Bulvár

Prach jsi a v prach se obrátíš!

V úterý skončil masopust (více zde) a včera začal v katolických církvích popeleční středou takzvaný velký půst - tedy čtyřicetidenní postní doba, která je přípravou na Velikonoce. V Čechách, které jsou občas nazývány nejateističtější zemí Evropy, ovšem jen málokdo ví, že půst vůbec je, natož aby se ho obtěžoval držet. Pojem půst se mnoha lidem totiž slil v jedno s jakousi variantou diety.

 

 

 

 

Co je to půst?
Principem půstu je přitom odříkání - ne nutně jídla - kuřákům se doporučuje odříct si cigarety, ale vzdát se můžete také návštěv hospod, dívání se na televizi nebo pití kafe. V poslední době se dostává do módy také takzvaný ekologický půst - například omezení jízd autem. Zkrátka jde o to, abyste něco obětovaly a zároveň zlepšily svůj vztah k Bohu, ale i ke svému okolí. Půst v sobě ovšem nenese jen pasivní prvek, to, že by člověk neměl něco dělat nebo konzumovat, ale má i část aktivní - jeho významem je obrácení se - návrat k Bohu. Měl by tak být časem, kdy se více soustředíme na zpytování své svědomí, na modlitbu nebo na rozjímání.

Půst újmy
Sama popeleční středa, která je počátkem postní doby, začala být slavena kolem 6.-7. století. Do té doby půst začínal šestou nedělí před Velikonocemi. Neděle samy o sobě však nejsou postními dny, a tak byl začátek půstu přeložen na první středu před touto nedělí. Sama popeleční středa je také postním dnem - nemělo by se jíst maso a drží se takzvaný půst „újmy" - člověk se smí jen jednou za den najíst do sytosti.

Bájný Fénix
K popeleční středě patří již od konce 11. století takzvaný popelec. Kněz při bohoslužbě posvětí popel, a tím potom uděluje věřícím na čelo znamení kříže se slovy: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“ případně „Čiňte pokání a věřte evangeliu". Tento zvyk symbolizuje starověkou tradici posypat si hlavu popelem na znamení smutku a viny, podle některých historiků však odkazuje také na staroegyptský mýtus o ptáku Fénixovi, který povstává z vlastního popela a symbolizuje tak znovuzrození. Dnes se popel vyrábí ze spálených palmových a olivových ratolestí, v našich podmínkách pak z „kočiček" posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

Co se týče potravy, lze držet půst mnoha formami, od prostého zřeknutí se masa přes různě přísnější formy až po prakticky veganské stravování se. Zakázáno bývá také víno a olivový olej. Zároveň se doporučuje dávat almužny chudým. Už prorok Joel ovšem řekl: „Roztrhněte svá srdce, ne pouze šaty...“ Vnější projevy půstu tak nemají smysl bez skutečného obrácení se k Bohu.


Budete držet půst? Pokud ano, jaký význam pro Vás půst má? Byla jste ve středu na bohoslužbě? Věděla jste, co znamená slovo popelec? Znáte legendu o Fénixovi?

   
22.02.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Henri [*]

  Suzanne: tak to tě obdivuju, já se snažím celý rok, ale nevím jestli bych to dokázala takto asertivně tvrdit. Abych nějak vynahradila, že se nepostím jídlem (i když to mi právě s mým způsobem stravování přijde těsně vedle - masu skoro neublížím a velmi často se dosyta najím pouze jednou za den), tak jsem si jako způsob postu zvolila, že každý den opravdu důkladně uklidím. Ne že bych jindy měla nepořádek, ale občas týden obcházím a dělám, že nevidím různé hromady novin a knih a šatů dětí a zastrčených hraček. Takže dřív nepůjdu spát, než to všechno nebude na svém místě. A tohle doufám, mi taky vydrží celý rok.

  superkarma: 0 23.02.2007, 17:46:48
 2. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Henri: ellinor: a proč to neděláte celý rok? Já nechvátám, starám se o babičku, mám čas na své blízké a občas vyslechnu i cizí, noviny nečtu. Zkuste to, je to prima

  superkarma: 0 22.02.2007, 23:56:10
 3. avatar
  [9] navia [*]

  Doufám, že půst dodržím. Půst pro mě má význam jako zklidnění a ztišení se před Velikonocemi. Byla jsem na mši. Věděla. Jen to že sám sebe zapálí a z popela vzlétne omlazený.

  superkarma: 0 22.02.2007, 15:13:32
 4. avatar
  [8] Olka [*]

  Nejsem věřící, ale některé zvyky či pravidla mi připadají dobré, tak je dodržuju. Například nekrást, nezabíjet, atd. Rozsvítit si každou adventní neděli svíčku a zamyslet se, nebo nepřežírat se v únoru k tomu taky patří. Beru to jako "jarní úklid" v sobě i kolem sebe. Včera jsem se vědomě nenacpávala, večer už vůbec ne. Dnešek jsem zahájila doma výměnou pytlíku ve vysavači, v práci jsem si uklidila kolem stolu. Když na to mám 40 dní, snad něco zvládnu, kousek po kousku.

  superkarma: 0 22.02.2007, 13:53:08
 5. avatar
  [7] aiša [*]

  více jsou pro mě vánoce než velikonoce,tak žádný půst

  superkarma: 0 22.02.2007, 12:37:03
 6. avatar
  [6] ellinor [*]

  Doporučuju půst hlukový - prostě nepouštět TV, kromě R.Classic ani radio, nečíst noviny. Prostě zkuste těch několik týdnů jen přemýšlet, mluvit s lidmi blízkými i cizími, nebo číst něco duševně náročnějšího, na co právě pro televizi normálně nemáte čas.
  Předvelikonoční půst jsem jednou zloušela, ale zvrhlo se to v zaujetí dietou a potravou, takže to vůbec neplnilo svůj účel, tedy abych se soustředila na Boha.
  Ale ne každej na to má koule, já se odhodlávám každej rok a zatím nic.

  superkarma: 0 22.02.2007, 11:24:41
 7. avatar
  [5] Henri [*]

  Zrovna včera na mši mě zaujalo (a je to psané i v článku), že se půst nemusí redukovat jen na "dietu" (navíc je to úplně nesprávné chápání). Právě ve formě většího vnímání potřeb lidí kolem (ne jenom ve formě příspěvků na charitu), i za cenu lehkého "násilí" na sobě. To znamená nechvátat pořád někam, nezavírat se před televizí, najít trpělivost vyslechnout lidi kolem sebe atd. Toto kdyby se pořád dokola omílalo v televizi, jako v předvánočním čase, třeba by se v lidech něco hnulo i dva krát do roka.

  superkarma: 0 22.02.2007, 11:17:21
 8. [4] a.... [*]

  Jo půst by mi fakt teď prospěl, cítím se nějak přecpaně po tý zimě . Jinak včera jsem četla zrovna takový veselý zamyšlení, že popeleční středa bude u nás málo využívaný svátek, neb ten půst a odříkání v našich zemích nikoho netahne

  superkarma: 0 22.02.2007, 10:57:15
 9. avatar
  [3] Meander [*]

  Co mi to dneska blbne?

  superkarma: 0 22.02.2007, 10:52:51
 10. avatar
  [2] Meander [*]

  Henri: Souhlas. U nás jsou Velikonoce brány jenom jako doba, kdy je možno se ožrat a beztrestně zmlátit libov olný počet ženských. Bohužel...

  superkarma: 0 22.02.2007, 10:52:16
 11. avatar
  [1] Henri [*]

  Nebudu, pokud jde o jídlo (mám hájené období, jsem těhotná). Ale najdu si jiný způsob.
  Postní období a vůbec Velikonoce mají pro mě mnohem větší význam než Advent a Vánoce. Asi jako pro většinu křesťanů. Škoda, že chybí víc osvěty.

  superkarma: 0 22.02.2007, 08:58:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme