První pozvánku na hrad či zámek zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Ula. Zámek Kynžvart najdete v západních Čechách 10 kilometrů od Mariánských lázní. Prohlédnou si ho můžete i na několika Uliných fotkách...

Dnes spolu cestujeme po hradech a zámcích. Na Kynžvart vás zve čtenářka Ula...

Já jen dodávám, že internetové stránky zámku najdete zde...

Zámek Kynžvart

Dobrý den,

posílám tip na krásný výlet do západních Čech. Právě jsme se totiž vrátili z dovolené z Chebska a určitě doporučuji krásný zámek Kynžvart, který leží přímo 10 km od Mariánských Lázní - směr na Cheb.

kynzvart

Pokud byste chtěli jet vlakem, vystoupíte v železniční stanici Lázně Kynžvart a podél směrovky se vydáte na 1 km vzdálený zámek. Zastavují zde i rychlíky, tak i návštěvníci z větší dálky nemusí složitě vyhledávat spojení na místo určení.

Zámek patřil kancléři Metternichovi, kde shromažďoval unikátní sbírku mincí, rukopisů, minerálů a kuriozit posledního chebského kata Karla Hussa. Součástí numismatické sbírky 11 000 mincí je také soubor dvou tisíc antických ražeb. v kabinetu kuriozit jsou stovky osobních předmětů známých historických osobností, antické archologické nálezy i staroegyptské památky, které kancléř dostal od místokrále Egypta. Loni jsem absolvovala přednášku přímo o sbírkách z kabinetu kuriozit a byla jsem moc mile překvapena příjemným vyprávěním kastelána p. Říhy.

kynzvart

Zámek byl pro své mimořádné evropské vazby zapsán na seznam Evropského dědictví.

V zámeckém parku se nachází letité stromy - památné lípy, zámecký chovný rybník a nově vybudované golfové hřiště sousedící se zámkem vytváří jedinečnou oddechovou dovolenkovou zónu.

kynzvart

Mám k němu osobní vztah, protože se zde brali moji rodiče a pak tuto památku na dlouhých 25 let zavřeli. Zámek byl zasažen dřevomorkou a nebyly finance ho opravit. Po revoluci se opravit převážně z peněz poskytnutých fondem Phare a nyní může svou krásnou opět vítat výletníky, kteří se sem budou vždy rádi vracet.

Ula

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Posílejte mi své tipy na hrady a zámky, kam byste chtěla pozvat ostatní čtenářky na výlet, nebo třeba na nějakou konkrétní akci.

Pozvánka musí obsahovat...

  • Jméno hradu či zámku
  • Stručný popis cesty
  • Důvod, proč tam čtenářky zvete
  • Doušku z historie místa

Otištěn bude vždy pouze jeden tip na jedno konkrétní místo. Zasílat příspěvky na toto téma můžete dnes (16. 8. 2011) do 15.00 hodin.

Vaše pozvánky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek ocením krásným dárkem: krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

Reklama