Rodina

Pracoval jsem v cizině a doma jsem bez peněz

Kde jsou ty časy, kdy si člověk jel do zahraničí vydělat „velké peníze“. Dnes mladí lidé jezdí z hranice na zkušenou, vydělat si tam je mnohdy docela těžké. Tomáš v Irsku práci měl, ale po návratu do Česka je bez ní i bez peněz.

muž

Tomáš vyrazil za prací do Irska, žil zde 7,5 roku: „Za tuto dobu jsem pracoval pro 3 zaměstnavatele a v tomto období jsem byl nezaměstnaný jen 3 měsíce, a to listopad a prosinec 2005 a leden 2006. V roce 2011 mě potkala tragická událost a v říjnu tohoto roku zemřel můj otec. Po pohřbu jsem se začínal vážně zaobírat myšlenkou na trvalý návrat do vlasti.“

Protože Tomášova maminka v Česku začala být vážně nemocná, skutečně se domů v loňském roce vrátil. A začal jeho boj prací a financemi, který považuje za „bezohledné a necitelné chování našeho státu vůči svému občanovi“.

„Dne 19. června 2012 jsem se, logicky jako člověk bez zaměstnání, zaregistroval na Úřadu práce v Prostějově,“ pokračuje Tomáš. Registrace proběhla bez problémů, ale problém nastal u přiznání dávek hmotné podpory v nezaměstnanosti. Tomáš dále popisuje všechny složité okolnosti toho, jak prokazoval zachování svých vazeb na naši zem, což po něm úřad vyžadoval. Doložil mnoho dokumentů o tom, jak se do Česka pravidelně vracel (třeba letenky či bankovní účet vedený u české banky) i čestných prohlášení, ale Úřad práce jeho nárok na hmotnou podporu zamítl s tímto odůvodněním: „Bylo rozhodnuto o nepřiznání hmotné podpory v nezaměstnanosti z důvodů nedostatečného prokázání vazeb na ČR.“

Tomáš se odvolal, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrdilo rozhodnutí prostějovského Úřadu práce.

Jádro pudla

Tomáš doufal, že bude v Česku považován za přeshraničního pracovníka, kterému mohou být uznány ve výjimečných případech dávky hmotné podpory v nezaměstnanosti. Což se nestalo.

Zjišťovali jsme, co měl Tomáš udělat

Podle pravidel Evropské unie by lidé měli žádat o dávky podpory v nezaměstnanosti od země, kde naposledy pracovali, a to převodem do země svého stávajícího pobytu. Existují výjimky. Podle sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí: „Přeshraniční pracovníci jsou osoby, které pracují v jiné zemi, než ve které bydlí – typicky jde o pracovníky, kteří z jednoho státu pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě – tzv. pendleři. Jedná se ale také o osoby, které si zachovají zázemí v jednom státě a na omezenou dobu se přesunou za zaměstnáním do jiného státu, zatímco jejich obvyklé bydliště – tzv. centrum zájmů – zůstává zachováno v původním státě. V takovýchto výjimečných a specifických případech je přeshraničním pracovníkům umožněno, aby nárokovali dávky v nezaměstnanosti přímo od jejich státu bydliště, byť do jeho systému během svého posledního zaměstnání žádné příspěvky neodváděli.“

Tomáš je přirozeně zahořklý, připadá mu, že se k němu úřady zachovaly bezohledně. Přístup úřadů je ale pochopitelný, protože Tomáš, ačkoli jezdil do Česka, nepřispíval zde do sociálního systému. Přesto nárok na nějaké dávky má. Jak jsme se dozvěděli na bezplatné lince informačního centra Europe Direct, jsou pravidla každé členské země EU ohledně poskytování sociálních dávek odlišné. Obecně, jestliže člověku nárok na dávky v nezaměstnanosti v zemi původu zanikne (což je přesně Tomášův případ), může se pokusit zažádat o povolení k převodu podpory v nezaměstnanosti ze země, kde naposledy pracoval.

Kvůli složitosti a odlišnosti jednotlivých systémů v členských zemích je nejlepší, obrátit se s konkrétním případem přímo o pomoc na Europe Direct, kde na následující e-mailové adrese najdete internetový formulář, který když vyplníte, dostanete do osmi dnů radu, jak dále ve vašem případě pokračovat...

Na co si dát pozor?

Pokud se budete stěhovat z členské země EU zpět do Česka, kde nemáte zajištěnou práci, neopomeňte navštívit Úřad práce v zemi, kterou opouštíte, a zjistit si tam dopředu, jak postupovat, pokud vám v zemi, do které se stěhujete, nebude přiznán nárok na dávky hmotné podpory.

Přečtěte si také...

   
05.03.2013 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Izzy [*]

  Přivykla jsem si na určitý plat a teď mi chybí peníze. Budu se teď soudit, ještě mi něco dluží z minulé práce. Musím oslovit někoho, kdo pracuje na překládání a má zkušenosti.

  superkarma: 0 27.05.2015, 09:07:34
 2. [32] Saritka [*]

  Tak nevím. ale snad si peníze vydělal,  jinak by tam nedělal.

  superkarma: 0 08.03.2013, 10:29:51
 3. [31] Leena [*]

  Tenhle konkrétní případ soudit nechci, opravdu nevíme, jak to přesně je a co kde odváděl.

  ale jinak jsem taky pro to, aby se už na školách učilo, co se vyjednává na kterém úřadě, jak vyplnit jaké papíry - sama jsem z toho někdy jelenSml68

  Ale spousta lidí je nevinně třeba v tom, že nedodá správné podklady. zažila jsem, když se přecházelo na nový systém mateřské a rodičovské a na ŽÁDNÉM z úřadů mi nebyli schopný říct, jak to funguje a jaké jsou podmínky (ze sociálky mě posílali na úřad práce a naopak).

  Napsala jsem asi 20 mailů, než mi to nějaká právnička vysvětlila Sml22

  superkarma: 0 06.03.2013, 15:11:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Trefa [*]

  Trefa:kdyz tak dlouho zil v cizine,tak si mohl nejake penize nasetrit.prece tam vse neutratil.nezamestnanost je v celem svete.

  superkarma: 0 05.03.2013, 16:20:04
 2. [29] ova9 [*]

  ......clovek ma  mit i urcitou vizi dopredu

  superkarma: 0 05.03.2013, 16:19:29
 3. avatar
  [28] pajda [*]

  Altamora — #27 Sml67

  superkarma: 0 05.03.2013, 15:28:35
 4. avatar
  [27] Altamora [*]

  pajda — #25 A pak píší rozhořčené příspěvky, jak jsou ty úřednice hnusné. Někdo si potřebuje nabít vlastní ústa, aby pochopil, že na kluzkém chodníku to klouže.

  1. na komentář reaguje pajda — #28
  superkarma: 0 05.03.2013, 14:19:59
 5. avatar
  [26] Lukáš Čejka [*]

  Rikina — #20 dokud bude stat vniman jako zaopatrovaci ustav, tak bych se jineho pristupu ani nenadal Sml57

  superkarma: 2 05.03.2013, 13:25:59
 6. avatar
  [25] pajda [*]

  Altamora — #24 to by ty děti musely chtít, jenže jim je to fuk. Já učím mimo jiné obor Podnikání a oni nevědí, do kdy se podává daňové přiznání...a ne, že by se jim to několikrát nezopakovalo, a neměli to napsané v x učebnicích a nebrali to ve třech předmětech. "No to snad řeknou v telce, ne?" zněla uražená odpověď u maturity.

