Domácnost

Pracovním poměrů na dobu určitou pomalu odzvání

Od 1. března vstupuje v platnost novelizace zákoníku práce, která přináší několik dosti podstatných změn. Otázkou sexuálního harašení jsme se na stránkách ŽENA-IN již zabývali. Další z významných změn je výrazné omezení zaměstnavatelů v opakovaném uzavírání smluv na dobu určitou. Co tedy obnáší?

Opakované uzavírání smluv na dobu určitou se bohužel stalo zcela běžnou praxí dosti velkého počtu zaměstnavatelů. Udržováním zaměstnance v neustálé nejistotě a hrozbě nezaměstnanosti jim totiž umožňuje zaměstnance lépe ovládat a v krajním případě se jej i elegantně zbavit, bez nároku na odstupné. Málokdo se odváží protestovat i proti očividné nespravedlnosti v jednání zaměstnavatele, když jako důsledek svého jednání může očekávat, že jako „problémovému“ zaměstnanci již nebude smlouva prodloužena. Nová úprava zákoníku práce by měla vést ke zlepšení postavení zaměstnance.

Nyní bude platit, že pokud v pracovní smlouvě nebude délka trvání pracovního poměru výslovně uvedena, považuje se automaticky za pracovní poměr na dobu neurčitou. Mezi stejným zaměstnancem a zaměstnavatelem pak bude možné sjednat nebo prodlužovat pracovní poměr na dobu určitou po celkovou dobu nejvýše 2 let od vzniku pracovního poměru. To znamená, že se délky jednotlivých pracovních poměrů budou sčítat a pokud překročí celkovou délku 2 let od vzniku prvního pracovního poměru, bude zaměstnavatel nucen uzavřít se zaměstnancem pracovní poměr na dobu neurčitou.

Výjimkou je situace, kdy mezi dvěma pracovními poměry dojde k přerušení na dobu nejméně 6 měsíců (zaměstnanec bude v té době např. veden na Úřadu práce apod.). V tomto případě se nebude k předchozím pracovním poměrům přihlížet a doba 2 let začne běžet znovu od začátku. Zákon však stanoví i výjimky, kdy lze pracovní smlouvy na dobu určitou uzavírat neomezeně i nadále.

Týká se to :

 • zaměstnanců, kterým jiný právní předpis ukládá povinnost mít pracovní poměr na dobu určitou – např. pracující důchodci (ti musí mít sjednán pracovní poměr na dobu určitou, a to nejdéle na dobu 1 roku). 
 • zaměstnanců, kteří nahrazují dočasně nepřítomného zaměstnance – zejména po dobu zástupu za mateřskou a rodičovskou dovolenou, v případě dlouhodobé nemoci zaměstnance apod.
 • vážných provozních důvodů na straně zaměstnavatele nebo z důvodů zvláštní povahy práce, kterou má zaměstnanec vykonávat (tyto důvody však musí zaměstnavatel konkrétně vymezit v písemné dohodě mezi zaměstnavatelem a odbory a tam, kde odbory nejsou, musí tyto důvody zaměstnavatel písemně vymezit sám).

Odborům zůstává i nadále pravomoc dohodnout se zaměstnavatelem v kolektivní smlouvě, se kterými zaměstnanci nelze pracovní poměr na dobu určitou sjednat vůbec.

A co dělat v případě, že zaměstnavatel nebude toto zákonné ustanovení respektovat? Pokud zaměstnavatel se zaměstnancem znovu uzavře pracovní poměr na dobu určitou, i když by už měl být na dobu neurčitou, musí zaměstnanec před uplynutím této doby písemně oznámit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby jej nadále zaměstnával. Když tak zaměstnanec učiní, pracovní poměr neskončí a bude považován za pracovní poměr na dobu neurčitou včetně výhod z toho plynoucích (jako je nárok na odstupné apod.).

Jestliže to ale zaměstnanec neudělá, skončí pracovní poměr k dohodnutému datu. Pokud se v zaměstnání setkáme s problémy v této oblasti, máme možnost se obrátit na Úřad práce, protože ten provádí dohled nad zaměstnavateli v dodržování pracovně právních předpisů. Také zde můžeme získat bezplatnou právní poradnu v otázkách pracovního práva. Konečnou institucí, která se bude problémy s pracovními smlouvami na dobu určitou zabývat, bude soud. Návrh na zahájení soudního řízení je však třeba podat nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr skončit.

A jaké jsou vaše zkušenosti s pracovními smlouvami na dobu určitou? Domníváte se, že toto zákonné ustanovení bude dosti účinné? Podělte se s námi o své zkušenosti a názory.  

   
09.03.2004 - Dům a byt - autor: Lída Řezníčková

Komentáře:

 1. [30] MartinaC [*]

  zajimavy clanek

  superkarma: 0 09.09.2006, 08:13:26
 2. avatar
  [25] danca79 [*]

  U mě byl tehdy hrooooznej problém i když jsem třeba potřebovala k doktorovi...no ale teď končím ve společnosti, kde jsou některé věci ještě o hodně moc horší než v té o které jsem psala.

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:08:25
 3. avatar
  [24] danca79 [*]

  evusche - v bejvalý práci jsem se taky HROZNĚ nudila a nikam nemohla (zatímco ostatní chodili na nejmíň 45minutové obědy, já měla 30 a ani o sekundu víc) tak jsem si nakonec našla jinou což ale v Praze není až tak hrozně velký problém jako v SČ. Navrch tam jsem sice měla docela fajn kolegy ale úděsnou šéfovou. Ale aspoň jsem se snažila se třeba přes den učit slovíčka, dělat gramatická cvičení, třeba i testy na netu a tak (www.aj.cz). Pokud jsi tam fakt sama tak by sis klidně mohla pouštět i kazety s výslovností, ne?

  superkarma: 0 10.03.2004, 15:06:45
 4. avatar
  [23] sarobrouk [*]

  Co? Učitelé na pracáku o prázdninách? Kde? To jsem ještě neviděla, ani neslyšela? To je dobrej fór.

  superkarma: 0 10.03.2004, 09:53:33
 5. avatar
  [22] Tomíška [*]

  evusche:a co ti brání aby jsis našla jinou práci? proč to děláš když ti to tak děsně vadí a ještě jsi za chudinku bosou?

  superkarma: 0 09.03.2004, 21:29:11
 6. avatar
  [21] Vivian [*]

  Stěžovat si je k ničemu.

  superkarma: 0 09.03.2004, 18:08:25
 7. avatar
  [20] Dickie [*]

  Exupery: školy "patří" povětšinou obcím, nikoliv státu, to už jsou dneska co do právní situace dvě naprosto rozdílné věci

  superkarma: 0 09.03.2004, 17:19:12
 8. avatar
  [19] Exupery [*]

  Vivian: Jenže tohle bylo vymyšleno kvůli učitelům, které škola zaměstnává jenom od září do června a o prázdninách se na ně vys*** a pošle je na pracák stát jim ty dva měsíce musí platit podpory. A to by se mi na místě učitelů taky neníbilo a na místě státu taky moc ne. I když většina škol asi stejně státu patří

  superkarma: 0 09.03.2004, 16:05:14
 9. [14] vinsovka [*]

  evusche: Ahoj a co ten volnej časík využít třeba ke studiu jazyků (to se vždycky hodí)nebo zkusit nejaký korespondenční kurz, vždycky je lepší ten čas nějak využít, protože jinak je to na hlavu a jestli máš přístup k netu tak je to taky v poho ne, přeju hlavně pevný nervy a když tak ať najdeš novou lepší práci vždyť nikde není psaný, že musíš dělat to co si vystudovala

  superkarma: 0 09.03.2004, 15:45:01
 10. avatar
  [13] Lesana [*]

  evusche: no vidíš, vybrala sis špatné povolání. Dělat v nemocnici, byla bys v pohodě a tvůj chlap by mohl myslet třeba na to, jak se mu o nočních pelešíš s lékaři

  superkarma: 0 09.03.2004, 15:44:55
 11. avatar
  [12] evusche [*]

  Lesana: NO DĚLAT V NEMOCNICI TAK SE NENUDÍM..L ale co, tak se nudím no...pořád lepší práce než žádná...horší je, že já narozdíl od sester v nemocnici si nepokecám celej den s nikým a akrát myslím na pěkný ptákoviny....jako třeba že můj chlap se někde peleší s jinou a podobný blbostil...

  superkarma: 0 09.03.2004, 15:30:32
 12. avatar
  [11] Lesana [*]

  evusche: Cóóóó? To mi připomíná jednu bývalou kolegyni. Taky se jí nezdálo, že by měla dvanáct hodin přes noc dřepět na odělení plném malých dětí... tak je tam zanechala svému osudu a šla si poklábosit jinam :oO

  superkarma: 0 09.03.2004, 14:56:32
 13. avatar
  [10] evusche [*]

  kopr: to neříkám, nejsem z těch, co si lítají po salonkách krásy, na to nemám...ale jako promiň být celý den zavřená o 8 hodin do 18 do večera v informační kanceláři a nemůžu si ani odskočit vyběhat hypotéku, pojištění, sociálku a dalíš pičičárny, to se na mě nezlob, ale to je práce pro důchodkyni a ne pro mladou holku jako já....takže mě tu nenapadej, že lítám do nehtového studia...NA TO NEMÁM PENÍZE...moje nehty jsou neupravené, OKOUSANÉ.....jsem prostě normální ženská, co nemá ani na to, aby si mohla koupit nový BOTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 09.03.2004, 14:15:47
 14. avatar
  [9] Lesana [*]

