Zima začíná útočit
Podzim a zima bývají pro lidský organismus nejrizikovějšími obdobími. Zatímco stále kratší podzimní dny umějí občas ukázat i svoji příznivou tvář a pohladit teplými slunečními paprsky, s rychlým příchodem soumraku se ke slovu dostávají mrazíky číhající na nedostatečně zakrytá těla neopatrných jedinců. Střet s chladným prostředím může v lepším případě skončit nachlazením, v horším případě chřipkou, onemocněním dýchacích cest či závažnější chorobou. Neustálé pracovní napětí, každodenní stres a nedostatek spánku mohou tělo vyčerpat natolik, že podlehne i takové virové nákaze, se kterou by si za normálních okolností snadno poradilo. Příroda nám ale nabízí řadu prostředků v podobě léčivých rostlin, které nám umožňují toto obtížné období přežít ve zdraví a duševní pohodě. Na podzim a v zimě se ale bylinky hledají jen s krajními obtížemi, a proto můžeme potřebné přírodní látky do těla dodávat například pravidelným užíváním pramenité vody s bylinnými výtažky.


Mateřídouška…
Mezi byliny, které už lidem pomohly vyléčit bezpočet nemocí, patří zejména mateřídouška. Mateřídouška je vytrvalý polokeřík s poléhavou lodyhou, vystupujícími chlupatými větévkami a s drobnými růžovými kvítky. Léčivá rostlina se vyskytuje téměř ve všech koutech středoevropské krajiny, od nížin až po podhorské oblasti.

Douška máteří, jak je bylina také někdy nazývána, zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu. Blahodárné účinky mateřídoušky se projevují například při chřipce. Mateřídouška působí příznivě na nemoci dýchacích cest a pomáhá při odkašlávání. Pozitivní vliv má rostlina i při žaludečních a střevních potížích, samotná působí antisepticky a proti plísňovým onemocněním. Mateřídouška příznivě ovlivňuje také potíže s vylučovací soustavou, má močopudné účinky a reguluje menstruační cyklus. Pokud je užívána současně i zevně, pak působí také antirevmaticky.

…meduňka…
S civilizačním napětím a stresem si zase umí poradit meduňka, která uklidňuje centrální nervovou soustavu, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak, uvolňuje napětí. Meduňka také patří k vytrvalým rostlinám, je vyšší a voní po citronu. Aromatická rostlina je podobně jako člověk citlivá na změny teplot, a proto jí vyhovují chráněné a slunné polohy.

O účincích meduňky se traduje, že na noc pitá vyvolává klidný spánek a veselé sny, kterých během ponurých podzimních a zimních nocích není nikdy dostatek. Meduňku by si měli dopřávat i lidé emotivní a úzkostliví. Kromě těchto příznivých vlastností podporuje meduňka také trávení a působí proti křečím a nejrůznějším bolestem. Dlouhodobé užívání meduňky snižuje také hladinu cholesterolu v krvi.

…a pramenitá voda chrání
O výtažky z těchto dvou léčivých bylin je obohacena přírodní pramenitá voda Rajec, která je přirozeným zdrojem tekutin vhodným k dlouhodobé pravidelné konzumaci. Voda vyvěrá z pramenů v panenské přírodě Rajecké doliny na Slovensku. Jedinečná řada Rajec Bylinka nadchne skvělou chutí a potěší všechny vyznavače zdravého životního stylu. Výtažky mateřídoušky a meduňky dělají z vody Rajec vyvážený a současně také funkční nápoj, který příznivě podporuje tělesné i duševní zdraví. Stačí si jen nalít..

Vše o produktech Rajec hledejte na stránkách www.rajec.com

Reklama