Domácnost

Pozor na znečištěnou klimatizaci

car

Asi je zbytečné se ptát, zda má váš vůz klimatizaci. V dnešní době je to standardní výbava a v parných letních dnech se opravdu hodí. Pouze však v případě, že není zanešená, a tím zdraví nebezpečná. Jak se o ni starat?

Klimatizace, respektive celá vzduchotechnika vozu, se znečišťuje drobnými nečistotami, které obsahuje vzduch nasávaný do kabiny. Drobné částice se usazují v systému chlazení, kde díky rozdílu teplot vzniká vlhkost a kondenzace vodních par. Výsledkem je ideální prostředí pro vznik bakterií a plísní.

Jak poznám, že potřebuje vyčistit?

Vyzkoušejte zapnout klimatizaci naplno a po pár minutách ji vypnout a nechat do interiéru proudit venkovní vzduch. Když se objeví zápach, začněte čistotu klimatizace řešit, protože se vystavujete zdravotním rizikům. Nahromaděné bakterie a plísně mohou způsobit alergické reakce, slzení nebo pálení očí. V druhé řadě mohou plísně poškodit samotnou klimatizaci.

 Jak na to?

Existují dvě možnosti. Můžete navštívit odborný servis, nebo si zakoupit čisticí sprej a dezinfekci provést sami. Určitě se ale doporučuje spíše návštěva servisu, který se čištěním klimatizací zabývá a je k němu vybaven speciálním přístrojem. Ten zaručí dokonalou aplikací média do vzduchotechniky daleko důkladnější pročištění. Ideální je klimatizaci desinfikovat před a po sezoně, nebo po ujetí 15 000 km.

Kolik čištění stojí?

Desinfekce klimatizačního systému přijde v odborném servisu zhruba na 500 korun, počítat můžete i s doplněním chladicí kapaliny. Určitě se ale ptejte, zda je servis vybaven speciálním přístrojem pro čištění klimatizace. Existují totiž i tací, co čištění provedou sprejem, který je volně k dostání a kterým si za polovinu můžete stejnou službu prokázat sami.

Zdroj: www.zenaaauto.cz  

   
30.07.2010 - Technika - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [3] karolina78 [*]

  Já jsem si objednala nástenné klimatizácie. V domě je lehký vánek, což je příjemné. Když se pustí ventilace, tak je to super. 

  superkarma: 0 12.06.2014, 12:58:18
 2. avatar
  [2] terezalah [*]

  Nemusím klimatizace, většinou jsem z nich nachcípaná ..

  superkarma: 0 27.07.2013, 15:42:11
 3. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml80

  superkarma: 0 15.12.2010, 23:47:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme