.

Pozor! Nemrznoucí náplně ostřikovačů automobilů mohou ovlivnit orientační dechovou zkoušku řidičů

Cestování

Pozor! Nemrznoucí náplně ostřikovačů automobilů mohou ovlivnit orientační dechovou zkoušku řidičů

Falešně pozitivní výsledky měření koncentrace alkoholu dechovými analyzátory jsou často předmětem bouřlivých diskuzí nejen odborníků, ale zejména řidičů, kteří se často snaží zdůvodnit výsledky měření různými výmluvami.

Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dlouhodobě spolupracuje s Odborem služby dopravní policie Krajského ředitelství Zlínského kraje, a tak se odborníci rozhodli pro společný experiment. „Podnětem k němu byl zápach/vůně z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá, směs obsahuje mimo jiné etanol, glykol a vyšší alkoholy, a který se snadno v podobě etanolových par dostává do kabiny vozu. Cílem experimentu bylo ověřit, zda tyto páry mohou ovlivnit výsledek dechové zkoušky, event. míru a trvání takového ovlivnění,“ sděluje Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Experimentu předcházely předběžné zkoušky, které potvrdily, že v krátké době po použití ostřikovače byla orientační zkouška ve všech případech pozitivní. K experimentu bylo použito 10 různých osobních automobilů, různé typy neředěných, běžně na trhu dostupných nemrznoucích směsí určených pro použití při teplotách od -19°C do -35°C, 2 typy dechových analyzátorů. Zúčastnilo se ho 13 osob (ženy a muži), u kterých byl sledován také věk a pohlaví. Tyto při pokusu seděly vždy na předním sedadle vozu a to proto, že je běžným postupem policie provádět dechovou zkoušku u sedícího řidiče, kterému je analyzátor podán do kabiny vozu přes stažené okno. Bylo provedeno 34 experimentů. Naměřené hodnoty a rychlost jejich poklesu k nule byla různá v různých automobilech, ale ani v jednom případě nebylo nulové hodnoty dosaženo před uplynutím 4 minut od použití ostřikovače, pozitivita zkoušky přetrvávala nejdéle 13 minut (Škoda Superb s automatickou klimatizací a Škoda Octavia). Byly dosaženy hodnoty dosahující až 0,71‰.

Je tedy nesporným faktem, že použití nemrznoucí směsi obsahující etanol k ostříknutí skla automobilu zkreslí výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity. „Proto je třeba na tuto záležitost myslet jak ze strany policistů provádějících dechovou zkoušku, tak by o ní měl být informován sám řidič, protože výsledek zkoušky může být ovlivněn v jeho neprospěch. Lze doporučit zcela jednoduchý, rychlý, naprosto spolehlivý, a hlavně zbytečné diskuze vylučující postup. Stačí, aby řidič vystoupil z kabiny vozu, asi 2-3x se nadechl čerstvého vzduchu, a pokud skutečně alkohol nepožil, zkouška bude okamžitě a s absolutní jistotou negativní,“ doplňuje Štěpán Zachara, vedoucí odboru služby dopravní policie ČR, Krajského ředitelství policie ČR Zlínského kraje.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně poskytuje základní, specializovanou a vysoce specializovanou diagnostickou, léčebnou a ošetřovatelskou péči. Má 30 odborných pracovišť s centry vysoce specializované péče. Má statut komplexního kardiovaskulárního, cerebrovaskulárního a onkologického centra. Disponuje 964 lůžky, v roce 2011 zaměstnávala 2 923 lidí, bylo provedeno 1 395 426 ambulantních ošetření a vyšetření, hospitalizováno bylo 27 507 pacientů. Její pracoviště jsou výukovými základnami LF MU. Plní vědecko-výzkumné úkoly, provádí klinická hodnocení léčiv a zdravotnických prostředků. Připravila unikátní projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC).

Šárka Urbánková
Vedoucí Oddělení vztahů s veřejností a komunikace
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

   
26.01.2012 - Auto moto - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] xx-b [*]

  dá se vymluvit na víc věcí, když se nadýchá - zkoušejí to hříšníci všelijak  Sml30

  superkarma: 0 07.11.2012, 23:57:24
 2. [4] kropik [*]

  No jako tak to nevím. Já mám auto Škoda Octavia a nikdy jsem takové problémy nezaznamenal. Jetsli to nebude zase jen nějaká kachna Sml23

  superkarma: 0 25.07.2012, 09:05:38
 3. [3] FAXÍK [*]

  tak to je síla, já jsem měla zánět dásní a potírala je propolisem, řídila jsem auto a kdyby mne chytli, tak bych asi nadýchala Sml80

  superkarma: 0 08.02.2012, 15:33:20
 4. [2] Danulka K. [*]

  Viděla jsem o tom hovořit odborníky v televizi, nikdy bych tomu neuvěřila. Stačí vylézt ven z auta,dvakrát se nadýchnout a hodnoty jsou fuč. Zase něco pro chytré české podvůdkáře.

  superkarma: 0 02.02.2012, 11:12:30
 5. [1] free [*]

  fakt dobrýSml15

  superkarma: 0 01.02.2012, 17:29:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme