Novinky

Přála bych si, aby měl vnouček krásné vzpomínky

O svých babičkách, o mamince i o sobě nám napsala čtenářka Maryene, která už má sama vnoučky.

Krásné povídání, milá Maryene, Vaši vnoučci mají štěstí, že mají tak skvělou babičku. :-) Moc děkuju za příspěvek a přeju hezký den.


Přeji všem na ženě-in hezký den :)

Babička. Už to samotné slovo ve mně vzbuzuje několik představ a asociací. Ve vzpomínkách na školní četbu je babička stará vetchá stařenka, stejně tak jako ji popsala Božena Němcová ve svém románu a později byla nezapomenutelně ztvárněna v několika filmových podobách.

Babička, to jsou ale i moje dvě babičky. S babičkou z otcovy strany jsme se příliš nestýkali. Byla přísná, málomluvná a snad i proto, že ani rodiče s ní neměli vřelý vztah, měla jsem pocit, že nás nemá ráda.

Babička z maminčiny strany se narodila na jihu v Chorvatsku a prožila tam celých padesát let. Já si ji nejlépe vybavím jako skromnou drobnou stařenku sedávající na prahu domu ve svých tmavých šatech a šátku nebo háčkující nekonečné záclony. Přesto to byla velmi čilá žena. Do pozdního věku s dědečkem cestovali, rádi se vraceli do bývalé Jugoslávie, kde se narodila. Také dokázala ohlídat nás nejméně deset vnoučat najednou, pekla neodolatelné buchty s mákem, vařila výborná jídla (některá z nich jsem se bohudíky od ní naučila). Měla vždycky pro každého dobré slovo. Nikdy jsem ji neslyšela křičet, byla vždycky velmi milá a jediné co mohu napsat, škoda, že už není mezi námi. Vybavuje se mi vzpomínka na období na vysoké škole, kdy jsme museli kreslit studie lidských postav a nikdo neměl čas mi sedět modelem. Jenom babička neodmítla, vždy si ale šla pročísnout své dlouhé, i ve vysokém věku stále černé vlasy, znovu hbitými prsty uplést drobné copánky a ty obratně splést do úhledného drdolu a sepnout sponkami. Bez zrcadla a přesto to byl účes hodný soutěže. Potom si nasadila čistý šátek a oblékla přes šaty naškrobenou zástěru. Teprve potom se usadila do křesla. A zatímco já jsem se snažila uhlem vystihnout výraz její tváře, zakreslit vrásky na tváři i rukou, které na nich zanechal čas, vyprávěla mi příběhy ze svého života. Bez nich by ten obraz nebyl úplný. Odvíjel se přede mnou jako nekonečně dlouhý a zajímavý film a někdy si říkám, že by ho měl někdo sepsat.

Další vynikající babičkou byla moje maminka po narození nejenom mých dětí, ale i dalších svých vnoučat. Pro moje děti byla mnohem více než milující babička a s jejím odchodem se proto dodnes nemohly vyrovnat.

Dnes už jsem sama babičkou a jsem také jedinou babičkou v naší rodině. Přestože zatím vlastní vnuky nemám, jsou tu dva vnukové, kteří mi říkají „babi“. Věřím, že brzy přijdou i ti vlastní vnukové a budu tak mnohonásobnou babičkou.

Zítra jeden z vnoučků přijede na zbytek prázdnin ke mně. Bazén je teplý, kola nachystaná, určitě zbude čas i na nějakou stolní hru. Přála bych si, aby měl můj vnouček na prázdniny u babičky ty nejhezčí vzpomínky.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Vaše děti a babička

 • Jaké máte vztahy v rodině? Stýkáte se s babičkami?
 • Mají vaše děti rády babičku(y)?
 • Jaké jsou vaše babičky?
 • Jsou vaše babičky spíš ze „staré“ doby, nebo moderní?
 • Chodí do práce, nebo už jsou v důchodu?
 • Jsou ochotné hlídat vaše děti?

Napište mi, na vaše příspěvky se moc těším. Tentokrát mám pro vás jako dárek připravenou knížku Aleny Jakoubkové: Můžeš-li se vdát dnes, neodkládej to na zítřek (nakl. MOBA) a tři detektivní příběhy k tomu. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je BABIČKA.

bab

   
07.08.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] peetrax [*]

  Podle toho, jak popisuješ svou babičku, budeš asi podobný typ. Takže si to u tebe vnouček určitě užije.

  superkarma: 0 07.08.2013, 15:00:41
 2. [4] Maryene [*]

  V19 — #3 Děkuji Sml16

  superkarma: 0 07.08.2013, 12:23:13
 3. [3] V19 [*]

  tak si to užite s vnučikom

  1. na komentář reaguje Maryene — #4
  superkarma: 0 07.08.2013, 12:17:10
 4. avatar
  [2] lenig [*]

  hezké vzpomínky Sml79

  superkarma: 0 07.08.2013, 12:03:11
 5. avatar
  [1] marde [*]

  Hezké prázdniny s vnoučkemSml16

  superkarma: 0 07.08.2013, 11:51:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme