Pobočka Městské knihovny v Praze (MKP) v Ruské ulici na Praze 10 se rekonstrukcí proměnila v Dům čtení. Z „obyčejné" pobočky se stal moderní multifunkční prostor, který kromě širokého výběru dobrého čtení nabídne i příjemné místo pro posezení s knihou (pohovka s „vlastní" lampičkou), prostor pro děti i ucelenou nabídku pořadů o knihách, čtení, literatuře a autorech.

Dům čtení nabídne čtenářům zejména široký výběr krásné literatury, což je zaměření, které se odráží i při nákupu nových titulů do fondu této pobočky. Na své si tu přijdou čtenáři klasických děl, nových románů od českých i zahraničních spisovatelů, detektivek, romantiky, dobrodružství, fantastiky i hororů," říká o kolekci Domu čtení ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Dům čtení je totiž zaměřen na čtení beletrie a tomu také odpovídá programová nabídka doplňkových aktivit.

Důraz bude kladen zejména na setkávání autorů s jejich čtenáři a čtenářů s jejich autory. V plánu jsou poetické večery, klub tvůrčího psaní, seznámení s literárními časopisy a nakladatelstvími, besedy s autory, literární soutěže, klub pro děti a jejich rodiče „Méďa Tulák", pořady pro všechny typy škol a pro odreagování i pravidelné hraní Magic : The Gathering. To vše pro čtenáře MKP zdarma. „Byli bychom rádi, kdyby se Dům čtení stal příjemným místem pro trávení volného času celé rodiny.", dodává k programové nabídce ředitel MKP Tomáš Řehák.

První chystanou akcí tohoto typu bude oslava Dne pro dětskou knihu 27. listopadu. Od 9 do 16 hodin si mohou přijít děti i dospělí do Domu čtení poslechnout čtení z knih (např. Tajný deník Adriana Molea, Viking Vike, Mikulášovy patálie), poetiku básnické skupiny Fantasía a seznámit se s produkcí nakladatelství Fragment a Baobab.

Dům čtení je pobočkou Městské knihovny v Praze a čtenáři v ní mohou využít čtenářský průkaz MKP, který je platný v celé síti poboček. Dospělí potřebují k registraci do knihovny vyplněnou přihlášku, občanský průkaz a 80 Kč na roční registrační poplatek (respektive 60 Kč, pokud si knihovnu nahrají na opencard). Děti do 15 let potřebují vyplněnou přihlášku podepsanou zákonným zástupcem a identifikační doklad (tramvajenka, opencard, pas...), registrace do knihovny je zdarma.

Historie pobočky MKP v Ruské ulici se začala v roce 1983, kdy se s výměrou 466 m2 poprvé otevřela čtenářům. Knihovna byla umístěna do novostavby, která byla jednou z mála na území tehdejšího Československa určená a vyprojektovaná přímo pro potřeby poskytování knihovnických služeb (další takovou vlašťovkou byla např. Městská knihovna v Mostě). Pro Městskou knihovnu v Praze budovu na své náklady postavil tehdejší státní podnik IPS, který se pak stal součástí firmy Skanska. Nelehkého úkolu navrhnout, jak by měly služby knihovny v nové budově vypadat, se výborně zhostil Ladislav Kurka, dlouholetý zaměstnanec MKP a v ČR uznávaný odborník na stavby a zařizování knihoven. Že se záměr v 80. letech v rámci možností povedl, svědčí i obliba knihovny mezi čtenáři - před svým uzavřením v roce 2006 měla přes 3 tisíce registrovaných čtenářů. Věříme, že se jich do zrekonstruovaného a modernizovaného Domu čtení vrátí co nejvíce, a že rozšířená nabídka služeb přiláká i čtenáře nové.

Dům čtení

 • Adresa: Ruská 192/1455, Praha 10 - Vršovice
 • Otevírací doba: PO zavřeno, ÚT 9 -19, ST 9 -19, ČT 12 -19, PÁ 12 -19, SO 9 -15
 • Velikost knihovního fondu: 40 tis. svazků
 • Co se půjčuje: knihy, časopisy, noviny, mluvené slovo, mapy, DVD
 • Další služby: internet zdarma (včetně wifi), bezbariérový přístup, nápojový automat, klubovna, prostor pro nejmenší čtenáře, přebalovací pulty
 • Počet pater: 4
  -1 Suterénní sklad méně půjčované beletrie
  0 Půjčování a vracení knih ; Denní tisk
  1 Beletrie
  2 Naučná literatura ; Klubovna
  3 Literatura pro děti
  4 Technické zázemí
 • Datum otevření pro veřejnost: 22. 11. 2010 ve 14 hodin

Další informace na: www.mlp.cz (klikni)

Reklama