  1. na komentář reaguje Altamora — #27
  superkarma: 2 05.03.2013, 13:04:41
 7. avatar
  [24] Altamora [*]

  pajda — #22 Mám dojem, že může požádat i u nás a že to ÚP zařídí. Jen to nějakou dobu trvá a je třeba mít doklady v pořádku. Ta agenda není právě jednoduchá. Myslím si, že místo učení, kolik má tyčinek růže a kolik zvoneček, by se děti měli učit finanční gramotnost a základy práva. Aby aspoň tušili, že to je důležité a že nemají spoléhat na to, že to nějak dopadne a někdo to za ně zadarmo vybaví.

  1. na komentář reaguje pajda — #25
  superkarma: 1 05.03.2013, 12:58:03
 8. avatar
  [23] tajnostii [*]

  Jindriska8 — #16 Tak to já teda také néSml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 05.03.2013, 12:32:05
 9. avatar
  [22] pajda [*]

  SStream — #21 nedávno mě odešel ze třídy kluk, protože skončil s mámou v azyláku a neměl na dojíždění. Než jim vyplatili sociální dávky, byl io s mámou bez prostředků. Milá paní, jen moc smutná, milý chlapec...a na škole byla okamžitá reakce:"Být to Cikán, tak by měl peněz dost!" jenže jaksi...oni jsou Cikáni. Klučina byl pěkně zahnědlý už na první pohled. Jak vidno, tak paušalizace nikdy k ničemu nebyla...ale je jednoduchá a obvykle ji okolí očekává. Z článku nepoznáme, jestli náhodou dotyčný neptřil k těm "chytrým", jestli jeho zaměstnavatelé platili i za něj, jestli byl řádně hlášený k pobytu atd., těžko pak soudit, proč si nepožádal v tom státě, kde byl.

  1. na komentář reaguje Altamora — #24
  superkarma: 1 05.03.2013, 12:14:37
 10. avatar
  [21] SStream [*]

  pajda — #19 vždycky žasnu nad tím, že právě těmto osobám se dostane pomoci a podpory, kdežto ti, kteří se snaží žít podle regulí jsou zpravidla spíše ztrestání...

  1. na komentář reaguje pajda — #22
  superkarma: 0 05.03.2013, 11:43:44
 11. [20] Rikina [*]

  Hm, hm, bezohledné a necitelné je, když se člověk musí starat sám o sebe a o právní i jiné důsledky svých činů? Sml80 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #26
  superkarma: 1 05.03.2013, 11:33:11
 12. avatar
  [19] pajda [*]

  SStream — #18 tomu se dneska říká "chytrá", ne odvážná. Máme takových půl vesnice...a všichni jsou naštvaní.

  1. na komentář reaguje SStream — #21
  superkarma: 0 05.03.2013, 11:11:18
 13. avatar
  [18] SStream [*]

  pajda — #17 Tomu se tedy říká odvážná osoba Sml30 Znám taky spoustu lidí, kteří mají podobně laxní přístup k těmhle věcem... Někdy je to tím, že jsou líní a nezajímá je to a někdy je to také tím, že nemají tušení, že si na něco takového mají dávat pozor (počítají s tím, že se stát "postará", tudíž mu třeba přijde upomínka, že nemá někde něco zaplacené apod., z velké části spoléhají na zaměstnavatele - dokud jsem zaměstnanec, tak za mě s úřady jedná přece zaměstnavatel). Mrzí mě, že v rámci občanské výchovy se něco tak "přízemního" jako tato témata či třeba finanční otázky dospělého života neřeší. Po škole jsem vstupovala do dospělého života v systému, kterému jsem nerozuměla a moji rodičové tím tuplem....

  1. na komentář reaguje pajda — #19
  superkarma: 0 05.03.2013, 10:59:41
 14. avatar
  [17] pajda [*]

  SStream — #15 pokud ovšem něco odváděl. Kamarádka se vrátila po 12 letech, u nás předtím neodpracovala povinného půl roku, ve Státech neodváděla nic, neboť ji živil manžel. Jazyk neumí - česky zapomněla, anglicky se nikdy nenaučila, když zkusila překlady, dělala úděsně hrubky v obou jazycích a práci sháněla cca 3 roky...ne, že by ji nikde nechtěli, ale když dostala zadáno "naučte se v angličtině pracovat podle tohoto manuálu", tak měla tři měsíce hromadu výmluv, pak se přiznala, že na tři testy šla nepřipravená, ale to, že ji nevzali, bylo totálně blbou a vypatlanou českou firmou. Konkrétně se ta firma jmenovala IBM...taky dobrý, ne? Zdravotní a sociální nemá samozřejmě v pořádku v žádném státě.

  1. na komentář reaguje SStream — #18
  superkarma: 4 05.03.2013, 10:27:08
 15. avatar
  [16] Jindriska8 [*]

  To jsem nevěděla,že si můžeme zažádat o dávky ze země,kde jsme nějaký čas pracovali.

  1. na komentář reaguje tajnostii — #23
  superkarma: 0 05.03.2013, 09:45:07
 16. avatar
  [15] SStream [*]

  Všem které píšou, že do systému nic nedal tudíž by ani neměl nic dostat - já do systému vrazila neuvěřitelné peníze a úřad práce mě za pozdní příchod vyřadil z evidence po měsíci. Tudíž tam mám pořád na kontě velmi pěknou částku, ať si to kluk užije, pokud se mu podaří je nějak "om*dat". Pracoval-li v zahraničí (v rámci EU) po dobu 7 let, odváděl sociální a zdravotní pojištění, pak má na příspěvek v nezaměstnanosti nárok, stejně tak jako má nárok třeba na důchod vč. těchto let. To, kde se bude příspěvek vyplácet záleží na tom, kde se zrovna rozhodne být! Musí doložit uhrazené pojistné v zahraničí, toto bude započítáno do průměrů, ze kterých se počítá příspěvek v nezaměstnanosti a tento mu bude vyplácen. Tohle všechno má samozřejmě háček a to ten, že pojistné musí mít uhrazeno sakumprásk všechno a ne že mu tam bude lítat měsíc či dva bez plateb, vždycky musí mít doloženou evidenci na od - do bez přestávek. Musí mít také v zahran. odpracovanou určitou dobu, aby na to všechno získal nárok ale myslím, že to je půl roku, ne víc. Na to všechno existují dohody mezi členskými státy a tyto se dodržují, mají nějaká pravidla. Pouze v čechách se rozhoduje podle toho, jakou měl dneska Pepa svačinu či jak moc jste naštvali ředitelku ÚP svými výdělky v zahraničí (dokonce nemají skrupule Vám na férovku říct "že dobře jste se měli už dost, ne?") Na české evropské poradce by Tomáš zcela rozhodně neměl dát, to už je rozumnější se zeptat v nějakém ghettu, tam v tom uměj chodit podstatně líp. Anebo požádat o pomoc finančního poradce, Ira (!). Vyjde ho to pořád levněji než bojovat s ČR, fakt že jo. Jinak návrat domů nepovažuji za šťastné rozhodnutí.

  1. na komentář reaguje pajda — #17
  superkarma: 3 05.03.2013, 09:43:18
 17. avatar
  [14] rusalka2008 [*]

  Altamora — #13 jo, asi tak... a když je šikovný a má zkušenosti z práce v zahraničí, dost se divím, že nenašel práci na Olomoucku či Prostějovsku. Neřeknu, kdyby žil na Ostravsku nebo na severu v Jeseníkách...

  superkarma: 0 05.03.2013, 09:38:37
 18. avatar
  [13] Altamora [*]

  Není od věci občas se zajímat o zákony. Ne jen z toho pohledu, jak je obejít, ale i z toho pohledu, co se stane, když je obejdu. Pokud v Irsku pracoval legálně, tak tam byl i sociálně pojištěný, tudíž by měl dostávat podporu z Irska. Jestli si ale "šikovně" zařídil, aby nemusel platit sociální pojištění v Irsku a u nás ho taky neplatil, tak se nesmí divit. To je jako s těmi, co mají velké příjmy, vykazují velké náklady, aby nemuseli platit daně a platili minimální sociální pojištění, a pak se jejich rodina diví, že mají malé sirotčí důchody a partnerka žádný vdovský důchod, protože svatba je jen papír, který nepotřebují. Někdy není od věci koukat dále než na nejbližší měsíc.

  1. na komentář reaguje rusalka2008 — #14
  superkarma: 7 05.03.2013, 09:33:57
 19. [12] zzandaa [*]

  Kdo se má v tomhle vyznat...

  superkarma: 0 05.03.2013, 09:18:28
 20. [11] telelot [*]

  no, náš právní systém je jedna džungle, obyčejný člověk aby zaplakal...Sml22

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:41:38
 21. avatar
  [10] Hanula [*]

  Sml16měli by ho platit z Irska...

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:30:31
 22. avatar
  [9] Žofie [*]

  Já si také myslím, že když tady 7,5,roku nepracoval, nikdo za něj neplatil státu žádné poplatky, tak se není čemu divit, že nemá nárok. Spíš se divím, že skončil na pracáku. Předpokládám, že mluví perfektně anglicky a o takové pracovníky se znalostí jazyka snad zájem je? Sml80

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:29:56
 23. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Možná je problém i v tom, zda u všech zaměstnavatelů pracoval legálně...

  superkarma: 1 05.03.2013, 08:28:25
 24. avatar
  [7] v.poho [*]

  OlgaMarie — #6 Mně teda přijde celkem logické, že pokud tady neodváděl daně z příjmů, tak si prostě nemá co nárokovat. Sml80 Pokud by to mělo být jinak, je něco špatného v našem právním systému. To by takhle mohli odcestovat všichni a pak se vrátit a požádat si tady o soc. dávky. Jen nevím, z čeho by je stát potom platil?

  Další věc: považovat ho za pendlera? Do Irska??? Tak nějak si dokážu představit pendlera, co bydlí v Železné Rudě a jezdí pracovat 30 km za hranice.

  superkarma: 1 05.03.2013, 08:16:21
 25. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  v.poho — #3 Tomáš předpokládal, že mu vyčerpávající informace poskytne právě úřad k tomu státem určený.

  Jinak si myslím, že vazba k ČR  se prokazuje i tím, že je občanem ČR a má zde trvalý pobyt. (A v místě trvalého pobytu platí i odpady, přestože zde prokazatelně žádný odpad neprodukuje.Sml57)

  1. na komentář reaguje v.poho — #7
  superkarma: 1 05.03.2013, 08:04:46
 26. [5] Roland [*]

  Teď už těžko radit.

  superkarma: 0 05.03.2013, 08:03:52
 27. avatar
  [4] lenig [*]

  nemám slov...Sml68Sml68Sml68

  superkarma: 0 05.03.2013, 07:55:08
 28. avatar
  [3] v.poho [*]

  No, já se nechci Tomáše nijak dotknout, ale co jako čekal? Vydělával jinde, pravděpodobně mu jednou půjde i důchod odtamtud, pokud chce dávky, tak mi přijde logické, aby si to řešil tam, kde odváděl daně....Sml80

  Nemluvě o tom: to si za těch 7 let nenašetřil ani korunu?

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  superkarma: 3 05.03.2013, 07:54:48
 29. avatar
  [2] vmarta [*]

  lidicka — #1 blázniš? to y musel být tmavé pleti a za sebou gorily..pak by dostal

  superkarma: 0 05.03.2013, 07:40:16
 30. [1] lidicka [*]

  A nemá nárok aspoň na nějaké sociální dávky???? Naši Romové taky v životě nepřispěli do sociálního systému státu a pobírají všechny možné finanční příspěvky....Sml80

  1. na komentář reaguje vmarta — #2
  superkarma: 0 05.03.2013, 07:34:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme