Zdraví

Pramenité vody jako základ pitného režimu


Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale bez vody jen 2–3 dny. Pro zachování zdraví je proto nutné udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Dostatek tekutin v těle zajišťuje správnou látkovou výměnu. Nicméně není nutné za každou cenu do sebe „pod tlakem“ lít tekutiny a dodržet množství, o kterém se všude píše. Každý má svou individuální potřebu a zároveň záleží na mnoha okolnostech, které ovlivňují naši momentální potřebu pití (věk, pohlaví, zda se hodně hýbete a sportujete, na prostředí, ve kterém se momentálně nacházíte, na stavu vnitřních orgánů atd...). Možná důležitější než množství je složení pitného režimu. Měl by být pestrý a vyvážený. 

Pitný režim

I přesto, že voda je již obsažená v některých potravinách, které přes den zkonzumujeme (např. ovoce, zelenina, polévky a mléčné nápoje), měli bychom tekutiny doplňovat. Podle odborníků by největší část měla tvořit pramenitá voda s nízkou mineralizací nebo minerální voda. Můžeme doplnit přírodními ovocnými a zeleninovými šťávami ve formě džusů nebo nektarů, které dodávají organismu rozpustnou vlákninu a některé vitaminy - malým dětem je vhodné šťávy ředit pramenitou nebo minerální vodou. Vhodné jsou i ochucené pramenité vody s výtažky z bylinek. Pitný režim se dá zpestřit též zelenými, ovocnými nebo bylinkovými čaji.

Obsah minerálů

Důležitou součástí pitného režimu je kontrola přísunu minerálních látek. Některé vody pro svůj vysoký obsah minerálů mohou organismus spíše zatěžovat a nehodí se tedy pro každodenní konzumaci. Pramenitá voda Rajec obsahuje jen 326 miligramů minerálů v jednom litru, proto může být využita jako základ pitného režimu každého člověka. Rajec jednostranně nezatěžuje organismus vysokým obsahem minerálů, ale dodává tělu jen potřebné množství látek, například vápník a hořčík, které zároveň zajišťují osvěžující chuť.

Výhody pramenité vody Rajec

·     vyvážený obsah minerálů

·     celková mineralizace 326 mg/l 

·     vhodná pro dlouhodobou pravidelnou konzumaci

·     nezatěžuje jednostranně organismus vysokým obsahem minerálů 

   
14.07.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [4] MEK [*]

  nějak mi to s tím dodržováním pitného režimu nejde

  superkarma: 0 14.07.2008, 19:52:25
 2. avatar
  [3] Lilinka [*]

  s pitným režimem se to přehání. Minerálky doma nepiju, spíš někde v restauraci nebo když mám sebou lahev pití na cestách. Doma piju vodu z kohoutku s kapkou nějakého ovocného sirupu. Samotná voda mi nijak extra nechutná.

  superkarma: 0 14.07.2008, 09:55:42
 3. avatar
  [2] závislá na čokoládě [*]

  Vodu pijeme, ale kohoutkovou. Rajec sem tam ochucený, teď u nás vede šalvěj

  superkarma: 0 14.07.2008, 09:47:38
 4. avatar
  [1] Léthé [*]

  Sakra...zase pitní režim ....jdu si udělat kávu

  superkarma: 0 14.07.2008, 01:24:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme