Naše externí spolupracovnice, čtenářka Vlaďka006, byla malinko zklamaná, že si v Topol'čiankách neprohlédla zámek (mohli jste si přečíst v minulém článku ZDE). Navštívila proto se svou rodinnou nejznámější zámek na Slovensku. Víte, o jaký zámek se jedná?

Po několika dnech odpočinku už mi zase začaly škubat koutky očí, později i svaly na nohou, a bylo to jasné. Jde se na další výlet.

Kam to bude tentokrát? Do Bojnice. Cesta z Žitavec trvala něco kolem dvou hodin. Absolvovali jsme několik prudkých zatáček a následné rozdýchávání a tišení žaludku. To jsme se to sešli. Z pětičlenné posádky se 4 lidem dělá špatně v pomalu každé zatáčce.
Do cíle jsme dojeli bez nehody a šťastní, že stojíme nohama pevně na zemi.

Nejdříve jsme se vydali do Bojnické ZOO (www.zoobojnice.cz). ZOO byla založena v roce 1955, má rozlohu 40 ha, z toho expoziční část je 20 ha. ZOO není specializovaná na žádné živočišné druhy, přesto lze shlédnout několik velice ohrožených zvířecích druhů. Vidět můžeme několik vzácných druhů savců, jako např. kočkodan rolowayův, který patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Ve světě se jich v ZOO chová 32 jedinců, ve volné přírodě počet nelze zjistit. Rovněž kriticky ohrožený je takin zlatý, kterého chovají pouze 4 Evropské ZOO. Ve volné přírodě mu hrozí vyhubení.

orangutan

Mimo ohrožené zvěře je k vidění i fauna Slovenska (vlk, medvěd). Delší zastávka byla právě u vlků. Miluji tato zvířata a nemohla jsem se jich naobdivovat. Na informační tabulce u vlka jsem se dozvěděla, že lidé často trpí syndromem „Červené Karkulky“ a vlka se bojí a proto vybíjení vlků nebrání. Bohužel jsou vlci často pronásledováni a zbytečně hubeni. Hnutí DUHA a hnutí VLK již psalo stížnosti k Evropské komisi. Populace vlků na Slovensku činí 200-400 jedinců podle myslivců, podle ochránců přírody je vlků tak kolem 150 - 200. Běžně je jich za rok uloveno více jak 50% populace, a to i v místech, kde je celoroční zákaz lovu vlků. V sezoně 2010/2011 prý bylo uloveno 159 kusů. Při tomto tempu zabíjení se budeme moci na vlka chodit dívat pouze do ZOO. Při tom za posledních 100 let je daleko menší výskyt útoků na člověka vlkem než za jediný rok útoku psa na člověka. U nás i v Polsku je vlk chráněným zvířetem a vybíjení vlka na Slovensku ohrožuje i výskyt těchto nádherných zvířat i v České republice a Polsku z důvodu migrace vlků. Doufám, že i na Slovensku se brzy dočká větší ochrany ze strany státu a lovci budou více postihováni.

vlk

Když jsem psala tento odstaveček a ověřovala informace z tabule, našla jsem i několik fotek myslivců, jak se fotí u mrtvých zvířat. Myslivci vypadají jak v extázi, úlovkem očividně spokojeni. Asi jsem již proti nim zaujatá. Nemám ráda lov pro zábavu. Také mi vadí, že uloví z lesa, co se dá, ale v zimě krmítka zejí prázdnotou.

slon

Od ohrožených druhů a fauny Slovenska jsme se přesunuli do světa akvárií a terárií. Viděli jsme Klauna Nema, zapomětlivou Dory a mnoho jiných krásných rybiček. Obdivovali jsme hady, želvičky i obří želvy, pobavili jsme se u hravých opic a nesměla chybět ani zastávka v dětské ZOO, kde děti mohly nakrmit kozy a ovce sušeným chlebem. Mohly vlézt do ohrádky ke zvěři a pohladit si jí. Pro děti je dětská ZOO snad největším zážitkem z celé procházky. Po celé ZOO je postaveno několik lákadel a oáz odpočinku v podobě menších hospůdek či stánků s perníčky, cukrovou vatou, rychlým občerstvením a nápoji. My jsme si prvně vychutnali procházku a poté jsme se vydali na náměstíčko před ZOO, lemovanou jednou hezčí hospůdkou než druhou. Zrovna se konaly nějaké slavnosti. K vidění byli šermíři, sokolníci, šlechta v dobovém oblečení, kejklíři, hrála středověká hudba a prodávala se ručně malovaná keramika, děti si mohly vyzkoušet vyrobit hrnek na hrnčířském kruhu. Než jsme všechno shlédli, pořádně nám vyhládlo.

Po obědě jsme se vydali na poslední cíl - do Bojnického zámku (www.bojnicecastle.cz). Romantický zámek s částečně zachovalým gotickým a renesančním hradním jádrem. První písemné zprávy pocházejí z 12. století, kdy se jednalo ještě o kamenný hrad. Zajímavé je, že zámek jeden čas vlastnil i Tomáš Baťa. Po 2. světové válce byl zámek zestátněn. V roce 1950 došlo k požáru a následnému přestavění zámku.

bojnice

Zámek je to pohádkový. Není divu, že se zde natáčela i část pohádky Šíleně smutná princezna a zámek posloužil filmařům i ke spoustě jiných pohádek. My měli tu smůlu, že v době naší návštěvy se natáčela zahraniční pohádka a přístupné bylo pouze nádvoříčko zámku, věž a pohřební místnost Jána Pálffyho.

To je asi naše rodinná tradice, že si vždy z každého výletu necháme něco na příště. Takže až sem příště pojedeme, snad se nám poštěstí vidět zámek celý, a když zbude čas, zajdeme ještě do Dinoparku. Ten jsme nestihli ani částečně.

Vlaďka006

Četli jste také další cestovatelské tipy od Vlaďky006:

Reklama