Některé z vás byly zvědavé na to, jak moc zhubla naše čtenářka Vlaďka006. Vlaďka nám do redakce poslala svou fotku z dovolené a zároveň povídání o zajímavém výletu do Arboreta v Tesárských Mlyňanech.

Před několika lety koupili manželovi prarodiče maličký hliněný domek o dvou místnostech a poskromné kuchyňce. Ani netušili, jak velice si jejich koupě budou vážit další generace. Domeček se nachází v Nitranském kraji v malebné vísce Žitavce. Vždy, když sem zavítáme, mám pocit, že se zastavil čas. Letošní dovolenou jsem trávila opět zde společně se svou dcerou, manželem, sestrou a neteří z manželovy strany a také s přáteli. Po letech jako by se situace opakovala. Můj manžel v dobách svého dětství jezdil celé léto na Slovensko s babičkou a kamarádil se se sousedovic synem. Nyní má sousedovic syn stejně starou dceru, jako je ta naše. Všichni dohromady jsme tvořili zajímavou partu.

Po přijetí do vsi nás vítají osetá pole, ticho venkova a velice milí lidé, kteří nikam nespěchají. Rádi se zastaví na kus řeči a ještě donesou hromady ovoce a zeleniny ze svých zahrádek na uvítanou. My jim na oplátku vezeme něco z Čech, co je na Slovensku příliš drahé nebo nedostatkové.

Krom příjemné atmosféry je domek obklopen spoustou výletních cílů. Nedaleko domku se rozprostírá přírodní rezervace Žitavecký luh. Téměř každý den jsme my dívky chodily do luhu běhat, abychom se nemusely příliš omezovat v jídle a na večer si dát grilovačku a dobré stáčené vínko z nedalekého vinařství. Cesta do rezervace je udržovaná, příroda překrásná. Vzácní ptáci se lidí nebojí, tudíž je lze spatřit z  blízkosti. Jednou se nám poštěstilo vidět i bobří rodinku. V takovém krásném prostředí jsem svůj běh zlepšovala každým dnem. Ani jsem na běh nemyslela a užívala si nádheru života.

Časem se ale vše okouká. Domluvili jsme si proto výlet do nedalekého arboreta v Tesárských Mlyňanech.

jezirko2

Park byl založen v roce 1892 šlechticem Štefanem Ambrózym. V roce 1951 byl park vyhlášen přírodní rezervací. Nyní je pod správou Slovenské akademie věd. Rozloha parku činí 61,5 hektarů. Procházka je to vskutku celodenní. Park se dělí na několik oblastí. Nejstarší část parku se nazývá Ambrózyho park s rozlohou 40 ha, později byla vybudována východoasijská plocha s rozlohou 14 ha, severoamerická plocha s 7,5 ha, korejská plocha s 5,5 ha a plocha slovenské dendroflóry s 4 ha.

vychodoasijska

Vstupné pro dospělé je 3 eura, děti do 6 let mají vstup zdarma, děti základních škol zaplatí 1,50 eura a celodenní parkování na nehlídaném parkovišti vyjde na 2 eura. V sezoně je otevírací doba od 8 do 17 hodin.

severoamericka_cast

S malými dětmi se za jeden den park projít nedal. Prošlápli jsme východoasijskou plochu, část slovenské dendroflóry a severoamerickou plochu, trvalo nám to 5 hodin, a to jsme na krátký odpočinek stavěli jen jednou na asi 15 minut. I přesto, že jsme si část parku nechali na příště, musím říct, že jsme se nestačili divit rozmanitosti přírody.

borovice

Nejvíce jsem se obdivovala východoasijské flóře, zejména himalájské borovici. Měla obrovské šišky a hodně jemné jehličky, a ta vůně. Všude po celém parku se linula omamná vůně dřevin a panovalo svaté ticho, i děti jako by vnímaly sílu přírody a jen mlčky pozorovaly.

kostel

Park je zdoben několika jezírky, zajímavými altánky a za zmínku určitě stojí kostelík v části Slovenská dendroflóra či stanoviště Srub a jeho okolí. Hezčí jezírko jsem ještě neviděla. Krásně poseté lekníny a vodními rostlinkami. Vypadalo to jako pohádková zahrádka nějakého vodníka.

jezirko

Arboretum je výborný typ na výlet pro lidi, jež mají rádi aktivní odpočinek v přírodě. V parku jsem nabrala spoustu sil a energie. Byla to terapie pro oči i duši. Na konci trasy jsme za oplocením mohli vidět stromové školky a nejvyšší strom na světě sekvoj. Té z parku je prý už 1500 let.

sekvoj

Co mě na výletu mrzelo, bylo, že prodejna dřevin u vrátnice byla zavřená dřív než park. Chtěla jsem si koupit sazeničku té krásné himalájské borovice a zasadit jí někde u nás v lese. Dát jí svobodu a dívat se na ní, jak se jí u nás daří. Prý je to stromek velice přizpůsobiví. Z parku jsem si čmajzla dvě obří šišky se semínky. Uvítám jakékoliv rady o tom, jak pěstovat jehličnan od semínka.

Vladka

Přikládám pár fotek, ať se také můžete pokochat. A pro ty zvědavější z vás i mojí fotku s aktuální postavou (zrovna ve výprodejovém outfitu – tílko Zara 100 Kč,  kraťasy tržnice za 30 Kč, boty pravá kůže Deichmann za 350 Kč – ale o výletech s mojí sestrou za výprodeji zase někdy příště).

Reklama