.

Prachy, karty, šeky?

Cestování

Prachy, karty, šeky?

Chystáte se do zahraničí a nevíte, jak naložit s kapesným na cestu? Řešíte dilema, zda si vyměnit hotovost už doma, nebo si vzít s sebou šeky, anebo využít výhod platebních karet?

Pokud s sebou do ciziny povezete hodně peněz a neuložíte si je na bezpečném místě (nejlépe v hotelovém sejfu), hrozí nebezpečí, že vás okradou, můžete je ztratit, anebo – při nejlepším – nebudete mít chvilku klidu kvůli zbytečným starostem s nošením hotovosti.

Hrozí také, že když vše neutratíte, povezete zahraniční měnu zpět, a to se při současném výhodném kurzu koruny při následné výměně doma nevyplatí.

Můžete ale využít bankovních služeb a na cestu si s sebou vzít bankovní kartu. Pozor! Informujte se na pobočce svého bankovního ústavu o možnostech jejich využití. Ne všechny karty v zahraničních obchodech spolehlivě fungují.

Podle Tomia Okamuriho, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, je nejlepší kapesné zkombinovat. Část peněz vyměnit už doma a platební kartu si vzít s sebou. „Ale pokud můžete, kartu používejte jen při platbách v obchodech. Pokud si budete vybírat hotovost z bankomatu, zaplatíte velmi vysoké poplatky – minimálně od sta korun,“ říká Okamuri.

„Když už nutně potřebujete vybrat hotovost, vybírejte větší částku najednou, aby se vám to vyplatilo. Zvažte, kolik peněz ještě do konce pobytu budete potřebovat, a vyzvedněte si celou odhadovanou sumu. Jan tak se vám to bude rentovat,“ radí mluvčí asociace.

Jak řešíte finance o dovolené vy? Berete si raději více peněz a vezete je zpět, anebo se pořádně rozšoupnete a všechno utratíte? Dáváte přednost pobytům all-inclusive?

   
12.05.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] kareta [*]

  kartou
  cože!?
  to musí být peklo

  superkarma: 0 12.05.2008, 13:22:25
 2. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Tak tohle neřeším, když někam jedu, tak na pohodu a odmítám se něčím podobným stresovat

  superkarma: 0 12.05.2008, 12:16:26
 3. [2] gentiana [*]

  Redakce dělá, že Okamuru nezná, že mu tentokrát zpizdila jméno?

  (1) nejezdím na dovolenou, nejsem turista ani jiné pako. Peníze nadto vydělávám průběžně a nemusím je tedy řešit někde na potulkách.
  (2) Já mám takové pytlíky na zip. V jednom jsou slovkoruny, v jednom švédské koruny, v jednom eura... a podle toho, kam jedu, ten pytlík vysypu do kapsy. Ztráty v důsledku pohybu kursu jsou stejné jako při maniakálním vyměňování.
  (3) Cožeto? To je jako takové to Sedím v hotelu a sežeru všechno včetně lehátek, protože je to zadarmo? To je jako vážně někdo schopnej vydržet takovou hrůzu dýl než půl dne? Není jednodušší se zavřít doma a vyžírat ledničku a mezitím natřít plot? Jauvajs.

  superkarma: 0 12.05.2008, 09:36:16
 4. [1] maajaa65 [*]

  Jednou jsme měli all-inclusive v Tunisku a bylo to super, hotovost jsme si samozřejmě vezli - kvůli platbě výletů nebo případně nepředvídané nemoci. Jinak jezdíme do Chorvatska, hotovost si vozíme jen na ubytování + malé kapesném zbytek tj. benzín a nákupy platíme kartou nebo vybíráme z bankomatu...

  superkarma: 0 12.05.2008, 08:57:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme