Reklama

Pokud se příští středu chystáte ke svému praktickému lékaři, raději zbystřete. Je možné, že právě 21. září byste narazili jen na zamčenou ordinaci. Praktičtí lékaři totiž plánují celodenní stávku.

Zda v tento den nakonec budou, či nebudou ordinovat, o tom rozhodne schůzka vedoucích představitelů Sdružení praktických lékařů na ministerstvu zdravotnictví. Dojde k ní už tento čtvrtek. Důvodem ke stávce jsou podle nich dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady, malé kompetence a nezájem absolventů lékařských fakult o obor.

doktor

Zdroj foto: Shutterstock

„Výhrůžky tzv. stávkou představiteli Sdružení praktických lékařů v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení,“ prohlašuje k napjaté situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že podle statistik ministerstva zdravotnictví činí průměrný hrubý plat lékaře v nemocnici 38 000 Kč měsíčně bez přesčasové práce. Oproti tomu příjem průměrné ordinace praktického lékaře přesahuje 200 000 Kč.