Rodina

Pracovala jsem v Saúdské Arábii

Když se člověk rozhodne odejít do světa s ranečkem na zkušenou, tak ve většině případů pomýšlí na sousední státy, dále pak na Velkou Británii či Spojené státy Americké. Výjimkou nebyla ani Irena Kaulichová, kterou její profese porodní asistentky nakonec zavála až do Saúdské Arábie.

 

Této mladé sympatické 27leté dámě byste povolání porodní asistentky na první pohled nepřisoudili – z filmů máme pocit, že většina porodních asistentek musí být korpulentní postavy. Před třemi lety se Irena rozhodla po dvou povinných letech praxe po škole vyjet do světa. „Řekla jsem si tehdy, že umím docela dobře anglicky, nemám rodinné závazky a praxe v porodnictví se mi bude hodit, chci cestovat, takže nic nebrání tomu, abych se porozhlédla po příležitosti v mém oboru v zahraničí, navíc spojím příjemné s užitečným,“ usmívá se.

 

Irena se obrátila na jednu agenturu, jež zprostředkovává práci v zahraničí pro pracovníky ve zdravotnictví. Ta jí nabídla jako nejrychlejší možnost Saúdskou Arábii. „Nejprve jsem uvažovala o jednom roku, ale v nemocnici v Rijádu požadovali roky dva, na nabídku jsem kývla,“ vysvětluje svůj dvouletý pobyt ve vzdálené zemi.

 

Na otázku, zda se nebála osamělosti, říká: „Na přípravných schůzkách od agentury jsem našla jednu zpřízněnou duši, taky porodní asistentku, se kterou jsem nakonec pracovala i bydlela. Navíc se to nezdá, ale v Saúdské Arábii pracuje hodně Češek.“

 

Saúdská Arábie je muslimský stát, takže Irena musela respektovat zvyky této země. Ženy zde musejí nosit abáju, burku a šátek, nesmějí například řídit auto, a na veřejnosti se nesmí svobodná žena ukázat se svobodným mužem – to je proti Koránu.

„Společenský život“ je zde rozdělen vlastně na mužský a ženský svět. Tím, že ženy jsou hodně spolu, předávají si „ženské zkušenosti“ mezi sebou. Nějaké předporodní kurzy neznají a byznys, který u nás kvete – různé agentury v péči o matku a dítě – také ne.

 

Péče o těhotnou ženu při návštěvách u gynekologa spočívá hlavně v dotazování se na stav rodičky a poslouchání ozev srdíčka plodu, pravidelná vyšetření na porodním křesle tamější ženy vůbec neznají. Většinou absolvují jeden ultrazvuk – a to tzv. velký kolem 20. týdne těhotenství.

„Péče o rodičku je tam na stejné úrovni jako u nás,“ říká Irena. Při příjmu následuje vyšetření – ale některé maminky se nechtějí nechat vyšetřit, natočení monitoru ozev srdíčka. Prvorodičkám je hodně nabízena epidurální analgezie – ta je zdarma.

Na porodnickém oddělení jsou porodní pokoje, takže tam mají rodičky soukromí, kde jsou se svou porodní asistentkou. U porodu mohou mít jednu osobu – většinou s sebou mají matku, sestru nebo tchyni. Pojem otec u porodu tam neznají.
„Rozdíl je snad akorát v tom, že u nás se maminky v první době porodní mohou pohybovat, hledat si úlevové polohy, zde se nastávající mamince po celou dobu prakticky natáčí monitor, leží – což někdy může postup porodu zpomalit. Je jí aplikována infuze pro případ přidání léků, je aplikován kyslík. Po narození děťátka jsou maminky po jedné hodině odvezeny na oddělení šestinedělí, kde jsou hned od začátku s miminkem. Po 24 hodinách mohou být propuštěny domů," vysvětluje.

 

Žádám Irenu, aby něco prozradila o začátcích. „Nemohu říci, že by byly těžké, to ne – snad jen v jedné věci to nebylo tak, jak agentura slibovala – měly jsme mít v práci překladatele, ten nebyl a ne všechen personál či pacienti uměli anglicky. Za měsíc, který jsme strávily pod dohledem zkušené porodní asistentky, jsme se musely naučit základy arabštiny, abychom mohly komunikovat s pacientkami. Po zkušební době – jako u nás tři měsíce – jsme dostaly hodnocení a definitivní rozhodnutí, že zůstaneme 2 roky.

Mají zde nedostatek porodních asistentek, což je ale logické vzhledem k počtu porodů v této nemocnici – přibližně 9 000 porodů za rok. Pracuje se 44 hodin týdně a směny jsou organizovány tak, že 14 dní máte denní službu, pak 14 dní noční a mezi službami nějaký ten den volna."

 

Na otázku, zda pobyt v Saúdské Arábii splnil její představy, Irena Kaulichová odpovídá: „Naprosto – po pracovní stránce jsem získala cenné zkušenosti a praxi, hlavně v počtu provedených porodů, poznala jsem jinou kulturu, cestovala jsem, naučila se další cizí jazyk.“

 

 

Za příjemné setkání děkuje

   
22.09.2005 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [39] Dudlajlama [*]

  Meander: presne tak, muj ex s nimi bydlel na patre na koleji, takze se zrejme muj vztah k nim formuje od te doby, az na dve mile vyjimky,....
  Abych nekecala, znam jednu stastne vdanou za arabskeho studenta v CR, ziji ale v Kanade, s jeho krajany se temer nestykaji a netlucou hlavou do zeme sestkrat za den, oba jsou profesne uspesni a dari se jim dobre.
  zakaria: videla jsem nesmirne zajimavy dokumentarni film, kdy mlada zdrava hovada nakopavala ty tolik uctivane stare zeny do zadku aby jim zrychlila chuzi, bylo to odporne. To vse se odehravalo v Afganistanu. Je mi jasne, ze na blbce a hrubiana narazis vsude, ja proste ale tyhle totalitni rezimy nesnasim. Ne nadarmo se rika, ze to nejlepsi, co lidstvo vymyslelo, je svoboda.

  superkarma: 0 26.09.2005, 18:35:12
 2. avatar
  [38] Meander [*]

  zakaria: zajímavé je, že osobně neznám ANI JEDINOU, co se šťastně vdala do muslimské země. Ale znám pár, co se tam vdalo VELICE NEŠŤASTNĚ.

  superkarma: 0 26.09.2005, 10:44:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] zakaria [*]

  Galadriel: prave ze se pletes.....protoze zena jako takova je v islamu velice uznavana a vazena osoba....je sice pravda, ze ne vzdy a vsude to tak funguje.... stejne jako krestane tak i muslimove jsou dobri a spatni...takze zrovna mozna ty dve tvoje zname narazily na ty spatne.....

  superkarma: 0 25.09.2005, 10:03:55
 2. avatar
  [36] Dudlajlama [*]

  bednaroi: zakaria: pokud se nepletu, zena v Islamu je v podstate vec a nema ducha , jestli se mylim, vyvrat mi to. Dve nestastnice jsem znala osobne, vdaly se za arabske studenty v Praze, jejich sen o romantickych princeznach z Tisice a jedne noci vzal rychle za sve. Uznavam ale, ze nekomu muze tento styl zivota vyhovovat, pokud se to nedotyka me svobody, at se kazdy treba potentonockuje.

  superkarma: 0 25.09.2005, 08:01:03
 3. avatar
  [35] zakaria [*]

  Nyotaimori: ja ziju v Emiratech.

  superkarma: 0 25.09.2005, 06:31:19
 4. avatar
  [33] zakaria [*]

  prave jsem docetla vsechny reakce na tento clanek a musim rict, ze se spoustou veci nesouhlasim. Ziju v arabske zemi uz nejaky ten patek (2roky) a takovou blbost jako ze zenska nemuze ridit auto anebo ze zeny nemaji svoje prava, to jsem tady jeste nevidela. Jezdim tady autem jako slak a nepotrebuju pritom ani zadny muzsky doprovod. Jak spravne bednaroi napsala, v koranu je to moc hezky napsane; zeny maji svoje prava a to, ze jim jejich chlapi par veci nedovoluji, je vazne jen pro jejich ochranu. Je tady spousta chlapu, kteri tady jsou jenom kvuli praci a ty kdyz vidi nejakou evropanku, tak jim malem vypadne jazyk z huby, muzu rict z vlastni zkusenosti, ze je to dost neprijemne. Ale taky vim, ze by si tito chlapi nic nedovolili, protoze by jim okamzite hrozilo vyhosteni. Takze to jen tak mimochodem.....

  superkarma: 0 24.09.2005, 08:17:19
 5. avatar
  [32] bednaroi [*]

  tak si tu pročítám ty příspěvky, a koukám, že všechny máte na arábii a ostatní muslimský svět stejný názor jako jsem měla ještě před časem já.ted se ale můj pohled na tenhle svět změnil, mám mezi muslimy přímo sz arábie několik přátel a s těmi jsme tyto všechny otázky probírali a je to docela zajímavé.žena tam není jen kus hadru, je to ¨člověk, který je plně respektován,má svá práva, ano, má i nějaká omezení která se nám evropanům nelíbí,tyto věci jsou udělány pro jejich bezpečí.ženy jsou s muži rovnoprávné, mají stejná práva jako muži, ale ne totožná. Stejná a totožná je rozdíl.Přečtěte si korán, je tam moc hezky vysvětleno co žena v islámu znamená.Pokud máte některá zájem, mohu vám ho poslat ve zkrácené elektronické podobě.

  superkarma: 0 23.09.2005, 18:12:18
 6. avatar
  [31] Dudlajlama [*]

  Nyotaimori: Videla a sel z toho mraz po zadech, zvlast ta snaha a zpusob, jakym se dostat domu, nechci to tu rozepisovat abych nevykecla konec.

  superkarma: 0 22.09.2005, 19:07:33
 7. avatar
  [29] Meander [*]

  gerda: V Plzni. A ty? A Tiraně?

  superkarma: 0 22.09.2005, 13:19:27
 8. avatar
  [27] gerda [*]

  Meander: holka, kde ty žiješ...

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:33:23
 9. avatar
  [26] Meander [*]

  gerda: 1. absurdita - manžel pracuje od nevidíš do nevidíš, ale ty si nemůžeš dovolit hospodyni? 2. absurdita - na co si stěžuješ? Když je manžel v rachotě celodenně, tak tam má evidentně i tu druhou šichtu.

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:18:40
 10. avatar
  [25] gerda [*]

  Luciš: našima očima to můžem posuzovat jenom zkresleně. Nevyrůstali jsme tam a nedokážem se zbavit předsudků. To by do diskuse tady musela přijít nějaká pravověrná muslimka, aby nám to přednesla v živých barvách

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:12:25
 11. avatar
  [24] gerda [*]

  Meander: když manžel pracuje od vidíš do nevidíš, těžko mu večer po příchodu necháš vyžehlit haldu prádla. Dcera má 3 děti, chodí do práce a přestože její chlap docela obstojně vaří, nemůže na něj čekat do noci, aby se najedli.

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:09:55
 12. avatar
  [23] Luciš [*]

  gerda: no ale taky potom si nemůžem vybírat chlapa podle toho, že se nám líbí, ale vybíraj si oni baby a ženský musej držet ..., protože rodiče jsou rádi, že se jich zbavěj
  Ale neříkám, že to tak v SA je, ve městech už asi vetšinou

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:09:45
 13. avatar
  [22] Meander [*]

  gerda: Na služku? A co šťastně vdané? Manželova domácnost to není nebo co?

  superkarma: 0 22.09.2005, 12:06:23
 14. avatar
  [21] gerda [*]

  Meander:no samozřejmě nemusíme, ale taky to za nás nikdo neudělá. Na služku má málokterá.

  superkarma: 0 22.09.2005, 11:59:39
 15. avatar
  [20] Meander [*]

  gerda: Musíme?

  superkarma: 0 22.09.2005, 11:36:17
 16. avatar
  [19] gerda [*]

  Danuna: víš, nemůžeš být tak hrr. Ony by zas třeba neměnily s tebou:) Všecko má své pro a proti. Tamní ženy těžko pochopí náš životní styl - že se musíme finančně podílet na chodu domácnosti a pak ještě dřít v druhé směně doma

  superkarma: 0 22.09.2005, 11:21:53
 17. avatar
  [16] Danuna [*]

  Ja bych tam byla asi za rebela.Nenecham se omezovat a zahalovat se ani nahodou.Oni vubec jsou ty arabove pekne svihnuty.Zenske nic nesmi a chlapi si delaji co chteji.Ja koukala nedavno na film a asi bych byla den co den pekne bita pac ty hadry bych nenosila.Zkratka vubec bych tam nejela a kdyz jako porodni asistentka tak jsem si myslela,ze muzou byt radi,ze nas tam maji a nebudou nas nutit do tech jejich nesmyslnych praktik.Svoje zeny at si nuti kdyz se jim to libi a poslouchaji ale,ze i cizinky.Divnej narod

  superkarma: 0 22.09.2005, 10:50:09
 18. avatar
  [15] Žábina [*]

  mě by tam nikdo nedostal ani za ty prachy

  superkarma: 0 22.09.2005, 10:06:13
 19. avatar
  [14] marylin [*]

  xenie: no to jo ale ja myslela .. ze treba popise pocity .. cestovani . jak to tam funguje jinak .. a ne ze maji ultrazvuk ve 20 tydnu ... clanek me zklamal ... ale ja bych tam jela .. uz jenom pro tu kulturu a tak .. proc ne .. a dom je to kousek ..