  Zdeňule: sarobrouk: Co sleduju účetní konference, mělo by to platit od teď. Smlouvy podepsané před 1.3. 2004 (vstoupila v platnost novela) se nepočítají. Protože tehdy zákon neplatil a nemůže platit zpětně. Manažerská smlouva - no nevím, to je normální zaměstnanecký poměr, nebo ne? U normálních smluv platí, že pokud v nich (budoucí) zaměstnanec podepisuje něco, co je v rozporu se Zákoníkem práce, tak ten bod prostě neplatí. Byť ho dobrovolně (nebo "dobrovolně") podepsaly obě strany.

  superkarma: 0 09.03.2004, 11:31:13
 15. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  Mě z práce, která mě bavila vyhodili po 3 letech, kdy mi prodlužovali smlouvu na rok, proto káča na personálním úseku nabrala plný stav lidí a vrátila se ženská z mateřské, tak ji vzali zpět a mě vyhodili, protože nechtěli platit odstupné. Tu káču vyhodili samozřejmě taky, protože to byl průser. Už jsem se tam nevrátila, ani když chtěli.
  Ale zajímalo by mě, co platí, jestli tento zákon, nebo jestli manažerské smlouvy, které nutí podepisovat zaměstnavatel mého , které jsou furt na dobu určitou (myslím na 1 rok). A jak je to s tím, když už někdo má prudlužovanou smlouvu a bylo by to už teď po dobu víc než 2 roky, takže má teď poslat dopis, že trvá na zaměstnání a i když s ním zaměstnavatel nic nepodepíše, tak se automaticky smlouva z doby určité změní na neurčitou?

  superkarma: 0 09.03.2004, 10:18:13
 16. avatar
  [5] evusche [*]

  Luciš: souhlasím s tebou...pracuji v jedné a. s. už skoro 4 roky a od začátku mám smlouvu na dobu určitou....jsem ráda, že mám alespoň nějakou práci, i když stojí za ho....a je málo placená, ale v severočeském kraji jsem ráda, že mám alespoň něco a vím, že by spousta lidí se mnou hned měnilo. Sedím v teple, u PC a telefonu...ale co z toho????? Jsem závislá na zákaznících, kdo přijde, zavolá....nemůžu si jen tak zavřít a jít do města...je to prostě na houby, ale aspoň nějaká práce....i když celý den prosedím a pročumím doblba---

  superkarma: 0 09.03.2004, 10:04:32
 17. avatar
  [4] Luciš [*]

  Pokud bude v regionu taková nezaměstnanost, že pracovník toto akceptuje, tak může jít zákoník práce k šípku. A u nás to tak je, vždycky se najde někdo, kdo z nouze prostě musí za takovýchto pracovních podmínek pracovat.

  superkarma: 0 09.03.2004, 09:11:21
 18. avatar
  [3] Zdeňule [*]

  mám dotaz.... Při nástupu do zaměstnání (v roce 2002) se mnou zaměstnavatel uzavřel smlouvu na dobu určitou. Po roce mi jí prodloužil zase o jeden rok. Změna zákona tedy znamená, že mi ještě dvakrát může tuto smlouvu prodloužit? Nebo to platí i zpětně?

  superkarma: 0 09.03.2004, 08:30:05
 19. avatar
  [2] Vivian [*]

  Mě pracovní smlouvy na dobu určitou nijak nevadily . Byly podle mě naopak oboustranně výhodné. Pokud by zaměstnavatel nebyl s mou prací spokojen, prostě by mi smlouvu neprodloužil, aniž by to musel nějak obhajovat či mi vyplácet nějaké odstupné. A já jako zaměstnankyně jsem byla, pokud jsem si chtěla místo udržet, motivována k lepšímu výkonu, protože jsem místo neměla tzv. jisté. A pokud jsem chtěla přesedlat na lepší (což se stalo), mohla jsem k datu vypršení smlouvy prostě odejít, aniž bych byla vázána dvouměsíční výpovědní lhůtou. Bez keců se to sice neobešlo, pouštěli mě neradi, ale ty kecy už jsem měla ..víte kde...
  Naopak když jsem někde měla smlouvu na dobu neurčitou, když jsem chtěla odejít, musela jsem se modlit, aby mi to dali "na dohodu" a já tam nemusela strašit ještě dva měsíce.
  Takže tohle nové opatření se mi nějak zvlášť nezamlouvá Znevýhodňuje zaměstnavatele.

  superkarma: 0 09.03.2004, 01:09:11
 20. avatar
  [1] Lesana [*]

  No, obávám se, že zaměstnavatel nebude NUCEN uzavřít poměr na dobu neurčitou. Stačí prostě neprodloužit smlouvu.

  superkarma: 0 09.03.2004, 00:22:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme