrny), změkčovače vody a alkalické přísady i nadstandardní složky, např. enzymy (odstraňují zejména zbytky jídel). Univerzální prací prostředky jsou vhodné zejména na praní středně až silně znečištěného prádla.

Existují dva základní druhy univerzálních pracích prostředků:

  • Univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo, v jejichž složení mezi základními přísadami naleznete navíc např. optické zjasňovače (rozzáří prádlo) nebo bělící látky – percarborát (pro dokonale bílé prádlo). Produktová řada: Persil Expert, Persil Expert Tabs, Persil Expert Duo-Caps, Palmex 5, Rex 3x Action. Některé univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo jsou navíc obohaceny               o svěžest, resp. svěží vůni aviváže. K takovým produktům patří např.: Persil Expert Fresh Pearls by Silan; Palmex5 2in1 Orchid & Lemongrass, Rex 3xAction 2in1 Japanese Garden, Rex 3xAction 2in1 Green Tea & Jasmine. Pro lidi s citlivou pokožkou se navíc vyrábí speciální dermatologicky testované prací prostředky, které nezpůsobí alergické reakce. Produktová řada: Persil Expert Sensitive.
  • Univerzální prací prostředky s označením „Color“ jsou určené na barevné prádlo. Ty neobsahují bělící látky, ale naopak zajistí ochranu barev. Stejně jako u variant pro bílé prádlo i v Color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy. Produktová řada: Persil Expert Color, Persil Expert Color Tabs, Persil Expert          Duo-Caps Color, Palmex5 Color, Rex 3x Action Color.

perwollNa jemné tkaniny a na prádlo znečištěné jen běžným denním nošením je vhodné používat speciální prací prostředky. Ty nejenže jemně vyperou, ale zároveň zabraňují vyblednutí barev a odstraňují zašedlá vlákna, kvůli kterým oblečení působí vybledle a sepraně. Díky tomu získají vaše oblíbené kousky zpět svou intenzivní barvu a jas, jako když jste je oblékli poprvé - a díky intenzivním barvám budou dlouho vypadat jako nové. Produktová řada: Perwoll Color, Perwoll Black a Perwoll White.

 

Pro speciální materiály, jako je například vlna anebo sportovní materiály, je běžný prací prostředek vysoce zásaditý, a proto by mohl způsobit zničení oblečení. V případě vlny by mohlo dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“, pak je praní takového oděvu v pračce v pořádku. Zvolte prací cyklus pro praní vlny. S použitím speciálního programu pro „ruční praní vlny“ můžete prát v pračce také jemné prádlo - stačí přidat prací prostředek Perwoll Care Balsam. Jeho speciální pěna obalí vlněné nebo jemné prádlo jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením. Takže vlna i jemné prádlo zůstanou jako nové. V případě sportovního oblečení by mohlo dojít k poškození ochranných funkcí. Nový speciální prací prostředek Perwoll Sport & Active zaručí velmi jemnou péči o každé vlákno. Nová patentovaná technologie se aktivuje při každém pohybu. Bezprostředně poté, kdy se pot dostane do kontaktu s tkaninou, účinně neutralizuje a osvěžuje nepříjemné pachy a oblečení tak provoní dlouhotrvající svěží vůní – jako kdyby bylo právě vyprané. Spolu s tím nový Perwoll Sport & Active zachovává vlastnosti funkčních materiálů a membrán a vy si můžete být jisti, že je o vaše sportovní oblečení dobře postaráno. Produktová řada: Perwoll Care Balsam, Perwoll Sport & Active.

Gely versus prací prášky

Univerzální prací prostředky se dělí podle konzistence na tekuté prací prostředky, sypké prací prostředky a na předdávkované prací prostředky (které jsou ve formě tablet nebo gelových kapslí).Práškové prací prostředky představují tradiční způsob praní a jsou vhodné zejména pro bíle a stálobarevné prádlo. Tekuté prací prostředky představují moderní způsob praní a jsou vhodné hlavně pro barevné prádlo. V současné době jsou novým trendem tzv. předdávkované varianty, se kterými, jak již označení napovídá, neřešíte otázku dávkování.

Persil

Persil

Jak správně dávkovat

washingSypké prací prášky se dávkují přímo do přihrádky, přičemž tekuté prací prostředky se dávkují do dávkovače a dávají se přímo do bubnu navrch prádla. V případě gelových kapslí stačí vložit požadovaný počet kapslí pod prádlo do bubnu pračky; tablety naopak do přihrádky na prací prostředek.

Jak plnit pračku

Nákup pracího prostředku máme za sebou a přichází otázka samotného praní. Co se týká plnění pračky, tu vždy plníme tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně.

Teploty praní

Vývoj v oblasti výroby značkových pracích prostředků a také značkových praček je velmi rychlý. Díky jejich vysokému účinku i kvalitě se teploty praní postupem času snížily. Předpírka se v dnešní době již téměř nepoužívá a ideální teploty praní se nyní pohybují v rozmezí od 40 °C do 60 °C, přičemž vždy je nutné brát ohled na doporučení výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na visačce.

Aviváž a její použití

V průběhu několika let si použití aviváže získalo velkou oblibu a v dnešní době jej považujeme za již zcela běžnou záležitost. Mnozí z nás už proto ani nevědí, jak bychom se cítili v prádle, které aviváží ošetřeno nebylo. Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a překrucují, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu.

Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a Vy ji daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá. Vkus v oblasti vůní je velmi individuální, proto výrobci nabízejí mnoho variant. Aviváže jsou koncentráty, které před použitím není třeba ředit. Informace o správném dávkování jsou, stejně jako u pracích prostředků, umístěny na obalu.

Reklama