.

Pozvání do pevnosti Königstein

Cestování

Pozvání do pevnosti Königstein

nám poslala čtenářka . Pokud vám ten název nezní česky, pak vězte, že tento hrad ve středověku náležel k Českému království. Dnes patří Německu, ale to neznamená, že nestojí za návštěvu. prý je to, co by kamenem dohodil

kosankaDobrý den milé ženy-in a redakce.Chtěla bych Vás pozvat do pevnosti Königstein, kam jsme se vydali vloni v létě. Máme chalupu blízko německých hranic a nebylo to zase tak daleko, tak jsem si udělali výlet do Německa. Byl to opravdu zážitek. Museli jsem vyšlapat asi 1 km do kopečka k pevnosti, jinak tam jezdí vláček, komu se nechce šlapat nebo je nějak postižený. Ale my jsme brali výlet se vším všudy. Je pravda, že pevnost je vysoká, takž tam jezdí prosklený výtah, už to byl zážitek.

Pevnost byla obávaným státním vězením od roku 1591, kdy přivítala prvního vězně Nikolause Krella, až do roku 1922.[1][4] Během Prusko-francouzské války a obou světových válek byla pevnost využívána. Pravděpodobně nejstarší psanou zmínku o hradu najdeme na dekretu českého krále Václava I. z roku 1233, ve které je uvedeno jméno purkrabího hradu Gebharda vom Stein.

Ve středověku hrad náležel k Českému království. První zmínka přímo o hradu Königstein se objevuje až na tzv. Hornolužické hraniční listině[1] z roku 1241, kterou stvrdil Václav I. Tato listina určovala hranice mezi slovanskou Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.

Dnes už patří Němcům, ale výlet je to krásný a když přeje počasí, vidíte jak se táhne Labe, jak se klikatí z Česka do Německa.

Pevnost je otevřena celoročně s výjimkou několika málo vybraných dní. Kromě samotné pevnosti jsou dostupné trvalé i tématické poznávací akce a okruhy, ale doporučuji léto, je krásně vidět do daleké krajiny a tak si nezapomente vzít dalekohledy a fotoaparáty.

Kosanka

Milá kosanko, díky za tip. Takhle to vypadá docela romanticky

 

   
13.01.2012 - Příběhy - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [2] Rikina [*]

  dasena — #1 Sml22 je to parádní celodenní výlet, když chce člověk vidět pořádně celou pevnost, a taky okolí a město. Sml67 Pevnost ovšem nikdy nebyla dobývána, takže proto je hodně zachovalá, a s tou údržbou to pak měli snazší, než kdyby se tam v minulosti válčilo. Bohužel bez auta se tam dostat, to je světa kraj, i když tam jezdí vlak z Děčína... v sezóně i nějaké turistické spoje navíc. Sml80

  superkarma: 0 14.01.2012, 09:34:20
 2. avatar
  [1] dasena [*]

  Možná si řeknete, že propaguju Německo, není tomu tak, mám ráda české památky, ale tohle fakt stálo za to, výhled super a služby 100%, dokonce jsme si dali německou zmrzlinuSml30Sml30 a je to udržované, bohužel to naše vláda nechává ty naše památky chátrat, což je velká škodaSml15

  1. na komentář reaguje Rikina — #2
  superkarma: 0 13.01.2012, 15:39:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme