V noci z 21. na 22. listopadu 2013 se v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze uskuteční historicky první ročník akce Noc venku na území hlavního města.

Bezdomovectví je drastickým vyústěním chudoby, které zvlášť v zimním období ohrožuje řadu lidí na životě. Cílem akce Noc venku je připomenutí tohoto palčivého problému, a nejen symbolická podpora těch, kteří se v podobné situaci ocitli.

Rychle se blížící zima přinese ohrožení pro všechny, kteří se nemají kde ukrýt a musí trávit zimu na ulici. Sdružení azylových domů v ČR, VOŠ sociálně pedagogická a teologická JABOK, Armáda spásy a Společnou cestou pořádají s finanční podporou Magistrátu hl. m. Prahy netradiční akci Noc venku, na kterou může kdokoliv přijít a podpořit tak ty, ke kterým osud nebyl tolik štědrý a kterým reálně hrozí, že i další zimu budou muset přečkávat bez domova nebo dokonce bez střechy nad hlavou.

fotojednabez

fotodvabez

fototribez

foto: Pavel Zuchnický

„Od 18 hodin je připraven program, který upozorní na problematiku bezdomovectví a extrémní chudoby. Vedle několika odborných příspěvků akci podpoří svým vystoupením Vlasta Horváth, bude promítán film režiséra Davida Vondráčka Láska v hrobě, zazpívají kapely Audio Attaché a Jerusalem či proběhne autorské čtení poezie básnířky Míši Keroušové. Vyvrcholením akce je nocování na ulici, kdy sami účastníci mohou na vlastní kůži zažít, jaké je to přespat koncem listopadu venku,“ uvádí za organizátory Mgr. Iva Poláčková, ředitelka občanského sdružení Společnou cestou a předsedkyně Sdružení azylových domů v ČR.

Jako vstupné na akci v Praze je možné přinést trvanlivé potraviny, jako je např. cukr, čaj, či takové věci, kterých je v zimním období nedostatek (rukavice, šály, ponožky), vše v minimální hodnotě 50Kč. Tyto věci budou následující den předány do nízkoprahových denních center a azylových domů v Praze.

Celá aktivita navazuje na premiérový ročník 2012, kdy Noc venku proběhla v Ostravě.
V letošním roce bude realizována v 8 městech v České republice a také v hlavním městě na Slovensku.

Více informací je možné získat na stránkách www.nocvenku.cz .

tisková zpráva

 

 

 

Reklama