  superkarma: 0 22.09.2005, 09:03:38
 20. [13] xenie [*]

  marylin: no dle názvu je to o tom, jak pracovala v SA...a jelikož je porodní bába, tak to holt bude o tom, jak se tam rodí... Asi je dobré jet si tam vydělat, ale žít tam delší dobu, to ani ne (anebo ano, kdybych byla chlap)...

  superkarma: 0 22.09.2005, 08:58:46
 21. avatar
  [12] Luciš [*]

  jinak země, kde ženy nesmějí řídit auto, když je tam litr benzínu za babku

  superkarma: 0 22.09.2005, 08:42:12
 22. avatar
  [11] zrza [*]

  zrza: sorry - cestovatel

  superkarma: 0 22.09.2005, 08:34:59
 23. avatar
  [10] zrza [*]

  Zajímavé, ale já jsem cestoval opatrný, do takové divočiny bych nejela - a nosit něco přes ksicht ... I když takhle po ránu by to nebylo úplně od věci .

  superkarma: 0 22.09.2005, 08:00:50
 24. avatar
  [9] medunka2001 [*]

  Já jsem nejdále pracovala v Kuvaitu, ale pouze jako brigádu asi 3 měsíce. Tato země je myslím dost moderní, takže jsem se nijak zakrývat nemusela. Je jasné, že jsem tam nechodila polonahá, protože venku ve městě někteří chlapi, co nikdy neviděli bílou ženu dost civěli:-))) Jo jediné omezení jsem měla, nemohla jsem sama cestovat letadlem do SA nebo AE, tzn. že jsem si musela vyřizovat víza. Kuwait se mi moc líbil. Kdybych mohla, tak se sbalím, a vyrazím tam třeba hned.

  superkarma: 0 22.09.2005, 07:31:41
 25. avatar
  [8] Luciš [*]

  no potěš, kolega mě straší, že tam s ním jednou budu muset jet plus ty jeho zkazky o ruských prostitutkách

  superkarma: 0 22.09.2005, 07:20:03
 26. avatar
  [7] zakaria [*]

  vidim, ze nejsem jedina, ktera se dostala az do arabskych zemi na delsi dobu. Ja momentalne ziji ve Spojenych arabskych emiratech a popravde receno, jsem si za ty dva roky co uz tady jsem jeste nezvykla na onen zmineny " muzsky svet" a " zensky svet".Je to pro me neco uplne noveho.

  superkarma: 0 22.09.2005, 06:06:20
 27. avatar
  [6] marylin [*]

  Tak jsme si teda pod nazvem clanku predstavovala neco jineho nez popis jak se rodi v SA Ale jinak bych se tam podivat jela .. alespon bych to mela bliz domu

  superkarma: 0 22.09.2005, 04:13:03
 28. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Nyotaimori: Jdou na me mrakoty uz jenom pri te predstave, i kdyz, nekdy po divoke noci by se plachetka pres oblicej hodila . Financne se to urcite vyplati znacne, mam par znamych, ktere v SA, AE a jinde pracuji. Ondyno se nas soused, strojni ing., ktery jezdi serizovat uz nekolik let stroje do jakesi tovarny v Libyi, vratil mesic po planovanem priletu, normalne se vedeni fabriky neco nelibilo a aby dokopali partnery k ustupku, drzeli tam zahranicni zamestnance jako rukojmi. Tam se muze stat skutecne vsechno a zbytek sveta zmuze naprosty prdlajz.

  superkarma: 0 22.09.2005, 03:09:36
 29. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Nyotaimori: Ja taky ne, mne by tam ukamenovali hned druhy den .

  superkarma: 0 22.09.2005, 02:22:13
 30. avatar
  [2] Blueberry [*]

  Doufam, ze se ji ten celibat vyplatil aspon financne !

  superkarma: 0 22.09.2005, 01:12:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme