a tak není divu, že něco po ní podědila i naše čtenářka s nickem Simič. Bylinky má ráda, hojně je využívá a ráda se s vámi podělí o pár dobrých rad

Krásný den všem. Dneska je nádherné téma, jako šité přímo pro mě, a tak přispěji svou troškou do mlýna. K bylinkým mám velice vřelý a kladný vztah.Také možná proto, že moje prababička byla široko daleko vyhlášená bylinkářka, ke které si chodili pro radu a pomoc lidé ze širokého okolí. Znala každičkou bylinku, na všechno měla lék,dokázala zahnat všelijaké neduhy a ulevit od bolístek. Bydlela v malé dřevěné chaloupce u lesíka, na zahrádce pěstovala nejrůznější bylinky, přesně věděla, kde a kdy co roste, kdy má která bylina největší moc a sílu.Celá její chaloupka voněla po bylinkách.

Často jsem se jí dívala pod ruce, když vyráběla některou mast nebo míchala bylinkové směsi. Velice silně to na mě zapůsobilo a všechno to krásné a užitečné jsem se od ní naučila. Kam se hrabe nějaká vysoká farmaceutická škola!Prababi byla obyčejná chudá ženská, ale co se bylin týče, byla hotová čarodějka. Dodnes jí děkuju za to,c o mě naučila. Pravda, dnes jsou léky na všechno možné i nemožné .Ale je to z velké části jen chemie. A příroda nám nabízí své dary, které mají mnohdy zázračnější moc než všelijaké barevné pilule.Jsem velkým zastáncem přírodní medicíny a bylinek a jejich moci si velice vážím

.Tady je pár rad od mé prababi:

Na kašel dusivý-med a čaj lipový.
Na bolesti ženských dnů-silný odvar z kontryhelu.
Na odřeniny a rány otevřené-mastička z lístků jitrocele.
Na vosí a hmyzí štípance-cibuli držet na rance.
Na klidný a pokojný spánek-meduňky s mlékem šálek.
Na ouška bolavá-lněné semínko se dá.
Při problémech s čůráním-čaj z přesličky nás zachrání.
Pro spokojené bříško dětiček-z fenyklu a kmínu čajíček.
Pro jemnou pokožku-med,smetana a měsíčku trošku.
Na bolesti hlavy-pomůže čaj mátový.

A to jsou jen některé kouzelné bylinky.Tak jako moje prababi, nedám dopustit na pravý česnek. Prababi z něho dělala víno a každé ráno si dopřála malou štamprlku.Také kopřiva je výborná jako čaj při očistné kúře nebo pro lesklé vlasy. Vynikající a plné vitamínů jsou marmelády z šípků, jeřabin a rakytníku. K nezaplacení je med z pampelišek a jitrocele. Prababi byla také vynálezcem suché aviváže.

Do lněného pytlíku nadrtila rozmarýn a mateřídoušku. Pytlík pověsila do skříně a prádlo dlouho krásně vonělo. Také hojně používala bylinky v kuchyni.Také se dožila požehnaného věku 102 let a ještě do svých 92 let chodila do lesa sbírat bylinky a četla bez brýlí. Příroda je mocná a mnohému nás naučí a v mnohém pomůže. Jen se k ní nechovat macešsky ale naopak-s velkou láskou a úctou.

Hezký den,Simič.

Milá Simič, díky za moc krásný příspěvek a drahé rady

Text nebyl redakčně upraven

Také používáte bylinky, milé ženy-in?

  • K jakému účelu? Pro parádu, zdraví, kvůli vůni?
  • Pěstujete si je sama? Na zahrádce nebo v květináči?
  • Využíváte divokých bylin v přírodě? Jaké sbíráte? Chodíte na bez, lipový květ, třezalku, nebo jiné bylinky, které pak sušíte?
  • Kupujete je raději v lékárnách?
  • Užíváte nějaký bylinkový čaj na konkrétní potíže? Pomáhají vám?
  • Kde čerpáte své znalosti? Z literatury, internetu, nebo od svých maminek či babiček?
  • Kterou bylinku máte nejraději a dala byste si ji do svého erbu?

Na vaše příspěvky a třeba i fotky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit za svůj příspěvek?

Čeká na vás krásná publikace s tipy na výlety po Čechách a tělové mléko Neutrogena

cena

Reklama