Vztahy

Práce v zahraničí Viktora a Romanu odcizuje

Když odjel Viktor pracovat do zahraničí, Romana se zaradovala. Konečně po dlouhé době našel práci a přinese chybějící peníze do domácího rozpočtu. Viktor pracuje v sousedním Německu a domů jezdí jednou za 14 dní. Peníze vydělá, ale s Romanou jsou si čím dál víc cizí.

Nic není zadarmo

Nic není zadarmo. Ani peníze. Když je chcete vydělat, musíte něco obětovat. Volný čas, koníčky, čas strávený s rodinou, s dětmi, se svojí láskou…

práce

Romana s Viktorem jsou spolužáci ze střední. Chodit spolu začali už v prváku a byla to láska jako trám. Nikdo nevěřil, že jim vydrží, protože první velké lásky jak rychle vzplanou, tak rychle i uhasnou. Viktor s Romanou však tuto pověru vyvrátili.

Po maturitě šla Romana ještě na vysokou školu, tu ale nedodělala, protože ve třetím ročníku přišla do jiného stavu. Narodil se jim dnes devítiletý syn Adam.
Viktor už dál ve studiu nepokračoval, hned po maturitě nastoupil ke svému otci do tiskárny, kde dělal provozního.
Tiskárna však po čase zkrachovala a Viktor si musel hledat práci jinde. Měl však smůlu. Řemeslo žádné neuměl a jenom s maturitou ho nikde nevzali. Každou chvíli pracoval jinde, dělal závozníka, tiskaře, pracoval i ve skladu nábytku, ale nakonec skončil na Úřadě práce.

Práce v Německu

Jejich syn Adam chodí už do třetí třídy. Romana vždycky toužila po druhém dítěti, ale z finančních důvodů si ho nemohli dovolit. Počítali každou korunu, byli rádi, že zaplatili nájem a nejnutnější výdaje na živobytí.
Romana pracuje jako účetní, ale každý den se bojí o práci, protože v jejich podniku je účetních nadstav a hrozí propouštění. Proto velmi přivítala, když přišel na jaře Viktor s tím, že nějaký jeho kamarád má kamaráda a ten má strýce v Německu, který tam má velkou tiskařskou firmu a hledá dva, tři lidi do provozu. Jede se však na směny, soboty i neděle, ovšem dají se vydělat slušné peníze. Jel by tam právě s oním kamarádem.
„Jeď, peníze potřebujeme a je to z oboru, který znáš.“
„Ale domů budu jezdit jen jednou za 14 dní.“
„To přece vůbec nevadí. Vždyť tam nemusíš být nadosmrti.“

Jenže Romana, Viktor i malý Adam byli na sebe jako rodina hodně závislí. I když ji někdy štvalo, že kvůli nezaměstnanosti sedí doma, byl tam, nebyli sami. Najednou byl byt prázdný.
Nejhorší byl první měsíc. Romana v noci neustále šmátrala rukou po prázdném polštáři, Adamovi chyběl táta na blbiny.
„Adámku, tatínek vydělá moc peněz a pak už bude jenom s námi doma, jo?“
Adámek přikývl, ale stejně nepochopil.

Odcizení

Romaně je sice pořád smutno, ale tak nějak čím dál míň. Zvykla si, že jsou se synem sami, že nemusí tolik uklízet ani vařit, že má více času na sebe i na kamarádky.
Přistihla se, že když Viktor přijede po čtrnácti dnech domů, ano, uvítají se, pomilují se, ale ona už se těší, až zase odjede. Jako by jí narušoval její a synovo území.
I Viktorovo chování se změnilo. Už to není takový bezradný muž, jakým byl, když odjížděl. V Německu si našel nové kamarády, je více sebevědomý. Před nedávnem Romaně zavolal, že neví, jestli přijede na víkend domů, že mají moc práce a asi mu to nevyjde.
Ještě nedávno by byla Romana smutná, že se 14 dní neviděli, teď však do telefonu jen chápavě přikývla:
„No jasně, chápu. Tak až budeš moct, přijeď, víš, kde bydlíš.“
Žádné vzrušení v hlase, žádná touha, žádné těšení.

Viktorova práce v zahraničí jim velmi pomohla, co se týče financí, ovšem jejich city, láska, dostává trhliny. Jako by se na sebe ani netěšili, jako by si zvykli na nový stav, ve kterém jsou si čím dál cizí. A nejsou jediní.

Myslíte, že když jeden z partnerů pracuje dlouhodobě v zahraničí, tak partnerský vztah vydrží? 

Možnost%
Ano, vydrží9,1
Vydrží, ale dostane trhliny9,1
Nevydrží, je to otázka času15,2
Nevím, je to individuální66,7

Přečtěte si také:

   
30.09.2013 - Láska a vztahy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Souhlasím s níže napsaným, vztah se musí oživovat a nesmí se na něj dlabat. Strýc je vědec a býval třeba půl roku v Japonsku, někdy déle, někdy teta s dětmi letěla na chvíli za ním, ale rozhodně nebyla záruka, že se uvidí co čtrnáct dní. Ale prostě VĚDĚLI, ŽE CHTĚJÍ vydržet. Toto vědomí, zdá se mi, překoná téměř vše, ale musejí chtít oba. A teta taky nebyla ustýskaná chudinka, co by se rozplakala při každém telefonátu dojetím. Prostě jen měli v hlavě jasně uspořádané, kde je jejich místo. Jsou spolu něco přes čtyřicet let, tak to evidentně ustáli. Můj starý přítel byl zase zahraniční zpravoda rozhlasu. Taky nelítal každé dva týdny, ale třeba čtyřikrát do roka. A jejich manželství trvá skoro šedesát let. Jednou mi řekl - víš, všechno je v tom, jak si to srovnáš v hlavě. Věřím mu.

  superkarma: 0 30.09.2013, 10:09:51
 2. avatar
  [2] pajda [*]

  Jak píše Rikina - vztah se musí oživovat.

  Jestli to bylo jenom dojede, zašoupousi, vypere mu a on zase odjede, bylo by lepší si nic nenamlouvat. U nás to tak bylo dvakrát - manžel dělal v Německu a pak sice "v Čechách", ale s neustálými služebními cestami, takže býval pryč téměř pořád. Měl dost věcí, abych nemusela prát, když dojel, prostě si jenom nabalil čisté a pokaždé jsme někam vyrazili. A šlo to...

  superkarma: 0 30.09.2013, 08:44:18
 3. [1] Rikina [*]

  Popsanému manželství bych moc dlouhou budoucnost už nehádala. Sml80 Obecně - žádný vztah nevydrží, když se na to dlabe. Aby se člověk na druhého při delším odloučení stále těšil, to není samo sebou. To je třeba si zasloužit. Oboustranně. Sml80

  superkarma: 1 30.09.2013, 01:24:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme